Czy bezpośrednia likwidacja szkód jest darmowa?

Bezpośrednia likwidacja szkód pozwala uniknąć uciążliwości przy zgłaszaniu szkody z OC sprawcy wypadku. Ten model postępowania po szkodzie nie tylko ogranicza formalności do minimum, ale także przyspiesza wypłatę świadczeń. I co najważniejsze, bezpośrednią likwidację szkód otrzymamy za darmo. BLS jest to usługa wliczona w cenę OC samochodu.

Do niedawna bezpośrednia likwidacja szkód była dodatkiem do umowy OC oferowanym przez zaledwie kilka towarzystw ubezpieczeniowych. W każdej firmie zasady uproszczonej metody postępowania po szkodzie wyglądały nieco inaczej. U niektórych ubezpieczycieli BLS był darmowym dodatkiem, u innych za komfortową likwidację szkód trzeba było dopłacić.

Zasady zostały ujednolicone z początkiem kwietnia 2015 roku, kiedy to osiem firm reprezentujących większość rynku OC podpisało porozumienie. Do projektu przygotowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń przystąpiły: Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, UNIQA, Warta, Aviva, Liberty Ubezpieczenia i Gothaer. Od tego czasu bezpośrednia likwidacja szkód jest wliczona w cenę OC i realizowana na identycznych zasadach. Warto również wspomnieć, że docelowo system BLS ma być obligatoryjny dla całego rynku.