Jak rzeczoznawca wycenia szkodę auta?

Podczas likwidacji szkody komunikacyjnej towarzystwo ubezpieczeń zleca rzeczoznawcy wycenę szkody pojazdu. Poszkodowany, który uważa, że ustalona w ten sposób kalkulacja szkody spowodowała zaniżenie wartości pojazdu, może wynająć na własny koszt również niezależnego rzeczoznawcę. Bez względu na to, czy rzeczoznawca wynajęty jest przez ubezpieczyciela, czy przez poszkodowanego, szacowanie szkody samochodu opiera się zawsze na takiej samej procedurze.

Wycena uszkodzeń samochodu

Rzeczoznawca dokonuje wyceny kosztów naprawy samochodu przy użyciu programu do kalkulacji szkód, np. Audatex czy Eurotax. Uruchamia aplikację, wprowadza dane pojazdu, a następnie zaznacza na wyświetlanych na ekranie rysunkach, które elementy należy wymienić, które naprawić. Można tam znaleźć informacje o minimalnych i maksymalnych cenach części zamiennych oraz koszty roboczogodzin w zależności od regionu. Na podstawie tych danych system wyliczy, ile będą kosztowały części, a ile robocizna. Wycena samochodu/auta po wypadku to jednak nie tylko kwestia danych z systemu komputerowego – rzeczoznawca dokonuje jej bazując na wiedzy i doświadczeniu, analizie wartości giełdowej pojazdów i bazach danych stworzonych przez różnego rodzaju instytucje.

Co jeszcze ma znaczenie dla wycen szkód samochodowych?

Do czynników mających wpływ na wartość auta zaliczamy m.in.:

  • markę samochodu
  • pojemność silnika,
  • wyposażenie pojazdu,
  • stan techniczny pojazdu,
  • udokumentowany przebieg,
  • historię pojazdu,
  • widoczne i niewidoczne uszkodzenia,
  • kolor lakieru.

Dopiero po uwzględnieniu indywidualnych cech będzie to cena adekwatna do faktycznej wartości pojazdu. Jeśli wycena nie została przygotowana na potrzeby naszego auta, wówczas musimy pamiętać, że określa ona tylko szacunkową jego wartość.

Wycena wartości pojazdu – gdzie ma znaczenie

Przybliżona wycena auta po szkodzie, przeprowadzona przez rzeczoznawcę, będzie miała również duże znaczenie w sytuacji, gdy chcemy sprzedać czy kupić auto. Wycena wartości pojazdu jest także wskazana przed ubezpieczeniem auta – właściciel pojazdu ma wówczas pewność, że w przypadku powstania szkody dostanie sprawiedliwe odszkodowanie, adekwatne do wartości samochodu przed zdarzeniem.

Warto również sprawdzić ile kosztuje wycena samochodu przez rzeczoznawcę.