FAQ

Dokumenty potrzebne do zakupu ubezpieczenia auta

Jeśli szukasz dobrej oferty ubezpieczenia OC lub AC i chcesz się odpowiednio przygotować do rozmowy z doradcą lub wypełnienia internetowego kwestionariusza, zobacz, jakie dokumenty będą potrzebne. Podpowiadamy, co należy mieć pod ręką, aby szybko i bezproblemowo zawrzeć umowę ubezpieczenia samochodu.

Dowód rejestracyjny

Niezbędnym do zakupu ubezpieczenia pojazdu dokumentem jest jego dowód rejestracyjny. W nim zawarte są informacje dotyczące ubezpieczanego pojazdu, które będą potrzebne do kalkulacji składki i zawarcia umowy ubezpieczenia. Z tego dokumentu wyczytać można takie informacje jak: marka i model pojazdu, rok produkcji, pojemność i moc silnika.

Prawo jazdy

Ubezpieczyciel zapyta także o datę wydania prawa jazdy. To czynnik, który ma duże znaczenie dla wysokości składki za polisę. Dlatego jeśli nie pamiętamy dokładnej daty wydania dokumentu, dobrze jest mieć do ze sobą.

Obecna umowa ubezpieczenia

Jeśli decydujemy się na zakup ubezpieczenia w innym towarzystwie niż dotychczas, warto mieć ze sobą aktualną umowę ubezpieczenia. Dzięki temu będziemy mogli udokumentować posiadane u poprzedniego ubezpieczyciela zniżki.

Umowa kupna-sprzedaży auta

W przypadku gdy ubezpieczamy pojazd, którego nie zdążyliśmy jeszcze zarejestrować, to należy przygotować także umowę kupna-sprzedaży pojazdu.

Pozostałe dokumenty potrzebne do kupna ubezpieczenia

W niektórych przypadkach konieczne będzie podanie dodatkowych danych. Bywa tak, jeśli ubezpieczany pojazd jest zarejestrowany na kilka osób. Wówczas należy przygotować się na pytania o PESEL, adres zamieszkania oraz daty wydania prawa jazdy pozostałych współwłaścicieli. W przypadku ubezpieczenia AC czasami potrzebne są dodatkowe informacje dotyczące zabezpieczeń m.in. producenta alarmu.

Skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów i informacji jeszcze przed spotkaniem z doradcą lub wypełnieniem internetowego kwestionariusza sprawi, że zakup ubezpieczenia będzie szybki i bezproblemowy.

Rodzaje ubezpieczenia assistance

Ubezpieczenie assistance większości z nas kojarzy się z holowaniem w ramach polisy komunikacyjnej. Warto jednak wiedzieć, że możliwości, jakie oferuje pełen wachlarz ubezpieczeń assistance, są znacznie szersze. To, jakie usługi obejmować może assistance, wyjaśniamy w tym poradniku.

Co daje assistance?

Ubezpieczenie assistance to dodatkowa ochrona, przeznaczona zarówno dla osób prywatnych jak i firm. Jej posiadanie nie jest obowiązkowe.

Najbardziej rozpowszechnionym produktem z kategorii ubezpieczeń pomocowych jest assistance komunikacyjny, który w podstawowym wariancie często oferowany jest w pakiecie z OC. W razie kolizji lub wypadku zapewnia on pomoc serwisową, a także pełną pomoc informacyjną. W wariancie rozszerzonym assistance komunikacyjny gwarantuje dostęp do znacznie większej liczby usług obejmujących pomoc kierowcy i pasażerom. Udzielana ona jest na wypadek zdarzenia drogowego, awarii, kradzieży pojazdu lub choroby podróżujących.

Choć assistance komunikacyjny to zdecydowanie najpopularniejszy produkt tego typu, to nie jedyny. Na pomoc ubezpieczyciela w ramach produktów assistance liczyć można w wielu innych sytuacjach. O części z nich piszemy poniżej.

Assistance domowy

Assistance domowy to ubezpieczenie zapewniające wsparcie w sytuacjach awaryjnych związanych z użytkowaniem domu lub mieszkania. Dla przykładu taka polisa obejmować może zorganizowanie i pokrycie kosztów usług specjalistów takich jak: dekarz, ślusarz, hydraulik czy elektryk. W ramach assistance domowego liczyć można także na pogwarancyjną naprawę urządzeń RTV/AGD lub pomoc w codziennych czynnościach np. opiece nad zwierzętami.

Assistance w podróży

Assistance turystyczny gwarantuje pomoc w razie wypadków losowych podczas trwania podróży. Może obejmować m.in. organizację i pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji, transportu medycznego, a w razie konieczności także powrotu do kraju, czy transportu zwłok. Niekiedy na pomoc ubezpieczyciela możemy liczyć także przy organizacji i pokryciu kosztów opieki nad niepełnoletnimi dziećmi, jeśli ubezpieczony np. trafi do szpitala.

Assistance medyczny

To ubezpieczenie pomocowe zapewniające wsparcie w sytuacjach wymagających interwencji medycznej. W ramach tej polisy liczyć można m.in. na wizytę lekarską w domu lub placówce medycznej, wizytę pielęgniarki, transport medyczny, badania diagnostyczne czy nawet dostawę leków do domu.

Assistance prawne, dla firm i concierge

Na rynku dostępne są także produkty assistance prawnego umożliwiające skorzystanie z usług kancelarii prawnej lub pozyskania potrzebnych wzorów umów. W ofercie ubezpieczycieli znaleźć można także specjalne assistance dedykowane jest przedsiębiorcom. W ramach ubezpieczenia pomocowego mogą otrzymać oni wsparcie techniczne, ale także w razie konieczności dozór i transport mienia czy sprzątanie po szkodzie. Takie produkty assistance obejmować mogą także pomoc medyczną i informacyjną.

Osobną kategorią produktów jest Concierge, czyli propozycja występująca najczęściej w najszerszych i najdroższych pakietach. Umożliwia ona korzystanie z pomocy przy zakupie biletów, rezerwacji hoteli, wynajmie samochodów i w organizacji wielu innych usług i świadczeń.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

Kradzież auta jest dla jego właściciela trudną sytuacją, bowiem traci on nie tylko środek komunikacji, ale także część majątku. Straty finansowe spowodowane utratą pojazdu mogą być jednak mniej dotkliwe, jeśli wcześniej zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie auta. W tekście poradnika wyjaśniamy, jakie ubezpieczenie samochodu od kradzieży wybrać, aby w razie czego dostać satysfakcjonujące odszkodowanie.

Ubezpieczenia auta od kradzieży – czy to się opłaca?

Prowadzone przez policję statystyki wykazują, że ilość zgłoszonych kradzieży samochodów na przestrzeni ostatnich lat znacznie spadła. Mimo tego problem ten nadal dotyczy wielu kierowców. W pierwszej kolejności o ubezpieczeniu auta od kradzieży powinni pomyśleć właściciele stosunkowo młodych i wartościowych pojazdów. Bowiem im auto jest młodsze, tym wyższe ryzyko kradzieży. Warto także zajrzeć do policyjnych statystyk i sprawdzić, czy posiadany przez nas model znalazł się na liście pojazdów, które „upodobali” sobie złodzieje. Polisa na wypadek tego typu sytuacji powinna być priorytetem także dla właścicieli aut, które parkowane są na niestrzeżonych parkingach lub przy ulicy.

Jakie ubezpieczenie auta od kradzieży wybrać? 

Ubezpieczenie pojazdu na wypadek kradzieży najczęściej zawiera się w ramach polisy AC. Należy jednak wiedzieć, że to dobrowolna polisa, którą towarzystwa oferują w różnych wariantach. Oznacza to, że w jednej firmie możemy kupić ubezpieczenie auta wyłącznie od kradzieży pojazdu, w innej natomiast będziemy musieli zdecydować się na produkt o szerszym zakresie ochrony obejmującym inne nieprzewidziane sytuacje.

Przy zakupie ubezpieczenia auta od kradzieży należy zwrócić uwagę również na terytorialny zakres ochrony. Większość polis gwarantuje odszkodowanie tylko w sytuacji, gdy samochód zostanie skradziony na terytorium kraju. Jeśli często podróżujemy własnym autem poza granice Polski, warto zdecydować się na polisę, której ochrona obowiązuje również w pozostałych krajach europejskich.

Minicasco chroni przed kradzieżą

Bywa jednak tak, że ze względu na cenę pełen pakiet AC okazuje się nieatrakcyjny dla starszego, kilkunastoletniego samochodu. W podobnej sytuacji są także kierowcy nieposiadający zniżek na zakup AC, które w związku z tym bywa drogie. W takich przypadkach warto zdecydować się na minicasco, czyli ubezpieczenie zapewniającego ochronę w okrojonym zakresie, najczęściej na wypadek kradzieży czy szkody całkowitej.

Wypłata odszkodowania z OC sprawcy

Likwidacja szkód z ubezpieczenia OC to nic innego, jak naprawa za pieniądze otrzymane z ubezpieczenia sprawcy. Uzyskanie odszkodowania w razie kolizji może być szybkie i proste. Aby tak było należy postępować według kilku prostych zasad.

Obecnie, dzięki bezpośredniej likwidacji szkód (BLS), możliwa jest łatwiejsza ścieżka umożliwiająca kontakt z własnym ubezpieczycielem. W tym tekście poradnika skupiamy się jednak na tradycyjnej likwidacji szkód, kiedy to wypłatę odszkodowania i wszystkie związane z tym formalności bierze na siebie zakład ubezpieczeń sprawcy zdarzenia. To właśnie z jej przedstawicielem powinniśmy się skontaktować, aby otrzymać wypłatę odszkodowania z OC sprawcy.

Odszkodowanie z OC sprawcy – potrzebne dane

Przy zgłoszeniu wniosku konieczne jest przekazanie ubezpieczycielowi danych dotyczących obu uczestników kolizji i ich pojazdów, a także numer polisy OC sprawcy. Aby uzyskać odszkodowanie, prócz swoich danych, potrzebne jest imię, nazwisko i PESEL sprawcy, numer jego polisy OC, numery rejestracyjne i marki obu pojazdów. Ubezpieczyciel musi również znać datę oraz okoliczności zdarzenia, które warto zapisać w oświadczeniu (wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym) podpisanym przez uczestników zdarzenia. Jeśli wina nie jest ewidentna, lub uczestnicy kolizji ma inne zdanie na ten temat, konieczne jest wezwanie policji która na miejscu ustali okoliczności zdarzenia i wskaże sprawcę.

Spotkanie z rzeczoznawcą

Po zawiadomieniu ubezpieczyciela sprawcy o szkodzie, następnym krokiem jest spotkanie z rzeczoznawcą. Jego zadaniem jest udokumentowanie skutków zdarzenia i sporządzenie kosztorysu. Na podstawie tych oględzin zakład ubezpieczeń podejmie decyzję o przyznaniu odszkodowania i jego wysokości.

Odszkodowanie z OC sprawcy po miesiącu

Standardowy termin wypłaty odszkodowania z OC to 30 dni liczonych od chwili zgłoszenia szkody. Taki termin wynika z zapisów ustawy. W szczególnych okolicznościach okres ten może się przedłużyć do 90 dni. Natomiast jeśli o przyznaniu odszkodowania decyduje proces karny lub cywilny (co w praktyce zdarza się niezwykle rzadko), termin wypłaty pieniędzy zależeć będzie od wyroku sądu.

Zmiana wysokości składki w ubezpieczeniu OC

Istnieją wyjątkowe okoliczności, w których ubezpieczyciel ma prawo zmienić wysokość składki za komunikacyjne ubezpieczenie OC. W tekście tłumaczymy, w jakiej sytuacji można się spodziewać rekalkulacji stawki za obowiązkowe ubezpieczenie auta i kiedy ubezpieczyciel może zmienić wysokość składki za OC.

Czym jest rekalkulacja składki OC?

Rekalkulacja składki za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu oznacza ponowną kalkulację jego ceny. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku, gdy kupując używane auto jego nabywca decyduje się skorzystać z polisy OC poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może ponownie wyliczyć wysokość ceny ubezpieczenia dla nowego właściciela, uwzględniając przy tym czas zakupu pojazdu (ile dni zostało do końca umowy) oraz zniżki lub zwyżki przysługujące nowemu właścicielowi samochodu. Co w praktyce oznacza, że jeśli młody kierowca, który jeździ autem od niedawna, odkupi samochód od starszego stażem kierowcy posiadającego maksymalne zniżki, po rekalkulacji składki może zostać poproszony o dopłacenie za ochronę ubezpieczenia.

Jednak rekalkulacja nie zawsze wiąże się z dopłatą. Równie dobrze może oznaczać zwrot części składki dla nowego właściciela. Co miałoby miejsce gdyby sytuacja wyglądała odwrotnie – starszy stażem kierowca kupiłby auto od młodszego.

Warto wiedzieć, że ubezpieczyciel może, ale nie musi dokonać rekalkulacji składki. W niektórych firmach jest to standardową procedurą, w innych nie jest czynnością automatyczną.

Zmiana wysokości składki OC

Zakład ubezpieczeń w ściśle określonym przypadku ma też prawo zażądać w czasie trwania umowy zmiany wysokości składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Taka sytuacja może mieć miejsce jeśli zostanie ujawnione, że kierowca podał nieprawdziwe informacje odpowiadając na pytania ubezpieczyciela zadane mu przed zawarciem umowy ubezpieczenia, a pociągają one za sobą zwiększenie prawdopodobieństwa wypadku. Co w praktyce oznacza, że do ponownej kalkulacji składki ubezpieczyciel ma prawo m.in. w przypadku gdy deklaracja posiadanych zniżek lub liczby szkód okazała się niezgodna z rzeczywistą wiedzą ubezpieczającego.

Auto zastępcze – jak to działa w praktyce?

Na auto zastępcze może liczyć każdy, kogo pojazd w wyniku kolizji, wypadku czy stłuczki został uszkodzony w takim stopniu, że nie nadaje się do użytkowania. W praktyce jednak uzyskanie zwrotu za wynajem auta zastępczego nie zawsze jest proste. Dlatego w tym tekście tłumaczymy, jak od technicznej strony wygląda kwestia korzystania z zastępczego pojazdu.

Komu należy się samochód zastępczy?

Z możliwości wynajęcia samochodu zastępczego korzystają głównie osoby, którym jest on niezbędny do pracy, szczególnie jeśli jest ściśle wiąże się ona z wielokrotnym przemieszczaniem. W takich przypadkach uzyskanie zwrotu pieniędzy za wynajem auta jest prostą procedurą. Wynika to z faktu, że korzystanie z wynajętego auta w takim przypadku służy ograniczeniu zwiększania szkody (chodzi tu głównie o szkodę w postaci utracone korzyści, spowodowanych wstrzymaniem działalności gospodarczej). Należy jednak pamiętać, że auto zastępcze przysługuje także osobom, dla których korzystanie z pojazdu jest konieczne do zaspokojenia czynności konsumpcyjnych i życiowych i to bez względu na to czy są przedsiębiorcami czy nie.

Samochód zastępczy – jak to działa?

Warto wiedzieć, że poszkodowany nie może wnosić o fizyczne przydzielenie mu zastępczego pojazdu, czyli bezpośrednie dostarczenie samochodu. Mówiąc o możliwości skorzystania z auta zastępczego trzeba mieć świadomość, że ubezpieczyciel jedynie zwraca koszty jego wynajmu. Znalezienie firmy i dopełnienie wszystkich formalności związanych z wynajmem auta leży w interesie kierowcy. Nie oznacza to jednak, że jest on zmuszony do wcześniejszego pokrycia kosztów z własnej kieszeni, gdyż możliwe jest skorzystanie z wynajmu pojazdu przedstawiając ubezpieczycielowi jeszcze nieopłacone faktury. W takim przypadku uregulowanie należności jest obowiązkiem ubezpieczyciela.

Zwrot kosztów za samochód zastępczy

Jeśli w wyniku kolizji, wypadku czy stłuczki auto zostało uszkodzone w takim stopniu, że nie nadaje się do użytkowania, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie na czas jego naprawy z samochodu zastępczego. Cześć osób rezygnuje z tej możliwości z obawy przed odmową zwrotu kosztów za samochód zastępczy. W tym poradniku wyjaśniamy, na jakich zasadach przydzielane są auta zastępcze i kiedy można liczyć na zwrot kosztów za samochód zastępczy.

Kiedy można dostać auto zastępcze?

Samochód zastępczy to auto, którym poszkodowany posługuje się, kiedy jego własny samochód został uszkodzony wskutek wypadku czy kolizji i jest w naprawie. Taką pomoc od ubezpieczyciela można otrzymać w ramach likwidacji szkód z polisy OC sprawcy, jak i z własnego ubezpieczenia autocasco lub assistance, pod warunkiem że zakres ubezpieczenia gwarantuje nam taką możliwość. Auto należy się poszkodowanemu zawsze, gdy jest to celowo i ekonomicznie uzasadnione. Co to dokładnie oznacza?

Na jakich zasadach zwracane są koszty użytkowania auta zastępczego?

Zapewnienie samochodu zastępczego powinno być uznawane za część likwidacji szkody, bowiem utrata możliwości korzystania z pojazdu wskutek jego zniszczenia jest szkodą majątkową. Jeśli więc poszkodowany poniósł w związku z tą szkodą koszty wynajmu pojazdu zastępczego, to powinny być one uznane przez ubezpieczyciela za skutki szkody i jednocześnie powinien wystąpić zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego.

Ponieważ zwrot kosztów za samochód zastępczy budził sporo kontrowersji, na prośbę Rzecznika Ubezpieczonych Sąd Najwyższy w dniu 17 listopada 2011 r. w sprawie zwrotu przez ubezpieczyciela wydatków na najem pojazdu zastępczego, podjął uchwałę o następującej treści:

 „Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej.”

Co dla poszkodowanych jest sygnałem, że okres uzasadnionego i celowego wynajmu obejmuje rzeczywisty czas naprawy uszkodzonego pojazdu lub okres potrzebny do zakupu innego auta (przy szkodzie całkowitej). Co więcej można zgłosić się do ubezpieczyciela o zwrot wydatków poniesionych na wynajem auta zastępczego również jeśli opóźnia się wypłata odszkodowania.

Wniosek o zwrot kosztów za samochód zastępczy

Wniosek o auto zastępcze można złożyć bezpośrednio u ubezpieczyciela. Wzór wniosku o zwrot kosztów samochodu zastępczego oferuje również wiele warsztatów oraz wypożyczalni samochodowych. Część z nich dodatkowo oferuje tę usługę bezkosztowo, podejmując się rozwiązać sprawę bezpośrednio z ubezpieczycielem sprawcy. Należy pamiętać, by zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny poszkodowanego auta,
  • numer i datę szkody,
  • dane polisy OC sprawcy,
  • dokument z Towarzystwa Ubezpieczeniowego z informacją o przyjęciu szkody do likwidacji oraz możliwości wynajmu pojazdu.

Firma ubezpieczeniowa może odrzucić roszczenia dotyczące zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego w przypadku, gdy udowodni, że poszkodowany ma inny samochód, którym może jeździć w trakcie naprawiania tego uszkodzonego.  Przesłanką do odrzucenia roszczenie jest też fakt nieprzedstawienia ubezpieczycielowi dowodów na wynajem samochodu i jego eksploatacji np. faktury z wypożyczalni, rachunków za benzynę itd.

 

 

 

Czy pożar auta podlega ochronie AC?

Płomienie są w stanie w ciągu kilku minut zamienić samochód w bezużyteczny wrak. Takiego starcia z żywiołem obawia się wielu kierowców. Wyjaśniamy, czy w takiej sytuacji wystarczy ubezpieczenie AC i czy obejmuje ono naprawę szkód w wyniku pożaru auta.

Pożar samochodu podlega ochronie AC

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni samochód przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem w wyniku wypadków i zdarzeń losowych. AC obejmuje swoją ochroną także szkody powstałe w wyniku pożaru i wybuchu. Oczywiście to, co dokładnie obejmuje autocasco, zależy od warunków, jakie oferuje zakład ubezpieczeń, dlatego niezwykle ważne jest dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia jeszcze przed podpisaniem umowy. W dokumencie tym znajduje się szczegółowy opis sytuacji, w których ubezpieczyciel będzie zobowiązany wypłacić odszkodowanie z ubezpieczenia AC.

Odszkodowanie z AC za pożar samochodu

Choć w ramach podstawowego pakietu ubezpieczenia AC zazwyczaj pojazd objęty jest ochroną na wypadek zdarzeń losowych, takich jak pożar, to trzeba mieć świadomość, że część okoliczności sprzyjających powstaniu szkody może spowodować odmowę wypłaty odszkodowania. Każdy ubezpieczyciel w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) podaje także katalog okoliczności, w których nie ponosi odpowiedzialności za szkodę.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z tytułu pożaru kiedy:

  • jego powodem jest zwarcie instalacji elektrycznej,
  • wynika z wady wykonania pojazdu,
  • pochodzi z wnętrza samochodu,
  • jego powodem jest niewłaściwe serwisowanie,
  • powstał w wyniku rażącego niedbalstwa właściciela.

Oznacza to, że jeśli przyczyną ognia jest awaria pojazdu to takie zdarzenie na ogół będzie wyłączane spod ochrony ubezpieczeniowej. Aby mieć jednak pewność w tej sprawie należy skontaktować się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym.

Naprawa auta ze swojego AC

Poszkodowani w wypadku komunikacyjnym, którzy posiadają ubezpieczenie AC, mają do dyspozycji dwa rozwiązania związane z likwidacją szkody – mogą to zrobić korzystając z OC sprawcy lub z własnej polisy. W jakich sytuacjach warto wybrać drugą opcję?

Każdy kto posiada ubezpieczenie AC po wypadku lub stłuczce, do której doszło nie z jego winy, może naprawić auto korzystając z OC sprawcy lub własnego ubezpieczenia. Kierowcy decydujący się na pierwszą drogę często skarżą się na długi proces odszkodowawczy. Natomiast wybierając opcję likwidacji szkody z posiadanego AC można liczyć, że sam proces przebiegnie sprawniej. Wielu kierowców rezygnuje jednak z tego rozwiązania obawiając się utraty zniżki za bezszkodową jazdę.

Skorzystaj z AC i nie trać zniżek

Kierowcy, którzy mimo posiadanego AC po stłuczce dokonują naprawy pojazdu z polisy OC sprawcy, obawiają się utraty zniżek za bezszkodowość. Na szczęście okazuje się, że w niektórych przypadkach obawy te nie są uzasadnione. Z posiadanego ubezpieczenia śmiało można skorzystać, gdy kwota odszkodowania z ubezpieczenia AC w całości będzie zrefundowana z polisy OC sprawcy wypadku. W takiej sytuacji kierowca nie powinien stracić zniżek za bezszkodowy przebieg AC. Bowiem jeśli ubezpieczyciel uzyska regres z OC sprawcy, to zdarzenie zostanie usunięte z historii szkodowości i przy odnawianiu polisy potraktuje kierowcę tak, jakby nie miał żadnej szkody.

Kiedy lepiej naprawić auto z swojego AC?

Skorzystanie z własnego ubezpieczenia AC poleca się głównie przy szkodach całkowitych nowych aut. Dla przykładu, jeśli zakupiony w tym roku samochód został rozbity to opłaca się skorzystać z AC, gdyż ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na podstawie wartości salonowej pojazdu. Natomiast w przypadku likwidacji szkody z OC można liczyć na odszkodowanie wyliczone na podstawie wartości rynkowej z dnia szkody, czyli średnio o 10-15% mniej.

Kiedy lepiej naprawić auto w ramach OC sprawcy?

Choć likwidacji szkody z AC przebiega szybciej, to jednak w większości przypadków polisa OC ma szerszy zakres ochrony. Wynika to z ustawy, w myśl której odszkodowanie wypłacone z OC powinno pokryć rzeczywiste straty i utracone korzyści poszkodowanego. Oznacza to, że poszkodowani w wypadku komunikacyjnym, którzy posiadają ubezpieczenie AC, przed decyzją o likwidacji szkód powinni upewnić się, jakie koszty pokryje posiadane autocasco, a dopiero później podjąć decyzję o zgłoszeniu szkody z posiadanego ubezpieczenia.

Jeżeli przy likwidacji szkody poszkodowany zdecyduje się na skorzystanie z AC, nie powinno być problemu, żeby zgłosić roszczenie o uzupełnienie odszkodowania z polisy OC sprawcy.

Tanie ubezpieczenie AC – jak to zrobić i czy warto?

W branży ubezpieczeniowej znane jest powiedzenie, że ubezpieczenie może być albo dobre, albo tanie. Co jeśli zależy nam, aby w przypadku AC jakość szła w parze z ceną? Przeczytaj ten poradnik, jeśli nie chcesz płacić wysokiej składki za AC, ale jednocześnie zastanawiasz się czy tanio może oznaczać dobrze.

