Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki – na czym polega i czy warto je wykupić?

Czasem z długo planowanego urlopu może nic nie wyjść. Choroby własne lub bliskich, wypadki itp. zdarzenia mogą pokrzyżować nam nawet najlepiej zapowiadający się wyjazd. Nic nam nie wróci wakacyjnego odpoczynku, ale z pomocą odpowiedniego ubezpieczenia rezygnacji z podróży możemy chociaż odzyskać zainwestowane środki. Co to jest ubezpieczenie turystyczne kosztów rezygnacji z podróży w sytuacjach nagłych i na co zwracać uwagę podczas jego wyboru? Dowiecie się tego z naszego poradnika.  

Co oznacza ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

W wypadku naszej rezygnacji z zaplanowanego wyjazdu jego organizatorzy (biura podróży, przewoźnicy samolotowi, zarządcy hotelowi itp.) mają prawo do potrącenia określonej kwoty. W takiej sytuacji anulowanie wyjazdu, biletu czy rezerwacji powoduje, że nie odzyskamy całości wpłaconej sumy. Ubezpieczenie turystyczne od rezygnacji z wyjazdu powstało po to, by pozwolić nam odzyskać stracone pieniądze.

Co zawiera ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu?

W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych najczęściej znajdziemy polisy chroniące od:

 • rezygnacji z całej podróży (rezygnacja z biletów, rezerwacji noclegowych oraz innych usług, wcześniej zarezerwowanych i opłaconych w całości lub części),
 • rezygnacji z wycieczki / imprezy turystycznej,
 • rezygnacji z wycieczki / imprezy turystycznej podczas jej trwania,
 • anulowania biletów na podróż,
 • rezygnacji z noclegów.

Ubezpieczyć można 100% wpłaconych im lub inną, mniejszą część (np. 50%). W zależności od polisy, ubezpieczyć możemy też rezygnację z określonego środka transportu (np. ubezpieczenie od rezygnacji z lotu, ubezpieczenie od rezygnacji z biletu lotniczego). Najbardziej opłaca się ubezpieczenie całości podróży (ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej) choć jest ono z zasady najdroższe. Pamiętajmy, że wyjazd można ubezpieczyć od rezygnacji zaraz po jego zakupie – maksymalnie do kilku dni (każdy ubezpieczyciel określa to w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

Warto pamiętać, że ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży lub wycieczki turystycznej działa tylko w przypadku sytuacji nieprzewidzianych. Powód odwołania wyjazdu musi być istotny, a nie wynikać z faktu, że np. zmieniliśmy plany i chcemy jechać gdzie indziej lub kiedy indziej. Lektura OWU pozwala na stworzenie listy powtarzających się powodów, które są uznawane przez większość ubezpieczycieli. I tak ubezpieczenie w razie rezygnacji z wycieczki zazwyczaj zadziała, gdy dojdzie do następujących zdarzeń:

 • śmierć, nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie, ciąża i związane z nią powikłania ubezpieczonego lub osoby towarzyszącej mu w podróży,
 • poważna szkoda na mieniu (np. spowodowana klęską żywiołową, katastrofą bądź kradzieżą), która wymaga pozostania ubezpieczonego w miejscu aktualnego przebywania,
 • kradzież dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia podróży (np. paszportu, dowodu osobistego),
 • wypowiedzenie umowy przez pracodawcę,
 • wyznaczona data rozpoczęcia nowej pracy (w przypadku bezrobotnych) przypadająca na czas podróży,
 • wyznaczona termin egzaminu poprawkowego,
 • konieczność stawienia się na rozprawę sądową,
 • uczestnictwo ubezpieczonego lub osób towarzyszących w procedurze pobierania krwiotwórczych komórek (szpiku kostnego),
 • inne zdarzenia losowe – w tym zakresie mieszczą się wszystkie inne powody definiowane jako niezależne od woli ubezpieczonego zdarzenia przyszłe i niepewne, które miały miejsce w zakresie odpowiedzialności ubezpieczyciela, np. choroba bliskiej osoby.

Ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki a ciąża

Jednym z najmocniejszych powodów, w przypadku zaistnienia których zadziała ubezpieczenie od rezygnacji z wakacji jest ciąża i związane z nią powikłania ubezpieczonego lub osoby towarzyszącej mu w podróży.

Cena ubezpieczenia od kosztów rezygnacji

Ceny tego rodzaju ubezpieczeń zależą przede wszystkim od wybranego przez nas zakresu – im będzie on większy (np. 100% kosztów środków transportu, dokonanych rezerwacji noclegów itp.), tym polisa będzie droższa. Znaczenie ma także konkretny pakiet, na jaki się decydujemy, termin wyjazdu, liczba ubezpieczonych osób i rejon podróży.

Czy warto wykupić ubezpieczenie od rezygnacji z wycieczki?

Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu czy wakacji warto kupić tym bardziej, im wcześniej decydujemy się na zarezerwowanie wyjazdu. Długi czas, dzielący nas od wyjazdu, zwiększa prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak, jak zaplanowaliśmy.