FAQ

Czy można zrezygnować z AC?

Umowę ubezpieczenia AC zazwyczaj podpisuje się na okres 12 miesięcy, najczęściej opłacając składkę jednorazowo. Co jednak, gdy stwierdzimy, że ochrona ubezpieczenia nie jest nam już potrzebna. Czy można zrezygnować z AC?

Na jakich zasadach można zrezygnować z AC

W zależności od zakładu ubezpieczeń, z którym podpisaliśmy umowę AC, oraz przyjętych przez niego Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, można odstąpić od umowy przed datą końca ochrony. Zasadą wspólną dla wszystkich ubezpieczycieli, wynikającą z zapisów prawa, jest ograniczenie wprowadzające możliwość odstąpienia od umowy autocasco przez przedsiębiorcę w ciągu 7 dni od jej zawarcia, natomiast w przypadku pozostałych osób nieprzekraczalnym terminem umożliwiającym wypowiedzenie umowy jest 30 dni od daty widniejącej na polisie. Rozwiązanie umowy nie znosi jednak obowiązku zapłaty składki za okres, w którym umowa była ważna. Warto więc zapamiętać, że wypowiedzenie autocasco przebiega inaczej niż wypowiedzenie OC.

Rezygnacja z AC w trakcie trwania ochrony

Najczęstszą przyczyną rezygnacji z umowy AC jest sprzedaż pojazdu. W takiej sytuacji zazwyczaj umowa ubezpieczenia automatycznie przestaje być ważna w momencie zbycia auta, jednak jeśli jego poprzedni właściciel będzie chciał ubiegać się o zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia, musi zwrócić się do towarzystwa ubezpieczeniowego z stosownym wnioskiem i dokumentami.

Kolejnym powodem, dla którego właściciel pojazdu może ubiegać się o rezygnację z umowy AC w trakcie jej trwania jest wypłata lub odmowa wypłaty odszkodowania. W takiej sytuacji kierowca może liczyć na zwrot niewykorzystanej składki za czas do końca okresu, za który była opłacona.

Rezygnacja z AC – zwrot pieniędzy

Jeśli właściciel pojazdu chcę otrzymać zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres AC powinien zgłosić się do swojego ubezpieczyciela z wnioskiem o zwrot składki ubezpieczeniowej. Jeśli podstawą do ubiegania się o niewykorzystaną składkę jest sprzedaż samochodu należy przygotować także zawiadomienie o zbyciu pojazdu, najlepiej w formie kopii umowy kupna sprzedaży.

Czy AC wznowi się samo?

Ubezpieczenie AC to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni pojazd m.in. przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem. Dobrowolny charakter ubezpieczenia oznacza, że zawarcie umowy zależy tylko od woli właściciela pojazdu. Ochrona, jaką obejmuje autocasco, zależy od warunków jakie oferuje zakład ubezpieczeń oraz od preferencji osoby ubezpieczającej pojazd. Warto także wiedzieć, że umowa ubezpieczenia AC nie odnawia się automatycznie, jak to ma miejsce w przypadku OC komunikacyjnego. Gdy okres trwania umowy dobiegnie końca polisa wygasa i pojazd nie jest już objęty ochroną ubezpieczenia.

Automatyczne wznowienie ubezpieczenia tylko w OC

Automatyczne wznowienie, inaczej określane odnowieniem, to mechanizm, który sprawia, że kończąca się umowa ubezpieczenia jest automatycznie zawierana na okres kolejnych 12 miesięcy. Proces ten odnosi się tylko do zakresu obowiązkowego świadczenia z tytułu umowy komunikacyjnej OC. Jeśli składki były systematycznie opłacane w pełnej wysokości, ubezpieczenie zostanie wznowione automatycznie. Dzięki temu nie trzeba martwić się o formalności związane z przedłużeniem ochrony ubezpieczenia. Niestety w przypadku ubezpieczenia AC umowa nie odnawia się automatycznie. Oznacza to, że wraz z ostatnim dniem umowy wygasa ochrona ubezpieczenia. Jednak wiele towarzystw jeszcze przed końcem trwania polisy AC wysyła propozycję przedłużenia ochrony, w której zawarte są warunki ubezpieczenia na kolejny okres i propozycja składki.

