Złomowanie samochodu a OC

Jeżeli nasz samochód nie nadaje się do użytku powinien zostać zezłomowany i wyrejestrowany. Zgodnie z obowiązującym prawem, jeżeli nie wyrejestrujemy auta to powinniśmy nadal posiadać ubezpieczenie OC. Kary za jego brak są dotkliwe, nawet w sytuacji, gdy auto nie wyjeżdża na drogi.

Pojazdy przeznaczone do złomowania muszą być w znaczącej mierze kompletne. Podstawą do określenia tego jest waga samochodu, która nie może być mniejsza niż 90 proc. masy własnej, która została określona w dowodzie rejestracyjnym. Warto zaznaczyć, że ten wymóg dotyczy wyłącznie samochodów osobowych.

Jak zezłomować samochód bez OC?

Wiele osób zastanawia się, jak zezłomować auto bez OC. W świetle obowiązujących przepisów taka sytuacja może okazać się niemożliwa bez poniesienia konsekwencji. Jednym z przepisów obowiązujących w naszym kraju jest bowiem konieczność ubezpieczenia OC pojazdu, nawet w sytuacji, gdy ten nie jest używany.  Nawet złomowanie auta bez OC może skutkować karami finansowymi. O ile może uda nam się zezłomować samochód bez OC i otrzymamy zaświadczenie o kasacji pojazdu, o tyle na takim zaświadczeniu z reguły pojawia się informacja o tym, czy dokonujemy kasacji auta z OC, czy decydujemy się na złomowanie samochodu bez ważnego OC. W momencie wyrejestrowywania auta w Urzędzie Komunikacji może okazać się, że urzędnik dokładnie zweryfikuje te dane i przekaże informacje do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który ukarze właściciela określoną kwotą za brak ważnej polisy przez określony czas.

Złomowanie auta a wypowiedzenie OC

Decydując się na złomowanie auta mamy prawo do odzyskania części składki OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Kasacja samochodu oznacza, że przestaje być on pojazdem, co jest wystarczającą przesłanką do wyrejestrowania auta i wypowiedzenia OC.

Złomowanie samochodu a zwrot OC

Jeśli chcemy uzyskać zwrot musimy przedstawić zaświadczenie o kasacji lub wyrejestrowaniu pojazdu. W takiej sytuacji przysługuje zwrot części składki OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia, ponieważ nie można ubezpieczać i pobierać opłaty za coś, co już nie istnieje. Chociaż składka jest płacona z góry, to do zwrotu liczy się cały okres od dnia złomowania samochodu z opłaconym OC do momentu wygaśnięcia polisy.

Wyrejestrowanie pojazdu oznacza konieczność zwrotu części składki przez towarzystwo ubezpieczeniowe, które powinno dokonać zwrotu proporcjonalnej wysokości składki do nieświadczonego okresu ochrony ubezpieczeniowej. Nie powinniśmy być zatem obciążeni żadnymi opłatami manipulacyjnymi, kosztami administracyjnymi bądź jakimikolwiek potrąceniami, które wynikają z wcześniejszego rozwiązania umowy.

Złomowanie auta a druga rata OC

Podobnie jak w przypadku zapłacenia całości składki OC, w momencie zezłomowania auta musimy przedstawić zaświadczenie o kasacji lub wyrejestrowaniu pojazdu. Kolejnym krokiem będzie zwrócenie się do towarzystwa ubezpieczeniowego, które proporcjonalnie do czasu nieświadczonego okresu ochrony, zwróci wpłacone pieniądze lub nie zażąda wniesienia drugiej raty OC.