Kupno samochodu bez ważnego OC

Po zakupie używanego auta wraz z kompletem kluczyków i dokumentami nowy właściciel otrzymać powinien także umowę ubezpieczenia OC. Co jednak jeśli samochód nie był ubezpieczony?

Czasem sprzedający pojazd negocjują z przyszłym właścicielem fakt przekazania umowy OC. Warto wiedzieć, że nie jest to kwestia, która podlega dyskusji. Przekazanie ubezpieczenia OC przez poprzedniego właściciela jest jego obowiązkiem i wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co za tym idzie, jeśli nowy posiadacz auta nie otrzyma OC, to i tak bez trudu będzie mógł wystąpić o taki dokument w dowolnym oddziale firmy, w którym pojazd był ubezpieczony. Nawet w przypadku, gdy poprzedni właściciel nie będzie chciał współpracować, to wystarczy skorzystać z ogólnodostępnej bazy UFG (zobacz, jak sprawdzić ubezpieczenie), przy pomocy której otrzymasz informację o ubezpieczeniu. A co jeśli okaże się, że sprzedający nie przekazał dokumentów, ponieważ auto nie jest objęte ochroną ubezpieczeniową?

Kupiłem auta bez OC. Co dalej?

Zakup pojazdu bez ważnego ubezpieczenia OC to „czarny scenariusz”, który na szczęście zdarza się bardzo rzadko. Niemniej jednak kierowca, który znalazł się w takiej sytuacji nie jest na straconej pozycji. Wystarczy bezzwłocznie znaleźć odpowiednią dla siebie polisę i zawrzeć umowę z ubezpieczycielem. Przypominamy, że za pośrednictwem naszej internetowej porównywarki można to zrobić w kilka chwil. Po zakupie polisy można śmiało korzystać z samochodu. Nie ma się również co martwić o nieprzyjemności związane z wcześniej nieopłaconymi składkami. Odpowiedzialność za okres, w którym pojazd pozostawał nieubezpieczony, spoczywa na poprzednim właścicielu.

Czym skutkuje jazda samochodem bez ważnego OC?

Należy jednak pamiętać, że poruszanie się autem bez ważnego OC jest wykroczeniem, za które grozi kara od UFG. W przypadku wykrycia braku polisy na auto osobowe, właściciel pojazd zapłacić może nawet 3700 zł!