Jak sprawdzić OC samochodu?

Jesteś osobą poszkodowaną w kolizji i nie wiesz, jak sprawdzić czy pojazd sprawcy ma ważną polisę OC? A może chcesz kupić używane auto i zastanawiasz się jak sprawdzić ubezpieczenie tego samochodu? Podpowiadamy, gdzie znaleźć informację o historii obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu.

Po co sprawdzać?

Informacja o tym, czy ktoś wykupił ubezpieczenie OC stanowi pomoc dla poszkodowanych w wypadkach drogowych. Wiąże się to z przykrym faktem częstego odmawiania okazania swojej polisy OC przez sprawców kolizji. Z możliwości zweryfikowania obowiązkowej polisy równie często korzystają osoby zainteresowane kupnem używanego pojazdu, które pragną upewnić się czy posiada on ważną polisę.

Jak sprawdzić ubezpieczenie sprawcy wypadku?

Wzywanie policji do małej stłuczki nie jest konieczne, ponieważ sam możesz sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważne ubezpieczenie. Dzięki udostępnionej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny bazie danych, sprawdzenie ubezpieczenia OC zajmie Ci kilka minut. Wchodząc na stronę internetową UFG możesz sprawdzić, czy i gdzie właściciel danego pojazdu ma wykupione OC. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny lub VIN auta, którego polisą jesteś zainteresowany, a w przeciągu kilku sekund otrzymasz bezpłatny dostęp do danych o jej ważności. Udostępniana informacja dotyczy tylko wybranego dnia zapytania.

Sprawdzenia ubezpieczenia OC dokonasz pod tym linkiem.

Chcę kupić używany pojazd – jak sprawdzić OC?

Przed zakupem używanego auta kierowcy często zastanawiają się, czy warto i jak sprawdzić OC poprzedniego właściciela. Aby uniknąć kłopotów i wysokich kar, warto upewnić się, czy sprzedający na pewno miał ważne ubezpieczenie. W tym celu również skorzystać można z bazy na stronie UFG. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny i w kilka chwil można się przekonać, czy dany samochód, motocykl, autobus a nawet ciągnik, posiada ważna polisę.

Surowe kary za brak OC

Za brak polisy OC grożą surowe kary finansowe. Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego w przypadku samochodu osobowego w 2019 roku może sięgnąć nawet 4500 zł! Pamiętaj też, że OC chroni sprawcę wypadku lub kolizji od ponoszenia kosztów finansowych związanych z naprawieniem wyrządzonej szkody – ww. kwoty kar to nic przy konieczności zwrotu odszkodowania za wypadek spowodowany pojazdem bez polisy OC. Rekordzista musi oddać 1,5 mln złotych!

Rośnie wykrywalność braku OC

Najnowszy raport UFG pokazuje, że rośnie wykrywalność kierowców bez polisy OC, a system weryfikujący braki w historii obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest coraz bardziej szczelny. Od ponad sześciu lat Fundusz rozwija własne narzędzia do typowania nieubezpieczonych – przede wszystkim dzięki informacjom z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych.