Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę

Wyjeżdżasz za granicę na wakacje? Planujesz podróż służbową? Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd zagraniczny zapewnia zwrot kosztów leczenia i szeroki zakres pomocy assistance w sytuacjach, które mogą zdarzyć się w trakcie wyjazdu prywatnego lub służbowego za granicą.

Podczas wszystkich wyjazdów zagranicznych powinieneś mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), stanowiącą dowód, że jesteś ubezpieczony w jednym z krajów UE. Ma ona jednak wiele ograniczeń, m.in. nie obejmuje kosztów akcji ratunkowych ani kosztów powrotu do kraju. Jeśli zależy Ci na bezpłatnym transporcie do domu w przypadku poważnego zachorowania lub odniesienia poważnych obrażeń w wypadku podczas pobytu w innym kraju UE, warto wykupić osobne ubezpieczenie.

Wyjazd za granicę a ubezpieczenie zdrowotne

Oba te pojęcia powinny występować nieodłącznie. Dobre ubezpieczenie zdrowotne w podróży zagranicznej zapewnia, że jeśli zachorujesz lub będziesz mieć wypadek, ubezpieczyciel zorganizuj i opłaci wizytę u lekarza lub leczenie w szpitalu, a także transport medyczny do domu. Ubezpieczeniom zdrowotnym w dodatku najczęściej towarzyszą w pakietach inne, np. OC w życiu prywatnym. Oznacza to, że jeśli w wyniku wypadku Twoje zdrowie poważnie ucierpi (dojdzie do tzw. trwałego uszczerbku, np. złamiesz nogę lub skręcisz kolano), to dostaniesz od ubezpieczyciela odszkodowanie, a jeśli to Ty nieumyślnie wyrządzisz komuś szkodę, to ubezpieczyciel przejmie Twoją odpowiedzialność i wypłaci poszkodowanemu pieniądze.

Z podstawowych dobrodziejstwa ubezpieczeń zdrowotnych mogą skorzystać osoby objęte ubezpieczeniem, którym zdarzył się nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie powstałe podczas podróży poza granicami RP. Natomiast pakiety rozszerzone często obejmują świadczenia dodatkowe, takie jak np. pobyt w hotelu na czas rekonwalescencji, jeżeli po leczeniu w szpitalu nie możesz od razu wrócić do domu, transport, jeżeli np. z powodu choroby lub śmierci członka rodziny musisz przerwać podróż i wrócić do domu oraz transport i zakwaterowanie bliskiej osoby, jeżeli w czasie wyjazdu przebywasz się w szpitalu. W pakietach rozszerzonych ubezpieczyciel zwróci również koszty m.in. leków, opatrunków, protez czy okularów korekcyjnych, a po Twoim powrocie do domu nawet opcjonalnie zorganizuje i sfinansuje wizyty lekarza, psychologa lub rehabilitanta.

Gdzie kupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę

Oferta dodatkowych zdrowotnych ubezpieczeń na wakacje za granicą jest bardzo szeroka. Praktycznie każdy ubezpieczyciel posiada tego rodzaju produkt. Przykłady:

  • Allianz – Globtroter
  • Aviva – W podróży
  • AXA Assistance – Daleko od Domu
  • AXA Travel – Indywidualne podróże Kontynenty
  • Gothaer – W podróży
  • Warta – Travel Plus
  • ERGO Hestia – ERGO Podróż
  • PZU – Wojażer

Koszt ubezpieczenia na wyjazd za granicę

Cena ubezpieczenie zdrowotnego w podróży zagranicznej może wahać się od kilku do nawet kilkuset złotych w zależności od miejsca przeznaczenia i ryzyk zawartych w polisie. Wiele zależy od wybranych sum ubezpieczenia i rozszerzeń ochrony o ryzykowne sytuacje.