Mówi się w branży…

Jakub Nowiński Jakub Nowiński
Opublikowano: 30.03.2018, w kategorii:

Marzec to w branży ubezpieczeniowej wciąż czas podsumowań. W ostatnich tygodniach dużo mówiło się m.in. na temat wyników Grupy PZU za 2017 rok. Wielu komentatorów wracało w swoich wypowiedziach do ważnych dla ubezpieczeń wydarzeń, które miały miejsce w ubiegłym roku. Odniesienia do wszystkich tych wątków, a także do innych ciekawych tematów, znajdują się w tym odcinku „Mówi się w branży” – zachęcamy do lektury.

Paweł Surówka, prezes PZU SA, skomentował rekordowy wynik Grupy PZU w 2017 roku:
To był znakomity rok dla PZU. Sprzedaż zrealizowana w roku 2017 przekroczyła poziom 22,8 mld zł i tym samym jest najwyższą kiedykolwiek osiągniętą przez grupę PZU. Równocześnie osiągnęliśmy najwyższy w naszej historii wynik netto 4,2 mld zł. Pobiliśmy tym samym nasze wszystkie dotychczasowe rekordy. Znaczący wkład w wyniki Grupy miały banki, zwłaszcza Pekao SA, dzięki którego nabyciu nasze aktywa przekroczyły 317 mld zł. Z rentownością kapitałów powyżej 21% oraz pokryciem kapitałowym istotnie powyżej 200%, PZU jest jedną z najbardziej dochodowych i stabilnych spółek ubezpieczeniowych na świecie.

Źródło: PZU

Anna Trzcińska z Dziennika Ubezpieczeniowego na temat wyzwań stojących przed polskim rynkiem ubezpieczeń komunikacyjnych, związanych z pojawieniem się nowych podmiotów sprzedających tanie OC:
[…] na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych panuje lekkie rozedrganie. Przejęcia przejęciami, ale trzeba zmierzyć się z widmem o nazwie „nowi gracze”. Gefion co prawda już się nieco u nas zadomowił, ale wejść ma kolejny – bułgarski Euroins. Jak wiadomo, brak szkodowej przeszłości na polskim rynku pozwala sprzedawać znacznie, znacznie taniej. 1% udziału w rynku zdobyty przez Gefiona w ciągu roku mówi sam za siebie. I choć Gefion podwyższył właśnie stawki o około 13% i obniżył prowizje agencyjne, to wciąż za mało, by pozostali gracze mogli spać spokojnie. Nie tylko niskie ceny, które grożą wybuchem nowej wojny cenowej, martwią rynek komunikacyjny. Martwi też wątpliwa jakość likwidacji szkód nowej konkurencji. Ubezpieczenia i tak ogólnie nie cieszą się zbytnim zaufaniem, a kiepsko przeprowadzona likwidacja szkody rzutuje nie na pojedynczą firmę, a na całą branżę. Nie dziwi więc, że ubezpieczycielom nie podoba się zła jakość, która jeszcze bardziej to zaufanie może nadszarpnąć.

Źródło: Dziennik Ubezpieczeniowy

Do stabilizacji cen OC oraz wpływu katastrof naturalnych na rynek ubezpieczeń odniósł się Jarosław Matusiewicz, prezes spółek UNIQA w Polsce:
Największym wydarzeniem 2017 roku na rynku była niewątpliwie stabilizacja cen ubezpieczeń komunikacyjnych. Po raz pierwszy od wielu lat branża zaczęła zarabiać na ubezpieczeniach komunikacyjnych. Po kilku latach wyczerpującej wojny cenowej miało to ogromne znaczenie dla stabilności całego biznesu. Miniony rok pokazał także, że zdarzenia wynikające z katastrof naturalnych o masowej skali stały się już w Polsce cykliczne. Powinno to mieć przełożenie na ceny ubezpieczeń majątkowych. A dokładnie na podwyższenie cen w tym segmencie, podobnie jak stało się po powodzi w 2010 roku.

Źródło: Uniqa

Elżbieta Wanat Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, na temat tego, co wyróżnia UFG od jego europejskich odpowiedników:
W skali europejskiej – jako fundusz gwarancyjny – jesteśmy ewenementem, gdyż w 50 procentach sami wypracowujemy przychody UFG, które pozwalają na efektywne realizowanie wszystkich zleconych zadań gwarancyjnych i biznesowych, bez konieczności podwyżki – od sześciu lat – składek od ubezpieczycieli.

Źródło: Rzeczpospolita

O BHP w kontekście szkód z ubezpieczeń dla sektora MSP tymi słowami mówił Damian Andruszkiewicz z Compensy:
– Statystyki są bezlitosne i wynika z nich, że większe wyczulenie na przestrzeganie zasad BHP lub po prostu większa ostrożność, pozwoliłyby uniknąć wielu odnotowanych przez GUS wypadków. Niestety na podstawie codziennej praktyki ubezpieczeniowej widzimy, że jest na tym polu jeszcze sporo do zrobienia – zarówno po stronie pracowników, jak i ich pracodawców. Na rynku dostępne jest ubezpieczenie OC pracodawcy, które pozwoli przedsiębiorcy uniknąć finansowych kłopotów po wypadku, ale niestety nie zapobiegnie nieszczęściu. Dlatego ważna jest systematycznie prowadzona edukacja.

Źródło: PulsHR.pl

 

JN

Polecane wpisy z tej kategorii

Popularne tagi

Mogą spodobać Ci się również

Korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem

Korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem

Lux Med – podwyżka składki ubezpieczeniowej od 01.06.2016

Lux Med – podwyżka składki ubezpieczeniowej od 01.06.2016

Coraz droższe polisy OC

Coraz droższe polisy OC