Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Ubezpieczenie samochodu dla młodych kierowców to temat wzbudzający sporo kontrowersji.  Ubezpieczyciele postrzegają młodocianych kierowców jako grupę stwarzającą największe zagrożenie na drogach, czego potwierdzeniem są statystyki – zarówno zbierane we własnym zakresie przez towarzystwa, jak i policyjne. Z tego względu obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest zazwyczaj zdecydowanie droższe od polisy dla bardziej doświadczonych posiadaczy samochodu. W praktyce oznacza to, że każdy kto ma nie więcej niż 24 lata i chce ubezpieczyć swój pierwszy samochód dla młodego kierowcy, za OC zapłaci zdecydowanie więcej niż doświadczony użytkownik dróg. Dlaczego tak jest i co powinien zrobić świeży kierowca, aby kupić tańsze OC?

Ceny OC dla młodego kierowcy 

Ubezpieczyciele kalkulują wysokość składki OC dla młodego kierowcy m.in. na podstawie statystyk wypadkowych, a z tych jednoznacznie wynika, że w grupie najmłodszych i niedoświadczonych kierowców ryzyko spowodowania szkody jest najwyższe. W efekcie niewiele towarzystw patrzy na nich łaskawym okiem, jednak żadne z nich nie może odmówić jakiemukolwiek klientowi sprzedaży obowiązkowej polisy OC. Dlatego skutecznie zniechęca się młodych kierowców powszechnie stosowanymi zaporowymi cenami, opartymi nawet na kilkudziesięcioprocentowych zwyżkach. Wspomniane zwyżki cen obowiązkowej polisy komunikacyjnej dotyczą osób do 25 roku życia, a także tych, które posiadają prawo jazdy krócej niż trzy lata. Czasami jednak więcej zapłacą także kierowcy między 25 a 28 rokiem życia.

Ile płaci młody kierowca za OC? Porównanie przykładowych kalkulacji cen ubezpieczenia OC dla młodego i doświadczonego kierowcy znajdują się tutaj.

Najtańsze ubezpieczenie OC dla młodych kierowców

Z oczywistych względów polisa OC bardzo często jest dla młodych kierowców po prostu zbyt droga. Powszechnym sposobem, aby tę przeszkodę obejść i znaleźć tanie OC dla młodych kierwoców jest zarejestrowanie samochodu z współwłaścicielem i korzystanie z jego zniżek. Dzięki tej metodzie niedoświadczony kierowca zapłaci za ubezpieczenie o wiele mniej. Gdzie jednak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?

Najtańsza ubezpieczalnia dla młodych kierowców

Przed zakupem polisy należy jednak zweryfikować, które towarzystwa są skłonne uznać zniżki posiadane przez jednego z wpisanych w dokumentach kierowców, bowiem nie każda firma się na to zgodzi. Skorzystanie z tej możliwości gwarantuje tanie OC dla młodych kierowców, ale decyzję o współwłasności auta należy podjąć w oparciu o całościowy rachunek zysków i strat. Dotyczy to przede wszystkim doświadczonego kierowcy, ponieważ każda szkoda spowodowana tym samochodem, niezależnie od tego, czy w momencie zdarzenia prowadził doświadczony czy poczatkujący kierowca, zostanie zapisana również na jego koncie i na pewno negatywnie wpłynie na posiadane zniżki.