Czy polskie OC jest ważne za granicą?

Osoby, które mają w planach wyjazd za granicę własnym autem bardzo często zastanawiają się, czy ubezpieczenie OC, które posiadają w Polsce, będzie ważne za granicą. Zanim wybierzemy się w podróż, powinniśmy się upewnić, gdzie zadziała ochrona naszego OC. Ubezpieczenie OC na wyjazd za granicę jest bowiem bardzo ważnym elementem przygotowań przed podróżą.

 

Czy ubezpieczenie OC działa za granicą?

Warto konkretny przypadek przeanalizować indywidualnie i sprawdzić czy ubezpieczenie OC obowiązuje za granicą, bowiem może się okazać, że w niektórych państwach ubezpieczenie OC nie wystarczy. W zależności od kraju, do którego się wybieramy warto sprawdzić jak wygląda: ubezpieczenie auta w Chorwacji, w Niemczech czy w Norwegii. Może zdarzyć się tak, że np. szczegóły dotyczące ubezpieczenia samochodu w Belgii, w Wielkiej Brytanii, w Irlandii lub w Holandii będą różniły się dosyć mocno.

Jak działa OC za granicą?

Ubezpieczenie auta za granicą będzie ważne w zdecydowanej większości państw Europy. Żeby ubezpieczenie OC za granicą było ważne, wystarczy najczęściej mieć przy sobie potwierdzenie posiadania ważnego ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie OC a wypadek za granicą

Ubezpieczenie pojazdu za granicą okaże się szczególnie przydatne, jeśli przydarzy nam się wypadek za granicą. Warto sprawdzić ważność OC za granicą. Jeśli wyjeżdżamy za granicę i polskie OC za granicą nie działa to musimy się liczyć z ewentualnymi konsekwencjami. Brak ważności OC za granicą lub brak potwierdzenia OC za granicą może skutkować tym, że szkoda OC za granicą może nieść ze sobą duże i nieprzewidziane wydatki.

Stres związany z wypadkiem lub stłuczką może być za granicą spotęgowany, dlatego warto się przygotować na wypadek takiej sytuacji i jeszcze przed wyjazdem za granicę zaopatrzyć się w druk polsko-angielskiego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Powinniśmy wiedzieć, że gdy to obywatel polski jest sprawcą wypadku lub kolizji za granicą, powinien podać poszkodowanemu wszystkie dane dotyczące polisy OC lub Zielonej Karty. Jeśli sprawcą wypadku jest kierowca pojazdu zarejestrowanego w innym kraju, należy przede wszystkim dokładnie spisać dane osobowe kierowcy (imię, nazwisko oraz adres), dane polisy ubezpieczenia OC sprawcy (numer, okres ważności) oraz adres zakładu ubezpieczeń. Następnie powinniśmy zgłosić się do zakładu ubezpieczeń, który jest odpowiedzialny za likwidację szkody oraz wypłatę odszkodowania. Tam zostaniemy poinformowani, czy z OC sprawcy za granicą przysługuje nam np. samochód zastępczy.  

W jakich krajach OC jest ważne?

Wybierając autem z Polski powinniśmy wiedzieć, czy w danym kraju nasze ubezpieczenie OC samochodu za granicą będzie funkcjonowało poprawnie. Największe prawdopodobieństwo jest, że europejskie ubezpieczenie samochodu będzie działało na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Posiadając polisę OC możemy podróżować po drogach Andory, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Irlandii, Luksemburgu, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, na Węgrzech, Litwie i Cypru. Polskie ubezpieczenia zadziałają także na terytorium Lichtensteinu, Monako, San Marino, wysp Normandzkich, Gibraltaru, Wyspy Man oraz Wysp Owczych.

W jakich krajach OC nie jest ważne?

W przypadku kiedy ubezpieczenie komunikacyjne za granicą nie jest ważne, powinniśmy kupić europejskie ubezpieczenie samochodu lub OC krótkoterminowe za granicą.

Ochrona OC działa na terenie większości państw europejskich. Powinniśmy jednak pamiętać jednak, że w niektórych państwach ubezpieczenie OC nie wystarczy. Do takich krajów należą m.in. kraje bałkańskie. Aby w takich miejscach móc skorzystać z ochrony gwarantowanej przez ubezpieczenie OC, konieczna jest Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który poświadcza posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych. Oprócz tego, posiadanie Zielonej Karty będzie konieczne w przypadku takich krajów jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.