Historia pojazdu – numer VIN

VIN to numer identyfikacyjny pojazdu nadany i umieszczony bezpośrednio przez producenta. Składa się on z ciągu 17 znaków – cyfr i liter. Jest to swego rodzaju DNA pojazdu, dzięki któremu można mieć pewność, jakim samochodem się poruszamy. Poniżej tłumaczymy, co oznacza numer VIN i gdzie go szukać. Informację te mogą być przydatne dla wszystkich zainteresowanych kupnem używanego auta, które bezwarunkowo trzeba zweryfikować pod kątem ich stanu technicznego i prawnego.

Numer VIN – co daje?

Dzięki znajomości numeru VIN, można uzyskać wiele informacji na temat historii danego pojazdu. Decydując się na zakup używanego auta należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania do sprzedających, którzy czasem ukrywają informacje na temat realnego stanu technicznego pojazdu. Gdy znamy numer VIN możemy bez problemu porównać faktyczny stan danego auta z opisem umieszczonym w ogłoszeniu. Dzięki danym z raportu historii pojazdu, poznamy informację na temat kolizji, wypadków, kradzieży, przebiegu czy zmian fabrycznych w wyposażeniu.

Jak sprawdzić numer VIN?

Charakterystyczny dla każdego pojazdu numer VIN odnaleźć można w dwóch miejscach – w dokumentach oraz bezpośrednio w pojeździe. W dowodzie rejestracyjnym numer ten znajduje się w polu oznaczonym literą E. Znaleźć go można także w aucie na tablicy znamionowej, zwykle umieszczanej na wewnętrznej stronie przedniej ściany auta (tuż obok drzwi) lub na stopniach wejściowych w pierwszych drzwiach pojazdu.

Gdzie sprawdzić numer VIN?

Informacji o samochodach zarejestrowanych w Polsce można szukać za pośrednictwem numeru VIN na oficjalnej stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów: https://historiapojazdu.gov.pl/. Podając numer VIN, numer rejestracyjny pojazdu oraz datę pierwszej rejestracji, jesteśmy w stanie uzyskać wszelkie informacje, gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Miedzy innymi datę ostatniego badania technicznego, termin ważności polisy OC, informację o liczbie właścicieli oraz czy pojazd nie był zgłaszany jako kradziony.

Czy moje OC zadziała za granicą?

Osoby planujące zagraniczny wyjazd własnym samochodem często zastanawiają się, czy posiadane ubezpieczenie będzie respektowane w innych krajach. Dlatego jeszcze przed podróżą warto upewnić się, gdzie zadziała ochrona polskiego OC.

W jakich krajach zadziała moje OC?

Podróżując samochodem zarejestrowanym w Polsce po terytorium zdecydowanej większości państw Europy wystarczy mieć przy sobie potwierdzenie posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Polskie OC zadziała na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Posiadając taką polisę bez obaw możemy podróżować po drogach Andory, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Islandii, Irlandii, Luksemburgu, Łotwy, Malty, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, na Węgrzech, Litwie i Cyprze. OC zadziała również na terytorium Lichtensteinu, Monako, San Mariono, wyspy Normandzkich, Gibraltaru, Wyspy Man oraz Wysp Owczych.

W jakich krajach moje OC nie zadziała?

Choć ochrona OC zadziała na terenie większości państw europejskich należy pamiętać jednak, że w niektórych krajach ubezpieczenie OC nie wystarczy. Do takich państw należą m.in. coraz popularniejsze turystycznie kraje bałkańskie. Aby w takich miejscach móc skorzystać z ochrony gwarantowanej przez ubezpieczenie OC, konieczna jest Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który poświadcza posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych. Do krajów, w których konieczne jest posiadanie Zielonej Karty należą: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.

Co z moim OC, gdy dojdzie do wypadku za granicą?

