Ile kosztuje ubezpieczenie motoroweru?

Ubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne w Polsce. Dotyczy to również właścicieli motorowerów, którzy muszą posiadać aktualne przez cały rok ubezpieczenie OC motoroweru. Przypomnijmy, że zgodnie z definicją motorowerem (pojazdem wyposażonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej do 50 cm³) może być również skuter, jeśli tylko jego parametry (pojemność silnika) mieszczą się w wymaganej przepisami normie.

Ile kosztuje ubezpieczenie motoroweru 50 cm

Cena ubezpieczenia motoroweru wynosi tyle samo, ile kosztuje ubezpieczenie skutera. Roczna składka OC dla motoroweru to niewielki koszt w porównaniu z ceną OC dla samochodu osobowego. Podobnie jak w przypadku polisy dla pojazdu osobowego, ceny ubezpieczenia motorowerów potrafią znacznie się od siebie różnić. Dlatego kupując ubezpieczenie motoroweru przez internet warto sprawdzić oferty towarzystw ubezpieczeniowych – najlepiej korzystając z porównywarki ubezpieczeń. Na to, ile kosztuje OC motoroweru wpływa wiele elementów, m.in. wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce jego zamieszkania i głównego użytkowania pojazdu, marka, model motoroweru oraz rok jego produkcji, a także posiadane przez motorowerzystę zniżki. Analiza ofert ubezpieczycieli pokazuje, że przybliżona cena ubezpieczenia OC dla motoroweru zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych za roczną składkę.

Czym grozi brak OC dla motoroweru?

Nieposiadanie aktualnej polisy OC jest nieopłacalne. Właściciele motorowerów muszą liczyć się z dotkliwą karą finansową ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Urząd ten od pewnego czasu bardzo skutecznie identyfikuje właścicieli nieubezpieczonych pojazdów, dzięki danym pochodzącym od towarzystw ubezpieczeniowych oraz Centralnej Ewidencji Pojazdów. 

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2018 roku kara za brak OC dla motoroweru wynosi 140 zł, jeśli nie posiadało się ważnej polisy krócej niż 3 dni. W sytuacji braku ubezpieczenia OC od 4 do 14 dni kierowca motoroweru musi liczyć się z grzywną do 350 zł. Na właścicieli motorowerów, którzy nie mają ubezpieczenia najdłużej – od co najmniej 14 dni – czeka najsurowsza kara w wysokości aż 700 zł.