Kolizja z obcokrajowcem w Polsce - jak się zachować i co z odszkodowaniem?

Jeśli jesteśmy poszkodowanymi w wypadku drogowym, musimy zawsze wykonać te same czynności – bez względu na to, czy za kierownicą auta sprawcy siedział Polak czy obcokrajowiec. Stłuczka samochodowa lub wypadek z obcokrajowcem wymaga jedynie podania jednej dodatkowej danej.

Jak i gdzie zgłosić szkodę z OC sprawcy zagranicznego?

Kolizja samochodowa, w tym kolizja drogowa z obcokrajowcem w Polsce, wymaga od nas podjęcia konkretnych ustaleń. Jak zachować się w czasie wypadku drogowego? Najpierw trzeba spisać informacje o:
– dacie i miejscu kolizji,
– numerze rejestracyjnym pojazdu sprawcy,
– kraju pochodzenia kierowcy,
– marce i modelu pojazdu,
– numerze polisy i nazwie firmy ubezpieczyciela.

Można to zrobić za pomocą wspólnego polsko-angielskiego oświadczenia drogowego (o zdarzeniu drogowym). Wzór dokumentu dostępny jest na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych – tutaj możesz pobrać druk. Warto wiedzieć, że brak którejkolwiek z powyższych informacji może przysporzyć wielu trudności formalno-prawnych. Aby uniknąć późniejszych komplikacji, w sytuacji kolizji z winy lub z udziałem obcokrajowca warto wezwać policję. Funkcjonariusze pomogą w dokładnym spisaniu danych sprawcy i poszkodowanego.

Dochodzenie odszkodowania z OC sprawcy zagranicznego

Gdzie zgłosić kolizję z obcokrajowcem? Aby zgłosić szkodę z OC kierowcy auta zarejestrowanego poza granicami kraju, konieczna będzie informacja o jego ubezpieczycielu. Kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z polskim korespondentem zagranicznego towarzystwa ubezpieczeń. To polski przedstawiciel, który ma pomóc w takich sytuacjach poszkodowanemu kierowcy w uzyskaniu odszkodowania. Informację o korespondencie można znaleźć za pośrednictwem strony Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych – tutaj.
Jeśli na liście nie udało nam się odnaleźć korespondenta odpowiedniego towarzystwa lub nie posiadamy informacji o towarzystwie ubezpieczeń sprawcy pojazdu, możemy zgłosić się bezpośrednio do PZU lub Warty, które pełnia funkcję agenta PBUK. Na wypłatę odszkodowania można liczyć nawet w przypadku, gdy obcokrajowiec nie miał ubezpieczenia OC. Wtedy zobowiązania przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Po ustaleniu szczegółów formalnych likwidacja szkody, której sprawcą był kierujący pojazdem zarejestrowanym za granicą, przebiegać będzie tak samo, jak w przypadku kolizji z udziałem pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Warto jednak mieć świadomość, że kolizji z obcokrajowcem nie można likwidować w ramach bezpośredniej likwidacji szkód.