Wypadek, do którego doszło za granicą to podwójnie stresująca sytuacja. Ograniczone możliwości komunikacyjne potęgują stres związany z samym wypadkiem. Dlatego warto się zawczasu zabezpieczyć na wypadek takiej sytuacji i jeszcze przed wyjazdem za granicę zaopatrzyć się w druk polsko-angielskiego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Należy wiedzieć także, że gdy to obywatel polski, jest sprawcą wypadku lub kolizji za granicą, powinien podać poszkodowanemu wszystkie dane dotyczące polisy OC lub Zielonej Karty. Jeśli sprawcą wypadku jest kierowca pojazdu zarejestrowanego w innym kraju, należy przede wszystkim dokładnie spisać dane osobowe kierowcy (imię, nazwisko oraz adres), dane polisy ubezpieczenia OC sprawcy (numer, okres ważności) oraz adres zakładu ubezpieczeń. Następie zgłosić się do zakładu ubezpieczeń, który jest odpowiedzialny za likwidację szkody oraz wypłatę odszkodowania.

 

Numer VIN – co to jest i gdzie go szukać?

Zastanawiasz się, co oznacza numer VIN i jakie informacje można z niego wyczytać? A może nie wiesz, ile znaków ma VIN i gdzie go szukać? Nie martw się – wszystkie przydatne informacje znajdziesz w tym poradniku.

Dużo mówi się o tym, żeby przed zakupem używanego auta zweryfikować jego numer identyfikacyjny. Mniej zorientowani w temacie kierowcy często szukają informacji, czy VIN to numer nadwozia, czy podwozia. Często zastanawiają się także, ile cyfr ma numer VIN i gdzie można znaleźć pole numerowe VIN. W tym poradniku zebraliśmy dla Was wszystkie przydatne informacje na ten temat.

Co to jest numer VIN samochodu?

VIN, czyli Vehicle Identification Number, to nadany bezpośrednio przez producenta, indywidualny dla każdego pojazdu numer identyfikacyjny. Potocznie bywa nazywany numerem nadwozia. Tego typu oznaczenie od lat 80. posiada każde auto.

Dzięki normie określającej treść i budowę VIN, na całym świecie stosuje się jednolity system numerów identyfikacyjnych pojazdów samochodowych.

Ile cyfr ma numer VIN pojazdu?

VIN samochodu to ciąg 17 znaków – cyfr i liter (dopuszcza się używanie cyfr arabskich i dużych liter łacińskich). Zapisuje się go na specjalnej tabliczce przytwierdzonej do karoserii.

Jak odczytać numer VIN?

Rozszyfrowanie tego, co zawiera numer VIN, nie jest takie trudne. Wystarczy, wiedzieć jakie informacje kryją się za poszczególnymi znakami. Dzięki temu systemowi identyfikacji można określić wiele szczegółowych danych, m.in. producenta pojazdu, datę produkcji, rodzaj nadwozia, model, silnik, skrzynie biegów, a także numer produkcyjny. Warto zaznaczyć, że ilość informacji uzależniona jest od producenta i może się częściowo od siebie różnić.

Pierwsze trzy znaki to WMI (międzynarodowy kod producenta), kolejne sześć stanowi VDS (opis modelu), a ostanie osiem znaków to VIS (numer seryjny pojazdu).

Gdzie szukać numeru VIN?

 Aby odnaleźć numer VIN, warto na samym początku wiedzieć, jak go rozpoznać. Zamieszczany przez producentów VIN, powinien być przedstawiony w jednym lub maksymalnie dwóch wierszach, bez odstępów i z zachowaniem ciągłości części WMI, VDS i VIS. Jest on trwale wybity na tablicy znamionowej, która zwykle umieszczana jest na wewnętrznej stronie przedniej ściany auta (tuż obok drzwi) lub na stopniach wejściowych w pierwszych drzwiach pojazdu. Bywa także zamieszczany w okolicy prawego amortyzatora, przegrody czołowej, prawego nadkola lub lewej strony obudowy deski rozdzielczej. .

