Jak należy zachować się po stłuczce lub wypadku?

Stłuczka na drodze może zdarzyć się każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby doszło do zdarzenia drogowego. Dlatego lepiej zawczasu być przygotowanym na taką ewentualność. Poniżej kilka ważnych etapów działania, o których trzeba pamiętać w razie wypadku.

  • Upewnij się, czy nikt nie jest ranny

Jeżeli wśród uczestników zdarzenia są ranni, należy wezwać pogotowie i zająć się poszkodowanymi do momentu przybycia na miejsce karetki.

  • Zabezpiecz miejsce zdarzenia

Obowiązkiem uczestników kolizji jest niedopuszczenie do powiększenia się szkody i bezzwłoczne usuniecie pojazdów na pobocze, w taki sposób, aby nie utrudniały one ruchu innym autom. Miejsce wypadku należy oznaczyć poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego oraz włączenie świateł awaryjnych.

  • Spisz oświadczenie

Gdy pojazdy zostaną już odpowiednio zabezpieczone, należy zadbać o właściwą dokumentację zdarzenia. Jeśli nikt nie ucierpiał, interwencja policji nie jest wymagana. W przypadku gdy uda się rozstrzygnąć, kto jest odpowiedzialny za kolizję wystarczy wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Jeśli nie posiadasz wydrukowanego wzoru dokumentu, możesz oświadczenie spisać odręcznie. Musi ono zawierać: dokładny opis miejsca zdarzenia, dane osobowe poszkodowanego i sprawcy, numery rejestracyjne aut, nazwę zakładu ubezpieczeń oraz numer polisy i okres ważności ubezpieczenia OC.

  • Dodatkowa dokumentacja zdarzenia

Warto także zadbać o dodatkową dokumentację zdjęciową oraz w miarę możliwości o zebranie danych kontaktowych świadków zdarzenia.