Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do USA

Do wyprawy za ocean należy się odpowiednio przygotować. Oprócz obowiązkowych paszportu i wizy nie zapominajmy o ubezpieczeniu na wyjazd – ubezpieczenie turystyczne (podróżne) do USA pomoże nam uniknąć wielu potencjalnych kosztów.

Czy trzeba wykupić ubezpieczenie do USA?

Zakup ubezpieczenia turystycznego do USA nie jest obowiązkowy, natomiast bez wątpienia warto to zrobić z prostego powodu – służba zdrowia w USA należy do najdroższych na świecie. Złamana noga to koszt ok. 2500 dolarów amerykańskich, plomba w zębie – nawet ponad tysiąca dolarów, a konieczność interwencji chirurgicznej – nawet 35 tys. dolarów! Jednodniowy pobyt w szpitalu, np. z powodu silnego bólu brzucha, może kosztować 12 tys. dolarów Pamiętajmy, że w UE dysponujemy podstawową ochroną w ramach darmowej karty EKUZ, w USA jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na siebie. Stąd tak duże znaczenie ma zakup turystycznego ubezpieczenia zdrowotnego do USA.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do USA wykupić?

Z powyższych względów możliwie najlepsze ubezpieczenie turystyczne do USA powinno przede wszystkim oferować wysokie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia (KL). Rozsądna minimalna suma ubezpieczenia podróżnego na eskapadę do USA to 200 tys. zł. Gdy chorujemy na coś przewlekle, pomyślmy o wykupie dodatkowej zwyżki w polisie ubezpieczeniowej na wyjazd do USA. Choroba przewlekła stanowi standardowe wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, a więc jest sytuacją, w której nie pokryje on kosztów leczenia i innych wydatków związanych z nagłą chorobą. Bez zakupu zwyżki za choroby przewlekłe, ubezpieczenie może nie zadziałać wtedy, kiedy będziemy tego najbardziej potrzebować, tzn. na wypadek ataku choroby.

Oprócz KL warto zadbać o inne ubezpieczenia na wylot do USA, które skutecznie mogą ochronić naszą kieszeń przed zbędnymi wydatkami:

  • Assistance – pokrywające m.in. koszty podróży powrotnej do kraju.
  • Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – zapewniające środki pieniężne wypłacane np. za złamanie ręki lub za śmierć ubezpieczonego (otrzyma je rodzina).
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – pomaga, jeśli z własnej winy wyrządzimy komuś krzywdę lub zniszczymy jego mienie.

Przy dobieraniu sumy ubezpieczenia kosztów leczenia zwróćmy uwagę na stosowane przez niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe limity na leczenie ambulatoryjne (czyli np. konsultacje medyczne, profilaktyczny przegląd stanu zdrowia, niezbędne lekarstwa i środki opatrunkowe przepisane przez lekarza, zabiegi ambulatoryjne, badania laboratoryjne, szczepienia, wizyty domowe itd.). Nawet wysoka suma ubezpieczenia ogólnego może posiadać „zaszyty” limit odnoszący się do leczenia ambulatoryjnego, wynoszący np. 8000 zł (w przeliczeniu). 

Koszt ubezpieczenia turystycznego do USA

Już wiemy co to jest ubezpieczenie turystyczne i co powinno zawierać – czas na opis jego kosztów, bo wyjazd do USA to z reguły kosztochłonne wydarzenie. Przeloty i noclegi są drogie. W porównaniu do sum, które musimy wydać, koszty dobrego ubezpieczenia do USA nie są znaczące, choć z wyżej wymienionych względów na pewno są bardzo ważne. Ile kosztuje ubezpieczenie do USA i gdzie je kupić? Cena ubezpieczenie podróżnego zależy od wielu czynników. Używając kalkulatora w porównywarce ubezpieczeń (np. Superpolisa.pl) łatwo sprawdzić, że tygodniowe ubezpieczenie do Stanów Zjednoczonych kupimy już za ok. 50 zł dla jednej osoby i ok. 200 zł dla rodziny.