Dokumenty potrzebne przy zakupie samochodu

Kupno samochodu używanego wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Nigdy nie mamy pewności na jakie auto trafimy, dlatego należy zachować wszelkie środki ostrożności. Kluczem do tego jest skompletowanie niezbędnych dokumentów i dopełnienie wszystkich formalności. Jakie dokumenty są potrzebne przy kupnie samochodu, a jakie powinniśmy otrzymać po zakończonej transakcji?

Zakup używanego auta – wymagane dokumenty

Najważniejszym dokumentem dla kupującego samochód jest umowa kupna-sprzedaży. To dowód nabycia własności pojazdu. Umowa zawierać powinna zapis identyfikujący pojazd (markę i model), ale także numery rejestracyjne, silnika i nadwozia, przebieg oraz inne cechy szczególne pojazdu. Dokument ten możesz pobrać tutaj.

Ponadto sprzedający powinien nowemu właścicielowi przekazać:

– dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd jest zarejestrowany,

– dowód zawarcia polisy OC pojazdu,

– zaświadczenie o badaniu technicznym,

– kartę pojazdu, jeżeli taka była wydana (posiada ją każdy samochód zarejestrowany po 1999 roku).

Dokumenty potrzebne przy kupnie sprowadzonego z zagranicy pojazdu

Większość aut na rynku wtórnym to pojazdy sprowadzone z zagranicy. Oferty takie kuszą ceną, ale należy podejść do nich z rozwagą i ze szczególną ostrożnością dopełnić wszystkich formalności oraz skompletować niezbędne dokumenty. Kiedy decydujemy się na zakup auta użytkowanego w kraju należącym do Unii Europejskiej, nie zarejestrowanego wcześniej w Polsce, niezbędnymi dokumentami przy pierwszej rejestracji są:

– dowód odprawy celnej przywozowej,

– dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium Polski,

– potwierdzenie zapłacenia podatku,

– dowód opłaty recyclingowej,

– wyciąg ze świadectwa homologacji (lub odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji),

– tablice rejestracyjne.

Poradnik:

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadzwoń do nas:
801 000 000

Lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Agencja Konsultant Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawa przy Al. Wilanowska 212, zwaną dalej „Agencja Konsultant”, w celach marketingowych, w szczególności w celu nawiązania kontaktu oraz przedstawienia oferty, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U z 2002 r., nr 101 poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Ponadto osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania, uzupełniania i uaktualnienia.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Agencja Konsultant oraz podmiotów powiązanym kapitałowo z Agencja Konsultant za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Zobacz również: