Jakie dokumenty są potrzebne przy sprzedaży samochodu?

Sprzedając samochód musimy zadbać o jego wygląd i wystawić ogłoszenie, nade wszystko jednak dopełnić wielu formalności. Zaniedbanie tych obowiązków grozi nam otrzymaniem wezwania do urzędów, a niejednokrotnie również karami finansowymi. Z poniższego poradnika dowiesz się, jakie dokumenty potrzebne są przy sprzedaży samochodu, co jest dowodem kupna sprzedaży samochodu oraz jakie są obowiązki sprzedającego samochód.    

Dobra umowa sprzedaży samochodu

Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest dokumentem potwierdzającym transakcje i zabezpieczającym obie strony tej transakcji przed nadużyciami. Z perspektywy sprzedającego musi ona chronić przed „zwrotem” samochodu lub reklamacjami ze strony nowego właściciela. W dokumencie musi znaleźć się zapis informujący o tym, że kupujący przed dokonaniem transakcji zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu. W ten sposób można ograniczyć liczbę ewentualnych roszczeń. Tu można pobrać wzór umowy sprzedaży samochodu

Dokumenty potrzebne przy sprzedaży samochodu

Umowa związana z transakcją to ważny dokument, który należy zachować i trzymać w takim miejscu, by w razie potrzeby nie mieć kłopotu z jej okazaniem. Zdarza się to dość często zwłaszcza w przypadku starszych pojazdów, które bywają porzucane przez nowych właścicieli. Może to być uciążliwe dla dawnego posiadacza auta, szczególnie w sytuacji, gdy nowy właściciel nie przerejestrował pojazdu. W takiej sytuacji zachowana umowa wystarczy, by uniknąć konieczności ponoszenia kosztów holowania i złomowania porzuconego pojazdu.

Formalności związane z OC przy sprzedaży auta

Każda osoba sprzedająca samochód przekazuje wraz z nim przepisane do pojazdu OC. Następnie w ciągu 14 dni należy zgłosić ten fakt u swojego ubezpieczyciela. Zgłaszając sprzedaż auta należy wystosować odpowiednie pismo do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym koniecznie muszą znaleźć się dane nabywcy pojazdu – jego imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL. Chroni to sprzedawcę przed problemem w chwili, gdy nowy posiadacz auta i polisy przestanie opłacać składki, a ubezpieczyciel będzie domagał się opłaty od ostatniego jej posiadacza.

Czy przy sprzedaży samochodu oddaje się dowód rejestracyjny?

Oprócz wielu formalności, takich jak zapłacenie podatku, konieczne będzie także złożenie wizyty w urzędzie komunikacji, w celu przerejestrowania samochodu. Będziemy musieli przedstawić dowód przeniesienia własności, co najczęściej będzie się ograniczało do okazania umowy sprzedaży, a także przedstawić dowód rejestracyjny oraz dotychczasowe tablice rejestracyjne samochodu.  Kupując samochód powinniśmy pamiętać o odebraniu od sprzedawcy dokumentów, które będą wymagane przy rejestracji zmiany właściciela pojazdu. Sprzedawca ma obowiązek wydać dowód rejestracyjny. Więcej informacji o tym, jakie czynności należą do obowiązków dotychczasowego właściciela pojazdu oraz gdzie zgłosić sprzedaż samochodu, znajduje się w naszym poradniku – formalności przy sprzedaży samochodu.