Odszkodowanie za zalanie mieszkania

Awaria sprzętów kuchennych, nieszczelny układ odprowadzający wodę z pralki czy uszkodzenie instalacji wodociągowej, a także niezakręcony kran lub przeciekający dach – to tylko kilka z częstych przyczyn zalania mieszkania. Sytuacje niepożądane w postaci np. zalania mieszkania przez sąsiada co jakiś czas się zdarzają. Warto jednak wiedzieć, jakie prawa nam przysługują, gdy do nich już dojdzie. W jakiej sytuacji odszkodowania za zalanie mieszkania dochodzić można z OC w życiu prywatnym, a kiedy z własnej polisy mieszkaniowej? Jak wyglądają sprawy dowodowe i likwidacja szkód? Odpowiedź na pytania dotyczące ubezpieczenia od zalania znajdziecie poniżej.

Zalanie mieszkania – co robić?

Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać zanim podejmiemy działania związane z uzyskaniem odszkodowania za zalane mieszkanie jest ustalenie konkretnych przyczyn zdarzenia. Dopiero po tym fakcie zasadnym będzie ustalanie, kto jest winny i rozpoczęcie procedury odszkodowawczej. Nie zawsze jest tak, że to sąsiad zalał mieszkanie i to on będzie ponosił odpowiedzialność. Zdarza się, że dochodzi do zalania mieszkania z winy spółdzielni, choćby wskutek awarii urządzeń zamontowanych w części wspólnej nieruchomości, np. kaloryferów na klatce schodowej.

Zalanie mieszkania przez sąsiada. Kto płaci odszkodowanie?

Znajdujące się w lokalu poziome instalacje wodne należą do właściciela mieszkania. Granica odpowiedzialności za stan techniczny tychże instalacji przebiega w miejscu, w którym kończy się prawo odrębnej własności, czyli na tzw. zaworach odcinających montowanych na pionach wody ciepłej i zimnej. Jeśli zatem do zalania mieszkania w bloku dojdzie wskutek awarii za zaworem odszkodowanie po zalaniu zostanie wypłacone z polisy sąsiada.

Zalanie mieszkania wysokość odszkodowania

Właściciel zalanego mieszkania może zgłosić szkodę zarówno z swojego ubezpieczenia mieszkania, jak i z polisy OC osoby, która jest odpowiedzialna za zdarzenie. Szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem zapewne okaże się skorzystanie z własnego ubezpieczenia mieszkania.  Posiadanie własnego ubezpieczenia mieszkania od zalania eliminuje potencjalne trudności w uzyskaniu od sprawcy informacji o jego polisie. Pamiętajmy bowiem – w kontekście odpowiedzialności za zalanie mieszkania – że nierzadko zdarza się zalanie mieszkania przez sąsiada bez ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że likwidacja szkody w ramach własnej polisy mieszkaniowej będzie oznaczać konieczność zapłacenia większej składki w przyszłym roku.

Zalane mieszkanie brak ubezpieczenia

W sytuacji, gdy nie posiadamy ubezpieczenia od zalania warto skontaktować się z sąsiadem i jeśli ma on wykupioną polisę OC od zalania mieszkania, wówczas najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zgłoszenie szkody z jego ubezpieczenia. Gdyby z jakiegoś powodu nie udało się uzyskać danych dotyczących OC  (np. jest on nieobecny lub odmawia podania nr polisy) jedynym wyjściem  będzie skierowanie sporu na drogę sądową. Zanim to jednak nastąpi obie strony powinny dążyć do wypracowania kompromisu, o ile pozwala na to wartość szkody.

Zalane mieszkanie oświadczenie

Aby maksymalnie usprawnić proces likwidacji szkód warto przygotować oświadczenie o zalaniu. Odpowiednio sporządzony dokument istotnie przyspieszy wypłatę odszkodowania za zalanie. W piśmie tym przede wszystkim powinny znaleźć się informację o:

  • godzina zdarzenia,
  • numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy,
  • okoliczności powstania szkody,
  • szacunkowa kwota strat,
  • dane osobowe poszkodowanych i sprawców,
  • dane osobowe ewentualnych świadków.
  • zakres działań przybyłych na miejsce służb, jeśli zalanie było na tyle poważne, że trzeba było je wezwać.