Numer VIN w dowodzie rejestracyjnym

Numer nadwozia, wpisany jest również w dowód rejestracyjny pojazdu – w polu oznaczonym literą „E”. Warto pamiętać, że numer wpisany w dokumencie, nie może posiadać rozdzielających znaków (VIN musi mieć formę ciągłą).

Kupując używany pojazd, należy koniecznie sprawdzić zgodność numeru VIN w dokumentach z numerem znajdującym się na ramie pojazdu. Nieprawidłowości związane z numerem identyfikacyjnym to dla kupującego sygnał, że powinien być ostrożny.

Jak kupić OC przez Internet

Elektroniczne kanały sprzedaży stały się już powszechnie obowiązującym standardem. Dotyczy to także usług finansowych, w tym również ubezpieczeń. Część firm ubezpieczeniowych oferuje swoim klientom możliwość zakupu w wersji direct, czyli bezpośrednio przez stronę internetową. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, która udostępnia nie tylko możliwość zakupu ubezpieczenia, ale także zorientowania się w produktach kilku a nawet kilkunastu różnych ubezpieczycieli. O tym dlaczego warto i jak kupić ubezpieczenie przez internet, a także czy to jest bezpieczne przeczytacie poniżej.

Jak kupić OC online?

Do głównych zalet zakupu OC przy pomocy porównywarki ubezpieczeń należy łatwość i wygoda w przeprowadzaniu transakcji. Zakupu można dokonać z dowolnego miejsca, bez wychodzenia z domu i w zaledwie kilka minut. Porównywarka ubezpieczeń umożliwia także analizę ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki czemu możemy znaleźć tanie OC i zaoszczędzić pieniądze i czas, który trzeba byłoby stracić na porównaniu ofert. Cały proces zakupu obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia polega na wypełnieniu prostego formularza i powinien trwać nie więcej niż kilkanaście minut.  Szczegółowe informacje na temat kolejnych kroków zakupu ubezpieczenia OC w Superpolisie znajdziecie w poradniku tłumaczącym jak kupić polisę.

Zakup OC przez internet. Czy to jest bezpieczne?

Zakupy przez internet są dziś niemal niezawodne i całkowicie pozbawione ryzyka. Tyczy się to także zakupu ubezpieczeń. Każda strona internetowa oferująca sprzedaż OC posiada szereg zabezpieczeń, które chronią użytkownika i wszystkie wpisywane do formularza dane. Nie należy się zatem bać zakupu OC i innych ubezpieczeń przez internet, ale warto zachować środki ostrożności i za każdym razem sprawdzić, czy połączenie z witryną jest szyfrowane (posiadają znak zielonej kłódki).

Jak BLS zmienia OC?

System bezpośredniej likwidacji szkód działający na wspólnych dla wszystkich towarzystw zasadach to jeden z najważniejszych projektów rynku ubezpieczeniowego w ostatnich latach. Nowa metoda postępowania po szkodzie znacznie ułatwia proces ubiegania się o odszkodowanie i ma wpływ na poprawę jakości obsługi. Jak BLS zmienia OC i co z tego wynika dla kierowców?

Praktyczne działanie systemu BLS

BLS to skrót od bezpośredniej likwidacji szkód. W praktyce system ten polega na uproszczeniu procedur zgłaszania szkody w momencie kolizji drogowej. Dzięki nowej metodzie wypłatą odszkodowania lub naprawą zniszczonego w wyniku wypadku samochodu, zajmuje się towarzystwo ubezpieczeń, w którym poszkodowany zakupił OC. Następnie firma sama występuje do ubezpieczyciela sprawcy szkody i odzyskuje wypłaconą kwotę. Dla poszkodowanych kierowców jest to znacznie korzystniejsze rozwiązania, gdyż zyskują oni sprawną wypłatę odszkodowania, które pozwoli na pokrycie wszystkich strat. BLS zmienia OC ponieważ wpływa również na poprawę jakości obsługi, gdyż ubezpieczyciele zajmują się obsługą likwidacji szkód własnych, a nie cudzych klientów.

