Tanie AC a udziały własne

Udział własny w szkodzie może być zarówno skutecznym sposobem na obniżenie ceny, ale i źródłem niemiłego zaskoczenia. W tym poradniku tłumaczymy, jak udziały własne wpływają na cenę ubezpieczenia Autocasco i co zrobić, żeby AC było jednocześnie tanie i dobre.

Udziały własne w AC

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które zapewnia ochronę pojazdu przed konsekwencjami szkód spowodowanych z winy kierującego lub w wyniku zdarzeń losowych. Warunki ubezpieczenia AC, w przeciwieństwie do obowiązkowego OC, w każdym towarzystwie są inne, dlatego warto się im dokładnie przyjrzeć. Jedną z ważniejszych kwestii jest udział własny, czyli część wartości szkody, jaką właściciel pojazdu zobowiązuje się pokryć w sytuacji jej wystąpienia. Warunek ten szczegółowo opisany jest w umowie ubezpieczenia, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego wyrażany jest kwotowo bądź procentowo.

Tanie ubezpieczenie AC – udziały własne

W ubezpieczeniu AC udziały własne mają duże znaczenie dla wysokości składki. Im wyższy jest udział własny w szkodzie tym niższa będzie cena ubezpieczenia. Jednocześnie wysoki udział własny oznacza, że ubezpieczyciel zwróci tylko część kosztów, które zostały poniesione podczas naprawy pojazdu. Kierowcy, którzy nie wczytują się dokładnie w warunki umowy, mogą być niemiło zaskoczeni i ponieść finansowe konsekwencje swojej nieświadomości w sytuacji gdy dojdzie do szkody. Dlatego właśnie tak istotne jest, aby przed zakupem polisy AC dowiedzieć się, jakie dokładnie czynniki spowodowały niską cenę ubezpieczenia.

Podczas zawierania umowy warto zapytać także o możliwość zniesienia udziału własnego w AC.

Udział własny a wysokość składki AC

W przypadku gdy polisa obejmuje wysoki udział własny, odszkodowanie za szkodę częściową może okazać się rozczarowaniem dla właściciela pojazdu. Pomniejszone o udziały własne odszkodowanie może nie być wystarczające, aby pokryć szkody i zrekompensować utratę zniżek wynikającą z skorzystania z ubezpieczenia AC.

Należy jednak wiedzieć, że czasem wystarczy zdecydować się na polisę kilkadziesiąt złotych droższą, w której udział własny zostanie zdecydowanie zmniejszony lub całkowicie zniesiony. Co w przypadku szkody będzie oznaczać wypłatę bardziej satysfakcjonującego odszkodowania.