Rzeczoznawca samochodowy – kim jest, czym się zajmuje i jak z nim rozmawiać?

Zgłaszając szkodę do ubezpieczyciela, bez względu na to czy masz jedynie obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, czy posiadasz również autocasco, możesz zostać poproszony o spotkanie z rzeczoznawcą. Wydawane przez niego opinie są niezwykle ważnym elementem procesu postępowania odszkodowawczego.

Kto to jest i co robi rzeczoznawca samochodowy?

Do zadań rzeczoznawcy samochodowego należy odtworzenie przebiegu zdarzenia oraz ustalenie rozmiaru powstałych uszkodzeń. Rzeczoznawstwo samochodowe z definicji obejmuje również często przygotowanie ekspertyzy na temat możliwej przyczyny szkody.

Przygotowanie profesjonalnych opinii i ocen dotyczących zagadnień motoryzacyjnych zlecane jest nie tylko przez zakłady ubezpieczeniowe. Rzeczoznawcy samochodowi pracują również dla producentów, warsztatów naprawczych, sądów oraz samych użytkowników samochodów. Jeśli jesteś rozczarowany ekspertyzą wykonaną na zlecenie ubezpieczyciela i uważasz, że wysokość wyceny szkód samochodu jest nieadekwatna do rzeczywistej straty, masz możliwość skorzystania z usług niezależnego rzeczoznawcy. Sporządzając dodatkowy kosztorys możesz ubiegać się o jego uznanie przez ubezpieczyciela.

Rzeczoznawca motoryzacyjny – jakie dokumenty są potrzebne?

W czasie spotkania z biegłym rzeczoznawcą samochodowym powinniśmy dysponować wszystkimi dokumentami związanymi z samochodem (dowód rejestracyjny, potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC, prawa jazdy). Dobrze jest dysponować również zdjęciami zrobionymi na miejscu zdarzenia.

Jak rozmawiać z rzeczoznawcą samochodowym?

Rzeczoznawcy powypadkowemu po kolizji należy opowiedzieć przebieg zdarzenia, starając trzymać się faktów, czyli mówiąc jak zdarzenie wyglądało z naszej perspektywy. Druga kwestią jest jak najdokładniejsze wskazanie uszkodzeń, które zostały spowodowane w naszym pojeździe. Należy zwracać uwagę na wszystko, co mogło się uszkodzić, a czego nie widać z zewnątrz. Często zdarza się, że rzeczoznawca ubezpieczeniowy z OC wpisuje do protokołu, że samochód wymaga ponownych oględzin na warsztacie po zdemontowaniu określonych części, żeby sprawdzić czy inne elementy nie uległy uszkodzeniu.

Certyfikowany rzeczoznawca samochodowy – na co uważać i czy warto skorzystać z jego usług?

Zwróćmy uwagę na warunki, w jakich odbywają się oględziny. Wycena rzeczoznawcy samochodu zależy w dużej mierze od tego, czy ma dostęp np. do kanału czy podnośnika, by obejrzeć podwozie oraz czy jest dobre oświetlenie. Przypilnujmy, aby rzeczoznawca zrobił zdjęcia każdej uszkodzonej części, aby oględziny były dokładne i szczegółowe, ponieważ dokumentacja zdjęciowa uszkodzonego samochodu staje się podstawą wykonanej w późniejszym etapie powypadkowej opinii technicznej.

Jeżeli podczas naprawy pojazdu (rozkręcaniu poszczególnych elementów) wyjdą na jaw nowe, dotychczas niewidoczne uszkodzenia, należy je sfotografować i poprosić o kolejne oględziny uzupełniające.

Rzeczoznawca samochodowy – cena

Od wielu czynników zależy natomiast wycena rzeczoznawcy samochodowego. Instytut Techniki Motoryzacyjnej przedstawia średnią cenę rzeczoznawcy samochodowego za wykonanie typowych usług.

Rzeczoznawca samochodowy – zakup samochodu

Uprawnienia niezależnego rzeczoznawca samochodowy jako rzeczoznawcy techniki samochodowej pozwalają dokonywać mu ekspertyz samochodowych związanych z procesem zakupu samochodu. Rzeczoznawca samochodowy przy kupnie samochodu pomoże nam ustalić jego prawdziwą wartość. Wycena samochodu przez uprawnionego rzeczoznawcę komunikacyjnego pomoże nam poznać rzeczywisty stan samochodu i uniknąć zaniżonej wartości samochodu. Przez rzeczoznawcę samochodowego sprawdza się np. prawdziwy przebieg samochodu. Dobry rzeczoznawca samochodowy jest w stanie ocenić stan techniczny każdego rodzaju pojazdu, również zabytkowego.