Ubezpieczenie OC na współwłaściciela – jak młody kierowca zyskuje na dopisaniu rodzica do dowodu rejestracyjnego?

Bycie współwłaścicielem zarejestrowanego i ubezpieczonego samochodu może być korzystne zwłaszcza dla młodych kierowców. Nie chodzi tu o zdobywanie doświadczenia, lecz o szukanie oszczędności. To, ile będzie kosztowało OC samochodu jest w dużej mierze zależne od przydzielonych przez ubezpieczyciela zniżek. Mniej doświadczeni kierowcy nie mogą liczyć na upusty wynikające z bezszkodowej historii jazdy. Co więcej, osoby do 24 lat powodują statystycznie najwięcej wypadków, dlatego z zasady ubezpieczyciele podnoszą im ceny obowiązkowych polis OC (nierzadko np. do 200 proc. podstawowej składki).

 

Właśnie dlatego młodym kierowcom szukającym oszczędności poleca się wpisanie do dowodu rejestracyjnego starszego i bardziej doświadczonego kierowcy, np. rodzica. W takim przypadku rynkowym standardem jest, że przy zawieraniu umowy towarzystwo ubezpieczeń bierze pod uwagę zniżki za bezszkodową jazdę współwłaściciela pojazdu, co pozwala znacznie obniżyć wysokość składki za ubezpieczenie.

 

Oprócz obniżenia wysokości składki ubezpieczeniowej kolejną niewątpliwą zaletą współwłasności jest fakt, że lata, w których samochód jest ubezpieczony w takiej formie, wliczają się młodemu kierowcy do historii ubezpieczeniowej. Oznacza to, że gdy po pewnym czasie zdecyduje się on samodzielnie ubezpieczyć pojazd, dzięki zgromadzonym zniżkom jego składka będzie już o wiele mniejsza.

 

Decydując się na takie rozwiązanie należy tylko mieć świadomość, że spowodowanie szkody przez jednego z właścicieli skutkuje tym, że zniżki zgodnie z tabelą bonus-malus utracą wszystkie osoby, na które zarejestrowany jest pojazd.

Poradnik:

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadzwoń do nas:
801 000 000

Lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Agencja Konsultant Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawa przy Al. Wilanowska 212, zwaną dalej „Agencja Konsultant”, w celach marketingowych, w szczególności w celu nawiązania kontaktu oraz przedstawienia oferty, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U z 2002 r., nr 101 poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Ponadto osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania, uzupełniania i uaktualnienia.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Agencja Konsultant oraz podmiotów powiązanym kapitałowo z Agencja Konsultant za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Zobacz również: