Ile kosztuje wycena samochodu przez rzeczoznawcę?

Rzeczoznawca samochodowy przygotowuje profesjonalne opinie i formułuje oceny dotyczących zagadnień motoryzacyjnych. To, jak rzeczoznawca wycenia szkodę auta, zależy m.in. od celu tej wyceny. Wycena niezależnego rzeczoznawcy samochodowego zlecana jest przede wszystkim przez towarzystwa ubezpieczeń – wydawane przez niego opinie są bardzo ważnym elementem procesu postępowania odszkodowawczego. Do zadań rzeczoznawcy samochodowego należy odtworzenie przebiegu zdarzenia oraz ustalenie rozmiaru powstałych uszkodzeń. Rzeczoznawcy przygotowują też ekspertyzy na temat możliwych przyczyn powstałej szkody.

Przy wycenie rzeczoznawca używa programu do kalkulacji szkód, np. Audatex czy Eurotax. Rzeczoznawca uruchamia aplikację, wprowadza dane pojazdu, a następnie zaznacza na wyświetlanych na ekranie rysunkach, które elementy należy wymienić, które naprawić. Na podstawie tych danych system wyliczy, ile będą kosztowały części, a ile robocizna. Oprócz tego rzeczoznawca korzysta z danych z giełd samochodowych oraz baz danych stworzonych przez rożnego rodzaju instytucje.

Gdzie przydaje się wiedza rzeczoznawcy samochodowego

Oprócz ubezpieczycieli rzeczoznawstwo samochodowe wykorzystywane jest również przez producentów samochodów, warsztaty, sądy i przez użytkowników. To ostatnie odbywa się najczęściej w sytuacji, gdy dochodzi do sporu o wycenę auta (np. zarzut posiadania wad ukrytych) między kupującym używany samochód a sprzedającym. Ekspertyza rzeczoznawcy okazuje się być wtedy ważnym dowodem w sądzie.

Brak zgody co do wyniku ekspertyzy wykonanej na zlecenie ubezpieczyciela i przekonanie o zaniżonej wartości samochodu przez rzeczoznawcę może spowodować chęć skorzystania z niezależnego rzeczoznawcy. Na bieżąco uaktualnianą listę (Lista Rzeczoznawców Samochodowych) można znaleźć na stronie Centrum Certyfikacji Rzeczoznawców Polskiego Związku Motorowego. Są na niej osoby, które uzyskały Certyfikaty Rzeczoznawców Samochodowych.

Koszt rzeczoznawcy

Instytut Techniki Motoryzacyjnej przedstawia na stronie http://www.biegli.com/cennik.html średnią cenę rzeczoznawcy samochodowego za wykonanie typowych usług. To ile za poszczególne opinie bierze rzeczoznawca samochodowy zależy od wielu czynników. Z najpopularniejszych pozycji przytoczyć można (kwoty netto):

  • wycena wartości samochodu osobowego – 300 zł
  • kalkulacja kosztu naprawy pojazdu na podstawie przedłożonych dokumentów – 200 zł
  • oszacowanie wartości szkody w pojeździe – tylko koszt naprawy – 400 zł
  • oszacowanie wartości szkody w pojeździe – szkoda całkowita – 500 zł
  • opinia w sprawie kolizji lub wypadku drogowego (typowa rekonstrukcja zdarzenia) – od 3 do 15 000 zł
  • wstępna analiza materiału dowodowego w sprawie wypadku lub kolizji – 500 zł.