Minicasco – czym się różni od autocasco?

Poza obowiązkowym OC pojazdu część kierowców decyduje się na zakup dodatkowego ubezpieczenia autocasco. Warto wiedzieć, że to nie jedyna możliwość rozszerzenia obowiązkowej ochrony. Towarzystwa proponują również produkty typu minicasco, które stanowią alternatywę dla pełnej ochrony AC.

W powszechnej opinii funkcjonuje przeświadczenie, że mincasco to ubezpieczenie autocasco tylko od kradzieży. To nie jest prawda. Produkt ten oferuje szerszy zakres ochrony. Zastanawiasz się, co obejmuje minicasco? Czym różni się od AC i czy warto zdecydować się na taką ochronę? Na te pytania odpowiadamy w tekście tego poradnika.

Minicasco a autocasco

Różnice pomiędzy standardową polisą AC a minicasco są widoczne na poziomie ceny oraz oczywiście zakresu ochrony i jej charakteru, ponieważ autocasco działa jako samodzielny produkt, a minicasco jest integralnym dodatkiem do OC (czyli jako część ochrony OC), który nie buduje historii posiadania polisy AC (nie ma więc wpływu na późniejsze zniżki).

W swojej „dużej” wersji AC jest zazwyczaj dostępne u ubezpieczycieli w różnych wariantach. Jednak należy uznać, że najważniejszymi elementami, które mogą wejść w zakres AC są działające w Polsce i za granicą:

  • ochrona przed kradzieżą,
  • ochrona przed częściowym lub całkowitym zniszczeniem auta,
  • mniej lub bardziej kompleksowe wsparcie w ramach assistance, polegające m.in. na holowaniu, zorganizowaniu samochodu zastępczego, dostępie do infolinii czy uruchomieniu pojazdu w przypadku braku paliwa lub wyładowania akumulatora.

Ubezpieczenie minicasco podlega pod tym względem wyraźnym ograniczeniom. W pomniejszonej wersji AC kierowca może liczyć najczęściej na odszkodowanie po kradzieży oraz ewentualnie na rekompensatę po uszkodzeniu pojazdu wyłącznie na terenie Polski. Ochrona w ramach minicasco nie obejmuje jednak swym zasięgiem pełnego katalogu możliwych przyczyn uszkodzeń samochodu – np. wyłączone są uszkodzenia powstałe w wyniku kolizji z innym samochodem lub zderzenia ze znajdującymi się przy drodze obiektami, (m.in. znakami drogowi czy płotami) i nie zawiera pakietu assistance. W niektórych towarzystwach w ramach minicasco likwidacji podlegają z kolei wyłącznie szkody całkowite.

Minicasco – czy warto zdecydować się na to ubezpieczenie?

Dla kogo jest minicasco? Jego zakup powinny rozważyć osoby nieposiadające zniżek na zakup pełnego autocasco, które jest w związku z tym bardzo drogie. Dzięki minicasco kierowcy zyskują może niepełną, ale na pewno przydatną ochronę. Minicasco jest też dobrą alternatywą dla osób, które rzadko korzystają z samochodu i pokonują tylko niewielkie odległości – w ich przypadku ryzyko szkód  jest stosunkowo niewielkie, więc i ochrona nie musi być bardzo szeroka. Niezależnie od częstotliwości jazdy, minicasco może być przydatne w przypadku kradzieży, zwłaszcza jeśli posiadany samochód znajduje się na liście pojazdów, które „upodobali” sobie złodzieje.

Z kolei pełne autocasco to ochrona dla każdego kierowcy, który chce mieć kompleksowe zabezpieczenie na wypadek kradzieży, uszkodzeń, które sam spowoduje na swoim pojeździe, a także zależy mu na ubezpieczeniu assistance.

Minicasco – gradobicie, podtopienie i inne zdarzenia losowe

Minicasco obejmuje swoim zakresem szkody, na które posiadacz pojazdu nie miał wpływu. Zazwyczaj polisa tego typu gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku szkody całkowitej, kradzieży, pożaru i innych zdarzeń losowych czy niezamierzonych, w tym również od gradobicia, podtopienia i tym podobnych sytuacji. Należy jednak mieć świadomość, że w sytuacji, gdy kierowca jest sprawcą wypadku czy kolizji minicasco nie zapewni ochrony i za szkody będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Minicasco może być atrakcyjnym rozwiązaniem dla właścicieli starszych pojazdów. Nie wszystkie towarzystwa są skłonne ubezpieczyć w ramach AC pojazdy starsze niż 10 lat, ten warunek nie dotyczy jednak minicasco.

Ile kosztuje minicasco?

Zaletą produktów typu minicasco jest relatywnie niska cena, która stanowi niewielką część kosztów tradycyjnego ubezpieczenia autocasco. Warto wiedzieć, że koszt minicasco jest uzależniony od wielu czynników m.in. sumy ubezpieczenia; marki, modelu i typu pojazdu; wieku i miejsca zamieszkania właściciela auta; a także formy opłacania składki. Polisy minicasco różnią się od siebie ceną, ale także zakresem ochrony. Warto więc dokładnie porównać wszystkie dostępne na rynku opcje.