FAQ

Zielona karta – co to jest i gdzie jest potrzebna?

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje własnym autem, należy zadbać o ubezpieczenie komunikacyjne. W tym poradniku wyjaśniamy, gdzie obowiązuje Zielona Karta, a gdzie wystarczy ochrona w ramach OC. Dowiesz się także, ile kosztuje Zielona Karta i czego dokładnie możesz się spodziewać, posiadając to ubezpieczenie.

Ochrona w ramach obowiązkowego OC działa na terytoriach 32 państw, które podpisały Porozumienie Wielostronne, a więc przede wszystkim w krajach członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W kilkunastu kolejnych państwach ubezpieczenie zadziała tylko wtedy, gdy właściciel samochodu posiada Zieloną Kartę. W tym poradniku wyjaśniamy, gdzie jest potrzebna Zielona Karta i jaką ochronę zapewnia to ubezpieczenie.

Co to jest Zielona Karta pojazdu?

Jest to potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych poza granicami Polski, w krajach należących do tzw. systemu Zielonej Karty. Informacje o tym, jakie kraje obejmuje Zielona Karta, są wymienione w dokumencie.

Zielona Karta OC dla właściciela pojazdu jest gwarancją, że ubezpieczyciel, który ją wydał, przejmie na siebie odpowiedzialność i w razie szkody będzie zobowiązany do wypłacenia odszkodowania w wysokości określonej w umowie ubezpieczenia lub limitach prawnych państwa, na którego terenie doszło do zdarzenia. Natomiast dla poszkodowanych w wypadkach jest informacją, że otrzymają świadczenie od kierowcy z zagranicy.

Umowę na ubezpieczenie samochodu Zielona Karta zawiera się na okres nie krótszy niż 15 dni oraz nie dłuższy niż 1 rok.

Ile kosztuje Zielona Karta?

Większość towarzystw oferuje ją jako bezpłatny dodatek do ubezpieczenia OC, inne pobierają za nią niewielką dopłatę. Z opłatą trzeba się liczyć również, gdy Zieloną Kartę chcemy zakupić w innym towarzystwie niż te, które sprzedało nam obowiązkowe OC.

Gdzie jest potrzebna Zielona Karta?

Ubezpieczenie Zielona Karta jest wymagane, jeśli wybieramy się do: Albanii, na Białoruś, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Maroko, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji lub na Ukrainę.

Warto wiedzieć także, że Zielonej Karty nie trzeba mieć, planując wyjazd do: Austrii, Andory, Belgi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Gibraltaru, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtensteinu, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Malty, Monako, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Rumunii, San Marino, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Wysp Normandzkich, Wyspy Man oraz Wysp Owczych. W tych krajach wystarczy posiadać ważną polisę OC.

Czym jest ubezpieczenie Autocasco (AC)

Ubezpieczenie Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym. celu celem ubezpieczenia jest ochrona majątku przed konsekwencjami szkód spowodowanych z winy kierującego pojazdem lub w wyniku zdarzeń losowych. AC chroni w takich sytuacjach, jak:

  • kradzież
  • wypadek / kolizja
  • żywioły

Przedmiotem ubezpieczenia AC jest pojazd wraz z wyposażeniem. Polisa Autocascochroni właściciela od strat na wartości lub utracie pojazdu. Maksymalna wypłata odszkodowania z polisy AC wyniesie tyle, co wartość samochodu określona w umowie ubezpieczenia. Szczegółowy zakres ochrony ubezpieczenia AC określony jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (tzw. OWU). Autocasco ma przede wszystkim zrekompensować koszty, które Ubezpieczony może ponieść w związku z uszkodzeniem lub zniszczeniem pojazdu w wyniku zdarzenia drogowego, spowodowanego z winy Ubezpieczonego. Rozszerzone opcje ubezpieczenia AC chronią również majątek Ubezpieczonego, jeśli szkoda została spowodowana w warunkach, na które Ubezpieczony nie miał wpływu: kradzież, działanie żywiołów, czy wandalizm. Autocasco standardowo działa na terenie RP, ale możliwe jest jego terytorialne rozszerzenie.

Zakres ochrony OC

Ubezpieczenie OC działa na terytorium krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego i uprawnia wszystkich posiadaczy zarejestrowanych w Polsce pojazdów (posiadających polskie tablice rejestracyjne) do poruszania się na tym obszarze. Wystarczy więc dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisa OC, aby bez okazywania jakichkolwiek dodatkowych dokumentów można było ruszyć w drogę.

Uwaga!

Osoby planujące poruszanie się własnym pojazdem poza wskazanym powyżej terytorium, muszą sprawdzić, na jakich warunkach jest to możliwe, np. w kilkunastu krajach umożliwia to Zielona Karta OC.

Zasięg terytorialny, zakres ochrony i obowiązek posiadania OC zostały zapisane w ustawie z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Posiadacze pojazdów podlegających konieczności kupienia polisy powinni w pierwszej kolejności wiedzieć, że jest to ochrona przed finansowymi konsekwencjami szkód, które spowodują w związku z użytkowaniem samochodu, na zdrowiu i mieniu osób trzecich. Rekompensatę poszkodowanym wypłaca w ich imieniu zakład ubezpieczeń – do sumy 5 mln euro po szkodach na osobie i 1 mln euro po szkodach na mieniu.

 

Uwaga!

Ubezpieczenie OC obejmuje ochroną nie tylko szkody powstałe w trakcie jazdy, ale także wyrządzone podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, przy załadunku i rozładunku, w czasie zatrzymania i postoju oraz garażowania.

Posiadacze ubezpieczenia powinni pamiętać, że w ściśle określonych sytuacjach ubezpieczyciel nie odpowiada za spowodowane przez nich szkody. Są to:

  • szkody wyrządzone na ubezpieczonym pojeździe (przez właściciela lub kierującego nie będącego właścicielem),
  • uszkodzenia przewożonych za opłatą ładunków, przesyłek lub bagażu,
  • szkody polegające na utracie gotówki, biżuterii lub papierów wartościowych,
  • zanieczyszczenie lub skażenie środowiska. 

W przypadku szkód wyrządzonych umyślnie, pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, przez kierującego prowadzącego kradziony pojazd, nie posiadającego uprawnień lub zbiegłego z miejsca wypadku, ubezpieczyciel lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mogą dochodzić od kierowcy zwrotu wypłaconych poszkodowanym pieniędzy.

Czym jest ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC)

OC właściciela pojazdu jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Państwo obliguje wszystkich właścicieli pojazdów do zawierania umów ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie OC zapewnia odszkodowanie osobie poszkodowanej w kolizji czy wypadku drogowym. Ponadto uwalnia sprawcę wypadku od konieczności wypłacania takiego świadczenia z własnej kieszeni.