Najtańsze ubezpieczenie OC nowego samochodu z salonu

Pierwsze ubezpieczenie samochodu – w przypadku zakupu pojazdu używanego – dostajemy od poprzedniego właściciela i korzystać z niej możemy aż do końca trwania ochrony. Kupno nowego samochodu z salonu wiąże się z zawarciem umowy na obowiązkową polisę ubezpieczeniową. Trzeba o tym pomyśleć od razu po wyjściu z salonu.

Według polskiego prawa ubezpieczenie samochodu OC stanowi jedyne obowiązkowe ubezpieczenie, które jako właściciel pojazdu musisz posiadać. Jest to weryfikowane podczas każdej kontroli drogowej, a jazda po drogach publicznych bez ważnej polisy może być bardzo kosztowna. OC jest bowiem ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej za szkody, jakie możesz wyrządzić innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie jest to więc dokładnie ubezpieczenie samochodu, ale ochrona innych podróżujących przed twoimi błędami i wynikającymi z nich szkodami.

Auto musi zostać ubezpieczone najpóźniej w dniu rejestracji. Samochodem nie będzie można wyjechać z salonu bez aktualniej polisy OC. W praktyce o ubezpieczeniu nowego auta z salonu najlepiej pomyśleć jeszcze przed zakupem. Szukanie najtańszej polisy równolegle z procedurą zakupu auta, może okazać się zbyt czasochłonne.

Tanie OC dla auta z salonu, czy to możliwe?

Wbrew pozorom posiadacze nowego samochodu mogą być lepiej postrzegani przez towarzystwa ubezpieczeniowe, niż kupujący auta z drugiej ręki. Z racji, że nowe auta są bezpieczniejsze i mniej narażone na awarie, cena ubezpieczenia samochodu jest niższa niż w przypadku starszych pojazdów. Co więcej ubezpieczyciele wiedzą, że zakup auta to inwestycja na kilka lat, dlatego żeby przekonać klienta do siebie często oferują atrakcyjne zniżki. Aby sprawdzić, które ubezpieczenie samochodu będzie najtańsze, warto obliczyć składkę przy pomocy naszego kalkulatora.

Jakie ubezpieczenie dla nowego auta?

Posiadając nowy samochód warto wziąć pod uwagę zakup pakietu ubezpieczeniowego samochodu z AC, gwarantujące odszkodowanie po kradzieży czy uszkodzeniu auta. W przypadku tej polisy szczególną uwagę trzeba zwrócić na zakres oferowanych świadczeń i sumę ubezpieczenia. Ubezpieczenie te potrafią się od siebie znacząco różnić. Warto więc sprawdzić, czy odszkodowanie zostanie pomniejszone o udział własny i czy każdorazowo zmniejszy sumę ubezpieczenia.

Najtańsze ubezpieczenie samochodu nie oznacza, że będzie najgorsze

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, istotą ubezpieczenia OC jest przejęcie finansowej odpowiedzialności przez ubezpieczyciela za szkody powstałe w wyniku kierowania ubezpieczonym pojazdem. Dotyczy to zarówno szkód wyrządzonych umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa. Warto pamiętać, że OC samochodu obejmuje uszkodzenia powstałe w trakcie wsiadania lub wysiadania do auta, podczas załadowywania i rozładowywania samochodu oraz zatrzymania i postoju pojazdu. Ubezpieczyciel wypłaci również odszkodowanie za koszty poniesione w celu uniknięcia szkody, koszty obrony prawnej, koszty zastępstwa procesowego w postępowaniu cywilnym. Należy podkreślić, że zakres obowiązywania polis OC jest taki sam, dlatego cena ubezpieczenia samochodu nie jest kluczowym kryterium. Na proces odszkodowawczy nie ma wpływu, czy kierowca wykupił ubezpieczenie samochodu najtaniej, czy najdrożej. Nie warto więc przepłacać i wybrać najniższą cenę ubezpieczenia auta.