Numer VIN – czym jest i gdzie go szukać?

VIN, czyli Vehicle Identification Number, to nadany przez producenta, indywidualny dla każdego pojazdu numer, który umożliwia jego identyfikację. Jakie informacje można wyczytać z numeru VIN i gdzie go szukać?

 

Jak wygląda numer VIN?

Numer VIN potocznie nazywany jest numerem nadwozia. Jest to ciąg 17 znaków – cyfr i liter, które zostały nadane bezpośrednio przez producenta. Pierwsze trzy znaki to WMI (międzynarodowy kod producenta), kolejne sześć stanowi VDS (opis modelu), a ostanie osiem znaków to numer seryjny pojazdu. Tego typu oznaczenie od lat 80. posiada każde auto. Dzięki systemowi identyfikacji można określić wiele szczegółowych informacji, m.in. producenta pojazdu, datę produkcji, rodzaj nadwozia, model, silnik, skrzynie biegów, a także numer produkcyjny. Warto zaznaczyć, że ilość informacji uzależniona jest od producenta i może się częściowo od siebie różnić.

 

Gdzie szukać numeru VIN?

 

Aby odnaleźć numer VIN, warto na samym początku wiedzieć, jak go rozpoznać. Zamieszczany przez producentów VIN, powinien być przedstawiony w jednym lub maksymalnie dwóch wierszach, bez odstępów i z zachowaniem ciągłości części WMI, VDS i VIS. Jest on trwale wybity na tablicy znamionowej, która zwykle umieszczana jest na wewnętrznej stronie przedniej ściany auta (tuż obok drzwi) lub na stopniach wejściowych w pierwszych drzwiach pojazdu. Bywa także zamieszczany w okolica prawego amortyzatora, przegrody czołowa, prawego nadkole lub lewej strona obudowy deski rozdzielczej.

 

 

Numer VIN w dokumentach

 

Numer nadwozia VIN, wpisany jest również w dowód rejestracyjny pojazdu – w polu oznaczonym literą „E”. Warto pamiętać, że numer wpisany w dowodzie, nie może posiadać rozdzielających znaków (VIN musi mieć formę ciągłą). Kupując używany pojazd, należy koniecznie sprawdzić zgodność numeru VIN w dokumentach z numerem znajdującym się na ramie pojazdu.