Wypadek za granicą – jak się zachować?

Każda stłuczka czy wypadek samochodowy to nieprzyjemna i stresująca sytuacja. Jeśli przytrafi się nam za granicą dodatkową barierą może okazać się język. Dlatego warto być przygotowanym na taką ewentualność i przed wyruszeniem w trasę wyposażyć się w druk polsko-angielskiego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Wzór dokumentu dostępny jest na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych – tutaj możesz pobrać druk. Jest to standardowy dla krajów europejskich formularz, na którym notuje się podstawowe informacje o zdarzeniu, niezbędne podczas procesu likwidacji szkody. Wspólne oświadczenie możesz podpisać z drugim uczestnikiem bez względu na to, czy jesteś poszkodowany, czy też jesteś sprawcą. Druk został przygotowany w dwóch językach przez co jest uniwersalny, umożliwia uczestnikom zdarzenia przedstawienie swoich wersji.

 

Uwaga – to bardzo ważne, aby nie podpisywać żadnego dokumentu, którego z uwagi na język nie jest się w stanie zrozumieć!

 

W większości państw Unii Europejskiej, podobnie jak w Polsce, w przypadku stłuczki nie jest konieczne wezwanie policji, choć w przypadku trudności w komunikacji z drugim uczestnikiem zdarzenia warto się nad tym zastanowić. Jeśli w wypadku nikt nie ucierpiał wystarczy spisać wszystkie dane za pomocą wspomnianego formularza. Warto zrobić również zdjęcie dokumentów ubezpieczenia i pojazdu sprawcy, na którym widoczne będą tablice rejestracyjne. Dokładna dokumentacja na miejscu zdarzenia jest bardzo ważna, ponieważ w niektórych przypadkach ustalenie ubezpieczyciela sprawcy po powrocie do kraju może być utrudnione bądź niemożliwe.

 

Procedury dochodzenia odszkodowania uzależnione są od tego w jakim kraju doszło do kolizji oraz od tego w jakich państwach ubezpieczone były uczestniczące w nich pojazdy. Opis czynności jakie należy wykonać znajdziesz na stronie PBUK – szczegółów szukaj tutaj.

Poradnik:

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Zadzwoń do nas:
801 000 000

Lub wypełnij poniższy formularz, a my odezwiemy się do Ciebie!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Agencja Konsultant Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawa przy Al. Wilanowska 212, zwaną dalej „Agencja Konsultant”, w celach marketingowych, w szczególności w celu nawiązania kontaktu oraz przedstawienia oferty, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U z 2002 r., nr 101 poz. 926 z późn. zm.). Podanie danych jest dobrowolne. Ponadto osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania, uzupełniania i uaktualnienia.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od Agencja Konsultant oraz podmiotów powiązanym kapitałowo z Agencja Konsultant za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

Zobacz również: