Kiedy po szkodzie z OC lub AC otrzymam samochód zastępczy?

Samochód zastępczy w ramach likwidacji szkód należy się poszkodowanemu zawsze, gdy jest to celowo i ekonomicznie uzasadnione. Możemy go otrzymać zarówno z polisy OC sprawcy, jak i z własnego ubezpieczenia autocasco lub assistance (jeżeli jest ono rozszerzone o taką możliwość).

 

Jeśli nasze auto zostało uszkodzone z winy innego kierowcy, wówczas możemy zwrócić się z prośbą o użyczenie pojazdu do ubezpieczyciela, u którego ma on wykupioną polisę (chyba że korzystamy z bezpośredniej likwidacji szkód). Można także udać się bezpośrednio do wypożyczalni. W takim wypadku najczęściej, po podaniu numeru szkody i numeru polisy sprawcy, zakład ubezpieczeń sam zajmie się formalnościami i rozliczeniem z firmą ubezpieczeniową. Pojazd zastępczy z polisy OC należy się poszkodowanemu do momentu naprawy jego auta. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciel może się upewnić, czy faktycznie przysługuje nam auto zastępcze. Dlatego, aby koszty wynajmu auta zostały pokryte, należy je dokładnie udokumentować i uzasadnić. Oto zasady, o których trzeba pamiętać:

  • klasa wynajmowanego samochodu musi być zbliżona lub niższa od klasy uszkodzonego pojazdu,
  • koszt wynajmu nie powinien odbiegać od średniej ceny tej usługi w danym rejonie,
  • w przypadku całkowitego zniszczenia auta, pojazd zastępczy możemy wynająć maksymalnie do czasu zakupu nowego samochodu.

 

Warto również wiedzieć, że podstawą do odmowy pokrycia kosztów pojazdu zastępczego przez ubezpieczyciela jest posiadanie przez poszkodowanego drugiego pojazdu, z którego może korzystać lub sytuacja, gdy z auta korzystał on sporadycznie.

 

W przypadku gdy sami spowodujemy wypadek, auto ulegnie poważnej awarii bądź zostanie skradzione, aby skorzystać z możliwości wynajmu pojazdu zastępczego potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie – autocasco lub assistance. Przedtem warto zajrzeć do ogólnych warunków umowy (OWU), w których powinny znaleźć się szczegółowe informacje na temat okoliczności, w jakich można wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela. Powinien się tam znaleźć także zapis o liczbie dni wypożyczenia auta, za które zapłaci ubezpieczyciel

 

 

Poradnik:

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadzwoń do nas:
801 000 000

Lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Agencja Konsultant Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawa przy Al. Wilanowska 212, zwaną dalej „Agencja Konsultant”, w celach marketingowych, w szczególności w celu nawiązania kontaktu oraz przedstawienia oferty, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U z 2002 r., nr 101 poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Ponadto osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania, uzupełniania i uaktualnienia.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Agencja Konsultant oraz podmiotów powiązanym kapitałowo z Agencja Konsultant za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Zobacz również: