Ubezpieczenie OC i AC samochodu ciężarowego - ile kosztuje i gdzie ubezpieczyć?

Liczba zarejestrowanych samochodów ciężarowych w Polsce rośnie systematycznie od 2002 roku. Poza kosztem rejestracji nowego pojazdu, dodatkowym i obowiązkowym wydatkiem jest wykupienie ubezpieczenia OC ciężarówki lub TIR-a.  

Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki?

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK nakłada na każdego właściciela samochodu przymus zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Zgodnie z prawem żaden ubezpieczyciel nie może odmówić zawarcia polisy żadnemu klientowi. Oznacza to, że agent nie może przyznać, że niechętnie ubezpieczy samochód ciężarowy, a ubezpieczyciel – że nie posiada tego rodzaju oferty. Zdarza się jednak, że otrzymujemy w takiej sytuacji zaporową cenę składki za polisę, mającą nas zniechęcić do zakupu, jeśli zastanawiamy się gdzie tanio ubezpieczyć samochód ciężarowy.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego?

Cena ubezpieczenia OC samochodu ciężarowego może się znacząco różnić w zależności od regionu oraz ubezpieczyciela, o czym można się przekonać, porównując ze sobą kilkanaście różnych ofert. Pomiędzy ubezpieczycielami jest przepaść cenowa, a przykładowe roczna stawka za OC ciężarowe może wahać się między 1 tys. zł a nawet 14 tys. złotych za rok. W zależności od ubezpieczyciela i od miasta ubezpieczenie może kosztować kierowcę TIR-a nawet kilkanaście razy więcej niż w najtańszej opcji. Dla uzyskania optymalnego rezultatu poszukiwań (najtańsze ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego) polecamy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń OC samochodu ciężarowego.

Ile kosztuje AC tira?

Koszt ubezpieczenia AC TIR-a kształtuje się w zależności od wielu czynników. Tak jak w przypadku pojazdów osobowych, na cenę ubezpieczenia OC i AC samochodów ciężarowych ma wpływ kilka czynników, związanych zarówno z użytkownikiem pojazdu jak i samym samochodem. Nie bez znaczenia jest wiek kierowcy TIR-a, ilość posiadanych zniżek, model i rok produkcji pojazdu. Ważne jest również to, gdzie pojazd jest garażowany i użytkowany. Można jednak przyjąć, że ubezpieczenie AC nowego TIR-a to koszt w przybliżeniu ok. 10 tysięcy złotych.

Koszt ubezpieczenia samochodu ciężarowego w leasingu

Przedsiębiorcy leasingujący samochody, których cena przekracza 20 000 euro, mają możliwość korzystniejszego rozliczenia składek na ubezpieczenie AC pod względem podatkowym. Leasingodawca może bowiem wkalkulować koszt składek na polisę w koszt opłat leasingowych, a koszt całej opłaty leasingowej może stanowić dla przedsiębiorcy koszt uzyskania przychodów.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód ciężarowy?

Po ubezpieczenie OC samochodu dostawczego powyżej 3,5 ton najlepiej udać się do czołowych ubezpieczycieli, jak PZU, Warta czy Allianz. Z kolei w praktyce trudno o ubezpieczenie ciężarówki powyżej 3,5 tony w towarzystwie typu direct (polisy przez internet).

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego a koszty uzyskania przychodu

Ograniczenie dotyczące zaliczania do kosztów podatkowych wydatków na ubezpieczenie dotyczy tylko samochodów osobowych. Oznacza to, że koszt ubezpieczenia samochodu ciężarowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej stanowi koszt uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Tylko w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego AC TIR-a podstawą ubezpieczenia jest wartość samochodu, do której odwołuje się ustawodawca w przepisie ograniczającym wysokość składki uznawanej za koszt podatkowy. A więc wysokość składki na AC jest uzależniona od wartości samochodu i tylko w jej przypadku podatnik musi obliczyć kwotę stawki, której nie zaliczy do kosztów podatkowych (limit AC samochodu ciężarowego).

Ubezpieczenie dla kierowcy tira

Możemy przyjąć, że składki na inne ubezpieczenia dla kierowcy TIR-a (OC, NNW) w całości stanowią koszt uzyskania przychodów.