Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Kradzież auta jest dla jego właściciela trudną sytuacją, bowiem traci on nie tylko środek komunikacji, ale także część majątku. Straty finansowe spowodowane utratą pojazdu mogą być jednak mniej dotkliwe, jeśli wcześniej zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia od kradzieży auta. W tekście poradnika wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie pojazdu od kradzieży wybrać, aby dostać satysfakcjonujące odszkodowanie, jeśli dojdzie do utraty samochodu.

AC tylko od kradzieży

Zakres ochrony ubezpieczenia AC może być szeroki i obejmować kolizje z innymi pojazdami, przechodniami, przedmiotami czy zwierzętami. Jeśli jednak ubezpieczającemu na tym zależy, możliwe jest zakupienie ubezpieczenia AC od samej kradzieży samochodu. W takiej sytuacji warto dopilnować, czy zabezpieczenia antykradzieżowe pojazdu, deklarowane przez nas w umowie, są zgodne z rzeczywistością, np. czy niestosowany na co dzień autoalarm działa prawidłowo, a liczba kluczyków, którymi dysponujemy, jest faktycznie taka jak podana w umowie.

Ubezpieczenia AC od kradzieży – czy to się opłaca?

Prowadzone przez policję statystyki wykazują, że ilość zgłoszonych kradzieży samochodów na przestrzeni ostatnich lat znacznie spadła. Mimo tego problem ten nadal dotyczy wielu kierowców. W pierwszej kolejności o ubezpieczeniu auta od kradzieży powinni pomyśleć właściciele stosunkowo młodych i wartościowych pojazdów. Bowiem im auto jest młodsze, tym wyższe ryzyko kradzieży. Warto także zajrzeć do policyjnych statystyk i sprawdzić, czy posiadany przez nas model znalazł się na liście pojazdów, które „upodobali” sobie złodzieje. Polisa na wypadek tego typu sytuacji powinna być priorytetem także dla właścicieli aut, które parkowane są na niestrzeżonych parkingach lub przy ulicy.

Jakie ubezpieczenie auta od kradzieży wybrać? 

Ubezpieczenie pojazdu na wypadek kradzieży najczęściej zawiera się w ramach polisy AC. Należy jednak wiedzieć, że Autocasco od kradzieży to dobrowolna polisa, którą towarzystwa oferują w różnych wariantach. Oznacza to, że w jednej firmie możemy kupić ubezpieczenie auta wyłącznie od kradzieży pojazdu (ubezpieczenie antykradzieżowe), w innej natomiast będziemy musieli zdecydować się na produkt o szerszym zakresie ochrony niż AC kradzieżowe, obejmującym inne nieprzewidziane sytuacje.

Przy zakupie ubezpieczenia auta od kradzieży należy zwrócić uwagę również na terytorialny zakres ochrony. Większość polis gwarantuje odszkodowanie tylko w sytuacji, gdy samochód zostanie skradziony na terytorium kraju. Jeśli często podróżujemy własnym autem poza granice Polski, warto zdecydować się na polisę, której ochrona obowiązuje również w pozostałych krajach europejskich.

Minicasco chroni przed kradzieżą

Temat zabezpieczeń pojazdu przed kradzieżą jest szeroki i nie można go zamknąć we frazie „kradzież samochodu a AC”. Bywa bowiem tak, że ze względu na cenę pełen pakiet AC okazuje się nieatrakcyjny dla starszego, kilkunastoletniego samochodu. W podobnej sytuacji są także kierowcy nieposiadający zniżek na zakup AC, które w związku z tym bywa drogie. W takich przypadkach warto zdecydować się na minicasco, czyli ubezpieczenie zapewniającego ochronę w okrojonym zakresie, najczęściej na wypadek właśnie kradzieży czy szkody całkowitej.