Jak zaoszczędzić na AC?

Ubezpieczenie AC to dobrowolna ochrona auta, a jej warunki mogą się znacznie różnić w zależności od towarzystwa. Dostępne na rynku oferty różnią się nie tylko warunkami ubezpieczenia, ale przede wszystkim ceną. Dlatego też kierowcy bardzo często zadają sobie pytanie, jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta? Na szczęście tanie ubezpieczenie AC jest w zasięgu ręki, wystarczy zastosować się do kilku sprawdzonych sposobów na obniżenie składki.

Tanie ubezpieczenie AC – skuteczne metody

  1. Porównuj oferty

Ubezpieczyciele według własnych zasad kalkulują wysokość składki i przyznawanej właścicielowi pojazdu zniżki, dlatego różnice w cenie polisy pomiędzy poszczególnymi ofertami wynosić mogą nawet kilkaset złotych. Tanią polisę AC znaleźć można tylko porównując oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. W tym celu skorzystać możecie z naszego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych lub udać się do jednej z naszych placówek, gdzie przy pomocy doradcy poznacie szczegóły ofert wszystkich największych ubezpieczycieli.

  1. Rabat dla stałych klientów

Ubezpieczyciele doceniają lojalnych klientów. Część z nich jest w stanie zaproponować atrakcyjny rabat przedłużającym umowę ubezpieczenia na kolejny rok. Często zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaproponować stałym klientom zniżki na opcjonalne usługi lub rozszerzenie zakresu ochrony lub podwyższenie sumy ubezpieczenia.

  1. Kupuj w pakiecie

Kupując ubezpieczeni OC i AC w pakiecie z innymi ubezpieczeniami zazwyczaj możemy liczyć na atrakcyjny rabat. Wynika to z fakty, że ubezpieczyciele są skłonni udzielić zniżki klientom decydującym się na zakup różnych ubezpieczeń w pakiecie. Tanie ubezpieczenie AC możemy wynegocjować również gdy ubezpieczamy drugi bądź kolejny pojazd.

 

Tanie ubezpieczenie AC – na co zwrócić uwagę?

Jeśli uda się znaleźć tanie ubezpieczenia AC koniecznie trzeba jeszcze zwrócić uwagę na jego zakres. W ubezpieczeniu AC istotne znaczenie dla końcowej ceny mają m.in. udziały własne w szkodzie, amortyzacja części czy franszyza integralna. Dlatego jeszcze przed zakupem polisy AC należy sprawdzić, jakie dokładnie czynniki spowodowały niską cenę ubezpieczenia, aby mieć pewność, że w przypadku wystąpienia szkody otrzymamy satysfakcjonujące odszkodowanie.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić na polisie AC jest możliwość skorzystania z ubezpieczenia typu minicasco, które zapewnia mniejszy zakres ochrony, ale jednocześnie jest też znacznie tańsze od pełnego pakietu AC.

Tanie AC a udziały własne

Udział własny w szkodzie może być zarówno skutecznym sposobem na obniżenie ceny, ale i źródłem niemiłego zaskoczenia. W tym poradniku tłumaczymy, jak udziały własne wpływają na cenę ubezpieczenia Autocasco i co zrobić, żeby AC było jednocześnie tanie i dobre.

Udziały własne w AC

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które zapewnia ochronę pojazdu przed konsekwencjami szkód spowodowanych z winy kierującego lub w wyniku zdarzeń losowych. Warunki ubezpieczenia AC, w przeciwieństwie do obowiązkowego OC, w każdym towarzystwie są inne, dlatego warto się im dokładnie przyjrzeć. Jedną z ważniejszych kwestii jest udział własny, czyli część wartości szkody, jaką właściciel pojazdu zobowiązuje się pokryć w sytuacji jej wystąpienia. Warunek ten szczegółowo opisany jest w umowie ubezpieczenia, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego wyrażany jest kwotowo bądź procentowo.

