Jak należy zachować się po stłuczce lub wypadku?

Stłuczka na drodze może zdarzyć się każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby doszło do zdarzenia drogowego. Dlatego lepiej zawczasu być przygotowanym na taką ewentualność. Poniżej kilka ważnych etapów działania, o których trzeba pamiętać w razie wypadku.

  • Upewnij się, czy nikt nie jest ranny

Jeżeli wśród uczestników zdarzenia są ranni, należy wezwać pogotowie i zająć się poszkodowanymi do momentu przybycia na miejsce karetki.

  • Zabezpiecz miejsce zdarzenia

Obowiązkiem uczestników kolizji jest niedopuszczenie do powiększenia się szkody i bezzwłoczne usuniecie pojazdów na pobocze, w taki sposób, aby nie utrudniały one ruchu innym autom. Miejsce wypadku należy oznaczyć poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego oraz włączenie świateł awaryjnych.

  • Spisz oświadczenie

Gdy pojazdy zostaną już odpowiednio zabezpieczone, należy zadbać o właściwą dokumentację zdarzenia. Jeśli nikt nie ucierpiał, interwencja policji nie jest wymagana. W przypadku gdy uda się rozstrzygnąć, kto jest odpowiedzialny za kolizję wystarczy wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Jeśli nie posiadasz wydrukowanego wzoru dokumentu, możesz oświadczenie spisać odręcznie. Musi ono zawierać: dokładny opis miejsca zdarzenia, dane osobowe poszkodowanego i sprawcy, numery rejestracyjne aut, nazwę zakładu ubezpieczeń oraz numer polisy i okres ważności ubezpieczenia OC.

  • Dodatkowa dokumentacja zdarzenia

Warto także zadbać o dodatkową dokumentację zdjęciową oraz w miarę możliwości o zebranie danych kontaktowych świadków zdarzenia.

Poradnik:

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadzwoń do nas:
801 000 000

Lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Agencja Konsultant Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawa przy Al. Wilanowska 212, zwaną dalej „Agencja Konsultant”, w celach marketingowych, w szczególności w celu nawiązania kontaktu oraz przedstawienia oferty, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U z 2002 r., nr 101 poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Ponadto osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania, uzupełniania i uaktualnienia.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Agencja Konsultant oraz podmiotów powiązanym kapitałowo z Agencja Konsultant za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Zobacz również: