Ile kosztuje ubezpieczenie OC przyczepy kempingowej?

Posiadanie przyczepy kempingowej przez wiele osób jest uważane za duże udogodnienie. Mając przyczepę kempingową nie musimy się martwić o poszukiwanie noclegu, planując wyjazd. Oprócz licznych udogodnień, jakie niesie za sobą posiadanie przyczepy kempingowej, powinniśmy być świadomi kosztów jej utrzymania, w tym również tych związanych z ubezpieczeniem. Dotyczy to również ubezpieczenia przyczepki samochodowej.

OC przyczepy kempingowej

O ile ubezpieczenie NNW, autocasco czy assistance są dobrowolne, to zupełnie inaczej wygląda sytuacja ubezpieczenia OC. Podobnie jak w przypadku pojazdów osobowych, użytkownicy przyczep kempingowych są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia OC. W zależności od sytuacji, obowiązek posiadania obligatoryjnego ubezpieczenia powinniśmy spełnić najpóźniej w dniu pierwszej rejestracji przyczepy kempingowej w Polsce, w momencie wprowadzenia jej do ruchu albo w dniu zakupu, jeśli nie posiada ważnej polisy OC.

Ważną kwestię stanowi ciągłość ubezpieczenia OC, nawet w sytuacji, kiedy stoi na polu kempingowym i została na stałe obudowana. Jeżeli nie dopełnimy obowiązku ubezpieczenia OC przyczepy kempingowej, powinniśmy się liczyć z karą. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczenia przyczepy kempingowej „z przerwą”. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za przerwę w ciągłości ubezpieczenia OC również możemy zostać ukarani.

Koszt ubezpieczenia OC przyczepy kempingowej

Wybierając najkorzystniejsze ubezpieczenie przyczepy, trzeba określić, czy ubezpieczamy jej wartość początkową, czy aktualną. Ubezpieczenie wartości początkowej co prawda będzie wiązało się z wyższym kosztem niż ubezpieczenie wartości aktualnej, ale może okazać się znacznie korzystniejsze w przypadku wypłaty odszkodowania. To rozwiązanie jest częściej stosowane w przypadku nowszych przyczep.

Koszt OC przyczepy kempingowej będzie zależał od różnorodnych czynników, w tym od wartości i rodzaju przyczepy, zakresu ochrony czy zniżek związanych z dotychczasowym ubezpieczeniem. O tym, jaka będzie finalna cena OC przyczepy kempingowej, zadecyduje oferta danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Każdy z ubezpieczycieli bierze pod uwagę wartość oraz rodzaj przyczepy. Wybierając się na droższą ofertę zazwyczaj mamy zapewniony szerszy zakres ochrony przyczepy.

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto porównać dostępne na rynku rozwiązania. W tym celu możemy sprawdzić ubezpieczenie OC przyczepy kempingowej online, jak również skorzystać z kalkulatora ubezpieczenia przyczepy kempingowej.