Ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej - ile kosztuje i gdzie ubezpieczyć?

Choć przyczepka z samochodu nie jest wyposażeniem pierwszej potrzeby, to jej brak z pewnością da o sobie znać w najmniej odpowiednim momencie. Warto więc zaopatrzyć się w przyczepę samochodową, bo koszty utrzymania oraz ubezpieczenia OC przyczepki są niewielkie.

Przyczepka do samochodu może okazać się potrzebna w bardzo prozaicznych sytuacjach, jak choćby konieczność przewiezienia ziemi na działkę, odebrania kanapy ze sklepu meblowego czy  przewiezienia materiałów niezbędnych do remontu. Przyczepki samochodowe do 750 kg – bo to najpopularniejszy ich rodzaj – to również nieodłączny element dla posiadaczy motocykli czy quadów.

Formalności – ubezpieczenie przyczepki

Zanim wyruszymy w pierwszą podróż z przyczepą warto zadbać o wszystkie kwestie formalne. Po pierwsze należy sprawdzić, czy auto wyposażone jest w hak holowniczy. Jeśli fabrycznie nie posiadamy tego elementu można go zainstalować – w tym wypadku konieczne jest wizyta na stacji kontroli pojazdów, aby go zalegalizować. Z dokumentem ze stacji należy udać się do wydziału komunikacji, aby dopisać tę informację do dowodu rejestracyjnego samochodu.

Kolejnym etapem będzie kupno przyczepy i jej rejestracja w wydziale komunikacji. Ta procedura odbywa się podobnie jak rejestracja pojazdu. Koszt wydania tablic i dowodu rejestracyjnego to kwota nieco ponad 120 zł. Kolejnym krokiem będzie zakup ubezpieczenia OC naszej przyczepy. Warto wiedzieć, że niezależnie od jej rodzaju – przyczepki samochodowej do 750 kg bądź dużej przyczepy kempingowej – ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, podobnie jak w wypadku każdego innego pojazdu poruszającego się po drogach,

Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki samochodowej?

Należy pamiętać, żeby ubezpieczenie OC przyczepy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji  – okazanie polisy ważnej od dnia rejestracji jest także obowiązkowe przy odbiorze „twardego” dowodu rejestracyjnego. W ofercie towarzystw najłatwiej znaleźć ubezpieczenie OC przyczepy lekkiej. Rzadziej w ofertach można znaleźć polisy auto casco, a niemal nie występują oferty zawierające assistance. Najtańsze OC przyczepy kosztuje ok. 40-60 zł. Koszt polisy tzw. „dwukołówki samochodowej” z OC i AC to wydatek rzędu 200-300 zł. Możliwe jest kupno ubezpieczenia przyczepki samochodowej online.

Gdzie ubezpieczyć przyczepkę samochodową

Cena ubezpieczenia przyczepki samochodowej, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia auta osobowego, zależna jest od posiadanych zniżek. Towarzystwa ubezpieczeniowe i w tym wypadku premiują kierowców, którzy mogą się pochwalić długą bezszkodową historią. Ubezpieczenie OC przyczepy najtaniej można znaleźć posługując się porównywarkami internetowymi. Online można porównać ze sobą oferty różnych towarzystw i wybrać to najkorzystniejsze. Skorzystać można też z tradycyjnych form, czyli kontaktu z agentem lub odwiedzić placówki ubezpieczycieli.