Tanie ubezpieczenie AC – udziały własne

W ubezpieczeniu AC udziały własne mają duże znaczenie dla wysokości składki. Im wyższy jest udział własny w szkodzie tym niższa będzie cena ubezpieczenia. Jednocześnie wysoki udział własny oznacza, że ubezpieczyciel zwróci tylko część kosztów, które zostały poniesione podczas naprawy pojazdu. Kierowcy, którzy nie wczytują się dokładnie w warunki umowy, mogą być niemiło zaskoczeni i ponieść finansowe konsekwencje swojej nieświadomości w sytuacji gdy dojdzie do szkody. Dlatego właśnie tak istotne jest, aby przed zakupem polisy AC dowiedzieć się, jakie dokładnie czynniki spowodowały niską cenę ubezpieczenia.

Podczas zawierania umowy warto zapytać także o możliwość zniesienia udziału własnego w AC.

Udział własny a wysokość składki AC

W przypadku gdy polisa obejmuje wysoki udział własny, odszkodowanie za szkodę częściową może okazać się rozczarowaniem dla właściciela pojazdu. Pomniejszone o udziały własne odszkodowanie może nie być wystarczające, aby pokryć szkody i zrekompensować utratę zniżek wynikającą z skorzystania z ubezpieczenia AC.

Należy jednak wiedzieć, że czasem wystarczy zdecydować się na polisę kilkadziesiąt złotych droższą, w której udział własny zostanie zdecydowanie zmniejszony lub całkowicie zniesiony. Co w przypadku szkody będzie oznaczać wypłatę bardziej satysfakcjonującego odszkodowania.

Jak określić wartość samochodu?

Określenie wartości pojazdu bywa potrzebne, gdy na przykład chcemy go sprzedać lub ubezpieczyć. Jeśli zastanawiasz się, jak dokładnie określić wartość samochodu, ten poradnik jest dla Ciebie.

W momencie, gdy ubezpieczamy bądź sprzedajemy pojazd, warto poznać jego realna wartość rynkową.  W przypadku zakupu polisy na jej podstawie ustalona zostanie suma ubezpieczenia oraz wysokość składki. Natomiast gdy zechcemy sprzedać auto, określenie jego wartości będzie pomocne w procesie ustalania ceny, jaką możemy uzyskać od zainteresowanego kupnem. Aby dokładnie określić wartość samochodu, należy wciąć pod uwagę kilka czynników:

  • szacowaną wartość bazową danego pojazdu (ustalana na podstawie katalogów danej marki),
  • rok produkcji,
  • stan techniczny,
  • przebieg,
  • wyposażenie,
  • historię wypadkową.

 

Dlaczego warto określać wartość samochodu?

Pytanie o wartość rynkową pojazdu jest cenną wiedzą dla ubezpieczyciela. Każdy zakład ubezpieczeń przy ustalaniu warunków polisy poprosi o ustalenie wartości pojazdu. Dokładna wycena auta będzie podstawą do określenia sum ubezpieczenia polisy komunikacyjnej. W przypadku wypadku lub kolizji, gdy dojdzie do uszkodzenia pojazdu, znajomość faktycznej wartości samochodu jest niezbędna ubezpieczycielowi do ustalenia odpowiedniej wysokości zadośćuczynienia, które umożliwi likwidację zaistniałych szkód. Dlatego też, przy określaniu wartości pojazdu należy pamiętać, aby zrobić to skrupulatnie, ponieważ wskazanie zbyt wysokiej wartości skutkować będzie odpowiednio wyższą składką, co jednak nie ma przełożenia na wysokość ewentualnej wypłaty odszkodowania z tytułu szkody, zniszczenia czy kradzieży auta.

 

Systemy kalkulacyjne ułatwiające określenie wartości samochodu

 Jeszcze do niedawna samodzielna wycena rynkowej wartości pojazdu nie była możliwa. Wynikało to głównie z utrudnionego dostępu do profesjonalnych i stale aktualizowanych katalogów, którymi posługiwały się jedynie osoby zawodowo zajmujące się wyceną – rzeczoznawcy bądź mechanicy samochodowi. Od kilku lat określenie wartości samochodu jest prostsze i możemy to zrobić samodzielnie, bez wychodzenia z domu. W internecie istnieje wiele serwisów oferujących dostęp do aktualnych baz danych, dzięki którym w łatwy i szybki sposób wyliczymy wartość pojazdu. Posiadanie szczegółowej wiedzy w tym zakresie, znacząco ułatwi dokonywanie transakcji kupna bądź sprzedaży samochodu, czy podpisania nowej umowy ubezpieczeniowej.