Ile kosztuje ubezpieczenia skutera?

Ubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce, dlatego właściciele skuterów muszą posiadać aktualną przez cały rok polisę OC. Roczna składka OC dla skutera to jednak stosunkowo niewielki koszt w porównaniu z ceną OC dla samochodu osobowego.

Nazwa skuter odnosi się bardziej do konstrukcji pojazdu, niż do jego parametrów technicznych, według których kwalifikuje się określony pojazd. Specyficznym wyróżnikiem skutera będzie m.in. pozycja kierującego z nogami wysuniętymi do przodu, bez elementów stałych oddzielających nogi kierującego. Z tego wynika, że mianem skutera możemy określić zarówno motocykl (pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm³), jak i motorower (pojazd wyposażony w silnik spalinowy o pojemności skokowej do 50 cm³). Warto zauważyć, że od lipca 2014 roku prawo zezwala osobom posiadającym prawo jazdy kat. B od co najmniej trzech lat na prowadzenie motocykla o pojemności do 125 cm³.

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera 50 cm3

Podobnie jak w przypadku polisy dla samochodu osobowego, ceny ubezpieczenia skuterów znacznie się od siebie różnią w zależności od ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie skutera do 50 cm3 kosztuje tyle samo, ile kosztuje ubezpieczenie motoroweru. Na to, ile kosztuje OC skutera wpływa m.in. wiek kierowcy, jego doświadczenie, miejsce zamieszkania i głównego użytkowania pojazdu, marka i model motoroweru, rok produkcji jednośladu, a także posiadane zniżki. Analiza ofert ubezpieczycieli pod kątem zapytania „ile kosztuje ubezpieczenie skutera bez zniżek” pokazuje, że przybliżona cena ubezpieczenia OC dla skutera waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych rocznie.

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera/motocykla 125 ccm?

Oprócz wymienionych wyżej czynników, ubezpieczyciele dokonując wyceny ubezpieczenia uwzględniają pojemność silnika, dlatego koszt OC skutera większego, o pojemności 125 cm³, może być nawet dwukrotnie większy. Niektórzy ubezpieczyciele – jak np. Compensa – posiadają w ofercie pakiety dedykowane dla właścicieli jednośladów. Skuter ubezpieczymy też w PZU i w Warcie. Wielu ubezpieczycieli nie oferuje jednak ubezpieczeń OC dla właścicieli jednośladów.

Ile kosztuje autocasco na skuter? 

O ile OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu dopuszczonego do ruchu, o tyle ubezpieczenie autocasco jest dobrowolne. AC to ochrona od ewentualnej kradzieży i pozostałych zdarzeń losowych. Zastanawiając się nad wyborem AC warto wziąć pod uwagę, że w sytuacji zdarzenia drogowego kierujący jednośladami są o wiele bardziej narażeni na ryzyko powstania szkód osobowych oraz szkód w mieniu. Roczna składka AC skutera może wynieść w najgorszym wypadku nawet 20% wartości jednośladu, ale można znaleźć oferty znacznie tańszych ubezpieczeń. Możemy obniżyć koszt, decydując się na zakup pakietu OC, AC i NNW.  Najlepiej sprawdzić wycenę ubezpieczenie skutera online, korzystając z porównywarki ubezpieczeń.