Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?

Celem ubezpieczenia na życie jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa zarówno osobie decydującej się na zakup polisy, jak i jej najbliższym. W przypadku śmierci lub innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych ubezpieczyciel wypłaci pieniądze, które pomogą „stanąć na nogi”. Dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę i wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie na życie. Czym kierować się podczas podejmowaniu decyzji i jaką polisę na życie wybrać?

Wybór polisy to ważna decyzja finansowa. Aby kupić dobre ubezpieczenie na życie trzeba na spokojnie zastanowić się nad naszymi możliwościami i oczekiwaniami.

 

FAQ - Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie | Superpolisa | OC i AC | Ubezpieczenie na życie

Czego oczekiwać od polisy?

Polisa ubezpieczeniowa na życie zapewnia zabezpieczenie finansowe rodzinie i osobom, które były na utrzymaniu ubezpieczonego w przypadku jego śmierci lub innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Należy także pamiętać, że to produkt indywidualny i każdy powinien dopasować zakres ubezpieczenia do własnej sytuacji i potrzeb. Ważne jest to, jaką kwotę możemy zainwestować w polisę, jaki jest stan naszego zdrowia, czy mamy kredyt hipoteczny i jaką dokładnie ochronę chcemy zapewnić najbliższym.

Warto rozeznać się w temacie, gdyż oferty ubezpieczeń na życie są bardzo zróżnicowane. Podstawowe produkty zabezpieczają najbliższych na wypadek śmierci ubezpieczonego. Istnieją także „życiówki”, których celem jest pomoc samemu ubezpieczonemu, gdy zmagać się będzie z chorobą lub podczas kosztownej rehabilitacji. Poza polisami ochronnymi można zdecydować się również na ubezpieczenia inwestycyjne, które jednocześnie pomagają pomnożyć majątek.

Najlepsze ubezpieczenie na życie

Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie na życie, należy zastanowić się nad optymalną formą ochrony. Obecnie na rynku funkcjonuje kilka odmian ubezpieczeń życiowych, a każdy produkt ma nieco inne zastosowanie. Polisy dzielimy na:

  • Ubezpieczenie na całe życie – gwarantuje zabezpieczenie na całe życie ubezpieczonego, często zawiera opcję inwestycyjną;
  • Ubezpieczenie terminowe – zabezpiecza bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego tylko na określony w umowie czas (np. 25 lat);
  • Ubezpieczenie posagowe – uprawnionym do otrzymania świadczenia jest w tym przypadku dziecko, które ustaloną sumę pieniędzy dostaje po osiągnięciu pełnoletności;
  • Ubezpieczenie na dożycie – gwarantuje wypłatę ustalonej sumy pieniędzy pod warunkiem dożycia okresu zakończenia ubezpieczenia.

Ważną kwestią jest także wybór sum ubezpieczenia, czyli górnej granicy odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Nie ma żelaznych reguł mówiących o tym, na jakie kwoty warto się ubezpieczyć. To kwestia indywidualna. Dlatego ustalając sumę ubezpieczenia warto wrócić do pytania o cel polisy. Dodatkowo ważne jest, aby umowa dopuszczała zmianę sumy ubezpieczenia, co może być konieczne, gdy zmieni się sytuacja życiowa.

Najtańsze ubezpieczenie na życie

To, jaką składkę przyjdzie nam zapłacić za ubezpieczenie na życie, wymaga indywidualnej wyceny. Na jej wysokość wpływ ma wiele czynników, w tym także stan zdrowia, charakterze wykonywanej pracy i ewentualnych zagrożeniach. Ubezpieczyciele skrupulatnie oceniają potencjalne ryzyka i niejednokrotnie wymagają od klientów przedstawienia diagnoz lekarskich i wyników badań medycznych. Zasadniczy wpływ na wysokość składki za ochronę ubezpieczeniową ma to, jak wysokiej wypłaty świadczenia oczekujemy, czyli jak wysoka będzie suma ubezpieczenia.

Należy mieć świadomość, że najtańsze ubezpieczenie na życie wcale nie musi być najlepszą opcją. Przy wyborze polisy najważniejsae jest nie cena, a przemyślane dopasowanie zakresu ochrony do potrzeb. Może się bowiem okazać, że kupiona w pośpiechu polisa na życie lub ta ze stosunkowo niską składką nie będzie spełniać oczekiwań w momencie, gdy przyjdzie nam z niej skorzystać.

Podsumowując – trzeba dobrze zastanowić się, jakie ubezpieczenie będzie dla nas najlepsze. Gdy już odpowiemy sobie na to pytanie, warto zgłosić się do doradców Superpolisy. Z ich pomocą zakup polisy na życie będzie szybki i o wiele prostszy.