Czym są Ogólne Warunki Ubezpieczenie (OWU) i gdzie je znajdę?

OWU czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia to zbiór przepisów prawnych stosowanych do wszystkich rodzajów ubezpieczeń w danym towarzystwie ubezpieczeniowym lub podmiocie zapewniającym ochronę ubezpieczeniową. Upraszczając, OWU stanowi swoisty regulamin zawierający wszystkie istotne dla umowy ubezpieczenia postanowienia, takie jak:

  • zakres ubezpieczenia,
  • przedmiot ubezpieczenia,
  • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela,
  • obowiązki ubezpieczyciela,
  • obowiązki Klienta,
  • sposób ustalenia odszkodowania oraz jego wysokości.

W OWU znajduje się opis warunków umowy, na podstawie których została podpisana polisa. Dlatego znajomość tego dokumentu jest szczególnie ważna przy ubezpieczeniach dobrowolnych, takich jak AC samochodu, ubezpieczenie zdrowotne i życiowe. W ich przypadku istotne są sumy ubezpieczeń i sposób likwidacji szkody. Natomiast dla OC w każdym towarzystwie ogólne warunki ubezpieczeń powinny być takie same, bo reguluje je ustawa.

Ogólne warunki ubezpieczenia otrzymasz w momencie podpisywania umowy ubezpieczenia – doręczenie tego dokumentu Klientowi jest obowiązkiem ubezpieczyciela. Jeśli przed podjęciem decyzji o zakupie polisy pragniesz sprawdzić OWU, znajdziesz je na naszej stronie w zakładce Powiązane dokumenty, która znajduje się przy opisie każdego z towarzystw ubezpieczeniowych. Dokument ten powinien być też dostępny na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Pamiętaj! Umowa ubezpieczenia to skomplikowany produkt finansowy, jeśli czegoś nie rozumiesz możesz śmiało zapytać naszego doradcy odwiedzając jedną z placówek lub zadać pytanie konsultantowi dzwoniąc pod numer 801 000 000.

Poradnik:

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadzwoń do nas:
801 000 000

Lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Agencja Konsultant Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawa przy Al. Wilanowska 212, zwaną dalej „Agencja Konsultant”, w celach marketingowych, w szczególności w celu nawiązania kontaktu oraz przedstawienia oferty, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U z 2002 r., nr 101 poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Ponadto osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania, uzupełniania i uaktualnienia.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Agencja Konsultant oraz podmiotów powiązanym kapitałowo z Agencja Konsultant za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Zobacz również: