Czym się różni minicasco od autocasco?

Różnice pomiędzy normalną polisą AC a minicasco są widoczne na poziomie ceny oraz oczywiście zakresu ochrony i dostępności, ponieważ autocasco działa jako osobny produkt do kupienia, a minicasco tylko integralny dodatek do OC (czyli część ochrony OC), który nie buduje historii posiadania polisy AC (nie ma więc wpływu na późniejsze zniżki).

 

W swojej „dużej” wersji AC jest zazwyczaj dostępne u ubezpieczycieli w różnych wariantach, jednak należy uznać, że najważniejszymi elementami, które mogą wejść w zakres AC są działające w Polsce i za granicą:

  • ochrona przed kradzieżą,
  • ochrona przed częściowym lub całkowitym zniszczeniem auta,
  • mniej lub bardziej kompleksowe wsparcie w ramach assistance, polegające m.in. na holowaniu, zorganizowaniu samochodu zastępczego, dostępie do infolinii informacyjnej czy uruchomieniu pojazdu w przypadku braku paliwa lub wyładowania akumulatora.

 

Minicasco podlega pod tym względem wyraźnym ograniczeniom. W pomniejszonej wersji AC kierowca może liczyć najczęściej na odszkodowanie po kradzieży oraz ewentualnie na rekompensatę po uszkodzeniu pojazdu wyłącznie na terenie Polski. Ochrona w ramach minicasco nie obejmuje jednak swym zasięgiem pełnego katalogu możliwych przyczyn uszkodzeń samochodu – np. wyłączone są uszkodzenia powstałe w kolizji z innym samochodem lub zderzenia ze znajdującymi się przy drodze obiektami, m.in. znakami drogowi czy płotami) i nie zawiera pakietu assistance. W niektórych towarzystwach w ramach minicasco likwidacji podlegają z kolei wyłącznie szkody całkowite.

 

Dla kogo jest minicasco? Jego zakup powinny rozważyć osoby nieposiadające zniżek na zakup pełnego autocasco, które jest w związku z tym bardzo drogie. Dzięki minicasco kierowcy zyskują może niepełną, ale na pewno przydatną ochronę. Minicasco jest też dobrą alternatywą dla osób, które rzadko korzystają z samochodu i poruszają się tylko po krótkich trasach – w ich przypadku ryzyko szkód  jest stosunkowo niewielkie, więc i ochrona nie musi być bardzo szeroka. Niezależnie od częstotliwości jazdy minicasco może być przydatne w przypadku kradzieży, zwłaszcza jeśli posiadany samochód znajduje się na liście „ulubionych” pojazdów złodziei.

 

Z kolei pełne autocasco to ochrona dla każdego kierowcy, który chce mieć kompleksowe zabezpieczenie na wypadek kradzieży, uszkodzeń, które sam spowoduje na swoim pojeździe, a także zależy mu na ubezpieczeniu assistance. Należy przy tym pamiętać, że ubezpieczyciele często niechętnie w ramach AC ubezpieczają starsze samochody. Dla ich posiadaczy skorzystanie z minicasco może więc okazać się często jedyną możliwością uzyskania tego typu dobrowolnej ochrony.