Jakie ubezpieczenie wykupić na wyjazd do Chorwacji?

Chorwacja to jeden z ulubionych kierunków urlopowych Polaków. Jesteśmy w ścisłej czołówce pod względem liczebności turystów zagranicznych odwiedzających ten nadadriatycki kraj. Niżej znajdziecie wszystkie informacje ubezpieczeniowe, które warto poznać przed wyjazdem do Chorwacji. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Czy w Chorwacji obowiązuje europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego?

Ubezpieczenia turystyczne w Chorwacji nie są obowiązkowe. Na jej terenie możemy skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która jednak pokrywa tylko część usług medycznych, niezbędnych do ratowania życia i zdrowia. Za resztę trzeba zapłacić z własnej kieszeni, nie mówiąc już o innych zdarzeniach, jak np. nieszczęśliwe wypadki czy kradzieże – w razie których nie otrzymamy wsparcia. Dlatego tylko dobrze dobrane dodatkowe ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji zapewni nam pełną ochronę na czas wyjazdu – mamy na myśli zarówno ochronę naszego zdrowia, jak i portfela.

Ubezpieczenie zdrowotne przy wyjeździe do Chorwacji

EKUZ zapewnia tylko częściowe ubezpieczenie zdrowotne. Znacznie więcej „potrafi” polisa podróżna, która standardowo pokrywa przede wszystkim koszty leczenia (KL) do wysokości sumy gwarantowanej. Na terenie Chorwacji suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 20 tysięcy euro. W jej ramach zostaną opłacone wszystkie usługi medyczne (wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu, operacje, zabiegi, konsultacje specjalistów, transport sanitarny itp.) udzielone podczas podróży i to nie tylko w samej Chorwacji, ale również w krajach tranzytowych. Obejmuje to także zakup leków, środków medycznych czy transport powrotny do kraju.

Pod polisę zdrowotną można również podciągnąć dodatkowe ubezpieczenie NNW na wyjazd do Chorwacji, zapewniające ochronę od finansowych następstw nieszczęśliwych wypadków. Gwarantuje ona otrzymanie odszkodowania w razie poniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. złamania nogi, rozbicia głowy itp.) w postaci odpowiedniego procentu z sumy gwarantowanej. Te dwa elementy ubezpieczenia – koszty leczenie i ubezpieczenie NNW – to zestaw obowiązkowy na czas podróży do Chorwacji.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji wybrać?

Przygotowując się na wyjazd na wakacje nad Adriatyk, oprócz ww. KL i NNW warto zainwestować również w dodatkowe ubezpieczenie do Chorwacji – OC w życiu prywatnym (pokrywa szkody wyrządzone osobom trzecim) oraz ubezpieczenie ochrony bagażu (od kradzieży, zgubienia i zniszczenia). Jeśli planujemy aktywności fizyczne, powinniśmy wzbogacić zakres polisy o opcję polisę dla aktywnych, z rozszerzeniem o uprawianie sportów. W ofercie ubezpieczycieli znajdziemy też ubezpieczenia podróży służbowej i kosztów rezygnacji z niej.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Polisę na wyjazd do Chorwacji można kupić już od ok. 2,5 zł za dzień ochrony. Dokładna cena zależy od wielu czynników: charakteru wyjazdu, długości pobytu, liczby ubezpieczonych osób, wybranych dodatków, rozszerzeń ochrony i oferty danego ubezpieczyciela. Warto skorzystać z kalkulatora polis na Superpolisa.pl, żeby wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę cenową.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd do Chorwacji

Wielu rodaków wyrusza na wczasy w Chorwacji własnym samochodem. W takim wypadku przyda się dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę. Tzw. Assistance na wyjazd zagraniczny dodawane jest do standardowego ubezpieczenia turystycznego. Można o taką opcję rozszerzyć swoją polisę i zyskać ekstra zabezpieczenie na podróż do Chorwacji. Ubezpieczenie to przeznaczone jest dla samochodów osobowych i często występuje do określonego limitu wieku pojazdu (np. 10 lat).

Assistance w czasie podróży do Chorwacji zapewni nam pomoc podczas holowania (zwykle do najbliższego warsztatu lub do określonego limitu kilometrów), kolizji czy awarii auta. W jego ramach możemy otrzymać samochód zastępczy na określoną liczę dni, zakwaterowanie na czas naprawy samochodu, kontynuację podróży lub powrót do kraju, infolinię drogową, a nawet pomoc prawnika czy tłumacza.

Zdecydowanie warto posiadać również ubezpieczenie Autocasco – trasa do Chorwacji jest długa i może przytrafić się podczas niej wiele rzeczy, które skutecznie mogą zepsuć nam urlop, a na pewno przysporzyć niemałych kosztów. Jeśli już posiadamy Autocasco, należy sprawdzić o OWU, czy jego zasięg obejmuje również zagranicę.