Czy możliwe jest ubezpieczenie OC samochodu i motocykla bez prawa jazdy?

Nie jest wymaganym, by właściciel pojazdu był jednocześnie jego głównym użytkownikiem. Zdarzają się nawet przypadki, że osoba ubezpieczająca nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdu. Posiadanie OC bez prawa jazdy nie stanowi to problemu dla towarzystwa ubezpieczeniowego.

Prawo ubezpieczeń OC nie zabrania sytuacji, w których osoba nieposiadająca prawa jazdy nie mogłaby stać się właścicielem pojazdu i ubezpieczyć go. Z oczywistych względów nie będzie mogła jednak nim jeździć, przynajmniej jako kierowca. W takiej sytuacji przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego poprosi o wskazanie głównego użytkownika pojazdu. Warto w tym miejscu nadmienić, że jazda samochodem w połączeniu z brakiem ważnego prawa jazdy jest wykroczeniem. Prócz mandatu w sytuacji ujawnienia jazdy bez „prawka”, na sprawcę ewentualnej kolizji, czy wypadku spadną poważne konsekwencje. 

Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy – ile to będzie kosztowało?

Zakupu ubezpieczenia przez osobę nieposiadającą zawartych wcześniej komunikacyjnych polis OC – a tym samym zniżek za bezszkodową jazdę – może okazać się kosztowny. Innym czynnikiem  podnoszącym cenę polisy będzie brak posiadania innego pojazdu jako współwłaściciel lub to, czy współmałżonek ubezpieczonego posiada zniżki.

Historia ubezpieczeniowa to jednak niejedyny czynnik, który wpływa na cenę polisy. Istotnym będzie tutaj również to, kto zostanie wskazany jako główny użytkownik pojazdu. Jeśli będzie to osoba młoda, która niedawno zdobyła uprawnienia do prowadzenia pojazdu, podniesie to wysokość składki.

Ubezpieczenie motoru bez prawa jazdy czy to możliwe?

Z ubezpieczeniem motocykla jest podobnie jak z ubezpieczaniem auta. Właściciel motoru, do wykupienia polisy OC nie musi posiadać prawa jazdy kategorii A. Jednak podobnie jak w przypadku innych pojazdów, na wysokość składki wpływ będzie miała historia ubezpieczeniowa i wiek oraz doświadczenie na drodze głównego użytkownika motocykla.

Zniżka dla płacącego OC

OC bez prawa jazdy może okazać się zatem sporym wydatkiem. Będzie on malał z każdym kolejnym rokiem bezszkodowego użytkowania auta lub motocykla. Zniżki będą jednak zbierały się na koncie osoby opłacającej składkę, a nie tej, która zostanie określona jako główny użytkownik pojazdu. Gdy właściciel pojazdu uzyska prawo jazdy i zechce kupić polisę OC wyłącznie na siebie, zachowa dotychczasowe zniżki.

Samochodem bez prawa jazdy

Warto zwrócić uwagę, że choć osoba, która nie posiada uprawnień do jazdy samochodem po drogach publicznych, może ubezpieczyć i zarejestrować pojazd na siebie, to bezwzględnie nie może się nim poruszać jako kierowca. Taka jazda zagrożona jest wysokim mandatem. Powodując wypadek bez prawa jazdy  narażamy się na sytuację, w której towarzystwo ubezpieczeniowe nie weźmie na siebie ochrony od odpowiedzialności cywilnej. Taka sytuacja może zrujnować domowy budżet nawet podczas pozornie błahego zdarzenia drogowego.