Czy BLS wpływa na cenę OC

Co najważniejsze, bezpośrednią likwidację szkód otrzymamy za darmo. BLS jest to usługa wliczona w standardową cenę OC samochodu. Niesie ona za sobą wiele korzyści, przede wszystkim komfort, ale też zadowolenie klientów, którzy mogą świadomie wybierać towarzystwo ubezpieczeń, które zaopiekuje się nimi w sytuacji gdy zostaną poszkodowani w kolizji drogowej. W ramach posiadania systemu BLS, można liczyć nie tylko na naprawę pojazdu, ale również na pokrycie kosztów konieczności parkowania pojazdu na strzeżonym parkingu, holowania, czy wykonaniem dodatkowych badań technicznych. Kierowcy korzystający z systemu bezpośredniej likwidacji szkód otrzymają również samochód zastępczy na czas naprawy uszkodzonego pojazdu.

Czego nie obejmuje BLS

Choć BLS obejmuje zdecydowaną większość zdarzeń drogowych, niektórych szkód nie można zgłaszać przy pomocy tego systemu. Według tradycyjnej metody odbywa się likwidacja szkód osobowych powstałych w wypadkach komunikacyjnych, zdarzeń, które nie miały miejsca w Polsce, polegających na zderzeniu więcej niż dwóch pojazdów lub gdy szkoda zostanie wyceniona na więcej niż 30 tys. złotych.

Szkoda częściowa – jak jest liczona wysokość odszkodowania

W myśl podstawowego podziału szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych wyróżnia się – szkodę częściową i całkowitą. Szkoda częściowa występuje wówczas, gdy pojazd uległ zniszczeniu w takim stopniu, że jego naprawa jest możliwa i opłacalna. Jak jest liczona wysokość odszkodowania za szkody częściowe?

Szkoda częściowa – kiedy ma miejsce

W zależności od rodzaju ubezpieczenia, częściowa szkoda bywa inaczej definiowana. Gdy mowa o ubezpieczeniu AC, szkoda częściowa ma miejsce, gdy koszty naprawy nie przekraczają pewnego progu procentowanego, zazwyczaj określanego na poziomie 70% wartości rynkowej pojazdu. W przypadku ubezpieczeń OC, szkoda częściowa ma miejsce kiedy pojazd został uszkodzony w stopniu umożliwiającym jego naprawę, a koszty naprawy nie przekraczają 100% wartości pojazdu na dzień wystąpienia szkody.

Odszkodowanie za szkodę częściową z OC

W przypadku wystąpienia szkody częściowej likwidowanej z ubezpieczenia OC obowiązkiem towarzystwa ubezpieczeniowego jest wypłacenie poszkodowanemu odszkodowania w wysokości umożliwiającej wykonanie napraw przywracających stan pojazdu sprzed szkody. Zakres ubezpieczenia OC wyznacza limit odpowiedzialności ubezpieczyciela na mieniu do 1,05 mln euro. Limit ten odnosi się do jednego zdarzenia bez względu na liczbę poszkodowanych Należy także zaznaczyć, że odszkodowanie za szkodę częściową z ubezpieczenia OC nie może być warunkowane tym, czy pojazd faktycznie został naprawiony.

Odszkodowanie za szkodę częściową z AC

Natomiast w przypadku ubezpieczenia AC warunki dotyczące zasad wypłacania odszkodowania zostały określone w zawartej umowie. W zależności od zakupionego wariantu ubezpieczenia, wysokość odszkodowania za częściową szkodę z AC, ustalana jest w oparciu o oryginalne części serwisowe lub części porównywalnej jakości. W części wariantów polisy AC stosuje się zasadę, że wycena użytych do naprawy części jest obniżana w zależności od stopnia eksploatacji pojazdu.

Porównanie ubezpieczeń komunikacyjnych

Dlaczego porównanie ubezpieczeń komunikacyjnych jest ważne? Porównanie kilku czy kilkunastu różnych ofert ubezpieczycieli pozwala przede wszystkim zaoszczędzić. Zestawienie produktów różnych towarzystw ubezpieczeniowych i podjęcie decyzji o zakupie na podstawie zdobytej w ten sposób wiedzy to gwarancja polisy dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

Warto też mieć świadomość, że inaczej wybiera się obowiązkowe ubezpieczenie OC, a inaczej podchodzi się do porównania ofert dobrowolnych ubezpieczeń m.in. autocasco. Poniżej kilka porad pomocnych na etapie porównywania obu produktów.

Tanie OC

Kluczem do podjęcia dobrej decyzji o zakupie ubezpieczenia OC jest przeprowadzenie umiejętnego rozeznania w dostępnych na rynku ofertach. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC, którego zakres jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli, oznacza to w pierwszej kolejności zwrócenie uwagi na ceny. Natomiast znalezienie najtańszego OC wymaga od kierowcy zestawienia co najmniej kilku, a najlepiej kilkunastu ofert. Znacznie ułatwia to skorzystanie z naszej porównywarki ubezpieczeń, która w kilka minut dostarczy zestawienie produktów wszystkich największych ubezpieczycieli. Dzięki temu z łatwością można kupić tanie OC.

Dobre AC

Natomiast w przypadku ubezpieczenia AC najważniejsze jest znalezienie najlepszej oferty, która będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb. Autocasco należy do dobrowolnych ubezpieczeń i zakres tego produktu jest kształtowany dowolnie przez ubezpieczycieli. Oznacza to, że zainteresowany kupnem AC kierowca musi dokładnie zorientować się w ofercie każdej z firm. Jakie AC wybrać? Istotnym elementem jest wybór likwidacji szkody: wariant serwisowy polecany jest nowszym pojazdom, natomiast wariant kosztorysowy sugeruje się posiadaczom starszych modeli aut. Przed podjęciem decyzji o zakupie AC warto także ustalić do jakiej sumy będzie chronione auto, a także czy możemy liczyć na odszkodowanie po kradzieży. Pochylić należy się także nad kwestią udziałów własnych w szkodzie oraz nad tym, jak wygląda amortyzacja części.

Jak sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Kierowcy na etapie zakupu auta sugerują się przede wszystkim stanem techniczny, biorą także pod uwagę dalsze koszty użytkowania samochodu, zużycie paliwa i ewentualnie wycenę usług serwisu. Niestety nie wszyscy pamiętają, aby sprawdzić, ile będzie kosztowało ubezpieczenie pojazdu. Dzięki naszej porównywarce ubezpieczeń można zrobić to bez trudu!

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Zastanawiasz się, ile będzie Cię kosztowało ubezpieczenie samochodu? Sprawdzonym sposobem na szybkie i samodzielne sprawdzenie, ile kosztuje ubezpieczenie auta jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeniowej działającej online. Dostępny na naszej stronie kalkulator ubezpieczeń umożliwia porównanie kilkunastu ofert różnych ubezpieczycieli. Po wpisaniu do formularza najważniejszych danych dotyczących ubezpieczanego pojazdu oraz jego właściciela system automatycznie wyliczy i porówna polisy. Dzięki czemu z łatwością można zorientować się w cenie i zakresach ubezpieczeń pojazdu, ale także bezpośrednio za pośrednictwem strony online kupić najbardziej korzystną polisę.

Jeśli wolisz, aby doświadczony doradca za Ciebie sprawdził, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, możesz zwrócić się do naszych ekspertów. Nasze placówki znajdują się na terenie całego kraju.

Należy jednak pamiętać, że koszt ubezpieczenia samochodu nie zależy od kanału sprzedaży, lecz od rodzaju polisy i zakresu gwarantowanej ochrony. Warto także pamiętać, że ubezpieczenia sprzedawane w pakietach są zazwyczaj tańsze, niż gdybyśmy je kupowali osobno, dlatego też warto pytać o zniżki w ubezpieczeniach.

Kupiłem samochód. Co dalej z OC?

W momencie zakupu samochodu kwestia jego ubezpieczenia schodzi często na drugi plan. Po czym okazuje się, że po dokonaniu transakcji wielu kierowców nie wie, jak podejść do spraw związanych z obowiązkiem posiadania ochrony ubezpieczeniowej. Jak sprawdzić OC zakupionego samochodu i czy dalej z niego korzystać?

Kupiłem używany samochód, co z jego ubezpieczeniem?

Kierowcy często kwestią ubezpieczenia auta zaczynają interesować się dopiero po jego zakupie. To błąd. Choć w teorii z ochroną ubezpieczeniową zakupionego samochodu nie powinno być kłopotów. Bowiem w myśl ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK po zawarciu transakcji obowiązki wynikające z polisy OC przechodzą na nowego właściciela pojazdu. Oznacza to, że wraz z kompletem kluczy i dokumentami, poprzedni właściciel auta jest zobowiązany przekazać także potwierdzenie ubezpieczenia OC. Warto jednak pamiętać, żeby jeszcze na etapie zakupu upewnić się, czy pojazd na pewno ma ważne ubezpieczenie. Odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić ubezpieczenie zakupionego samochodu bez problemu znaleźć można w naszym poradniku.

Co dalej z ubezpieczeniem?

Przekazana wraz z pojazdem umowa ubezpieczenia OC ważna jest do końca okresu, na który została zawarta. Nie ulega ona jednak automatycznemu przedłużeniu. Co więcej, należy mieć świadomość, że decydując się na korzystanie z OC poprzednika można spotkać się z sytuacją, że ubezpieczyciel zechce dokonać rekalkulacji składki. Może to być jednoznaczne z koniecznością dopłaty.

Nie ma jednak obowiązku korzystania z ubezpieczenia byłego właściciela auta. Nabywca pojazdu w dowolnym momencie może zrezygnować z dotychczasowego OC (sposoby rezygnacji z ubezpieczenia i stosowne wzory dokumentów również dostępne są w naszym poradniku). Zanim jednak nowy właściciel wypowie umowę ubezpieczenia powinien wykupić OC w innym towarzystwie, tylko w ten sposób uda się uniknąć kłopotów wynikających z nieubezpieczenia pojazdu.

Czy można wykupić jednodniowe ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC dla właścicieli pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Posiadać je musi każdy poruszający się po polskich drogach samochód, czy motocykl. Umowę ubezpieczenia zazwyczaj zawiera się na okres 12 miesięcy. W ściśle określonych przypadkach kierowcy mogą jednak wybrać krótszy okresu ochrony polisy. Kto z takiego przywileju może skorzystać i czy istnieje możliwość jednodniowego ubezpieczenia samochodu?

Jednodniowe ubezpieczenie samochodu – czy to możliwe?

Zasady dotyczące krótkoterminowego ubezpieczenia OC opisane zostały w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, w myśl której polisa może być zawarta na okres minimum 30 dni. Oznacza to, że zakup ochrony ubezpieczeniowej ważnej przez jeden dzień jest niemożliwy. Umowę ubezpieczenia podpisać można najkrócej na okres jednego miesiąca i to jedynie w kilku wyjątkowych przypadkach m.in. jeśli pojazd zarejestrowany jest za granicą, ale nie posiada ani polisy OC, ani Zielonej Karty lub straciły one ważność.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC wykupić można w każdej firmie ubezpieczeniowej. Należy pamiętać, że inaczej niż w przypadku standardowej rocznej polisy, krótkoterminowe ubezpieczenie nie podlega automatycznemu przedłużeniu. Oznacza to, że koniec okresu ważności 30-dniowego ubezpieczenia jest jednoznaczny z jego wygaśnięciem.

Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu – jaka ochrona?

Okres ważności OC nie ma znaczenia, zagwarantowana jest zawsze taka sama ochrona ubezpieczeniowa. Obowiązkowa dla posiadaczy pojazdów polisa zapewnia finansową rekompensatę poszkodowanym w kolizji lub wypadku, dzięki czemu sprawca zdarzenia nie musi wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni.