Zniżki i zwyżki w ubezpieczeniu mieszkania i domu

Jeśli zastanawiasz się od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia nieruchomości to dobrze trafiłeś. W tym poradniku tłumaczymy jakie zniżki i zwyżki stosują ubezpieczyciele przy określaniu cen polisy mieszkaniowej. Przekonaj się co możesz zrobić, aby płacić mniej za ubezpieczenie nieruchomości.

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia nieruchomości?

Wiele czynników ma wpływ na to, jaką składkę przyjdzie nam zapłacić za ubezpieczenie nieruchomości. Na koszt zasadniczo składa się:

  • przedmiot ubezpieczenia,
  • zakres ubezpieczenia,
  • wysokość sumy ubezpieczeniowej,
  • okres ubezpieczenia.

Ponadto warto wiedzieć, że ceny ubezpieczeń nieruchomości wynikają z szacunków i analiz ryzyka, które określane jest nieco inaczej przez każde towarzystwo. Oznacza to, że każdy ubezpieczyciel posiada własną taryfę ubezpieczeniową, czyli wykaz określający składki, jakie przyjdzie nam zapłacić za polisę.

Zniżki za dom dobrze chroniony

Wysokość składki ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem lub rabunku zmniejszyć może m.in. alarm z monitoringiem, mieszkanie w budynku z ochroną, antywłamaniowe okna czy odpowiednie kraty w oknach. W przypadku tej ochrony ubezpieczyciele stosują zasadę, że im mniejsze ryzyko, tym mniejsza stawka za polisę. Większe zaufanie ubezpieczyciela zyska także właściciel domu i mieszkania, który nie ma na koncie żadnych szkód. Minimalny próg bezszkodowego stażu to rok, oczywiście im jest on dłuższy tym składka powinna być niższa. Ubezpieczyciele przewidują także niższą stawkę dla tych, którzy zdecydują się zapłacić z góry za cały rok, nie rozkładając płatności na raty.

Zwyżki głównie za szkody

Z doświadczenia ubezpieczenie wiedzą, jakie typu mieszkania bardziej narażone są na szkody. W związku z czym ich posiadacze muszą się liczyć z wyższą składką za polisę mieszkaniową. Z zasady zwyżki mogą spodziewać się osoby posiadając domy niemurowane, czyli chociażby drewniane. Droższe będzie także ubezpieczenie lokalu znajdującego sią na ostatnim piętrze budynku. Wysokość składki za ubezpieczenie będzie większa jeśli zechcemy objąć ochroną nieruchomość, którą wynajmujemy. Zasadnicze znaczenie ma także szkodowy przebieg ubezpieczenia. Jeśli w przeciągu ostatniego roku zgłaszaliśmy się do ubezpieczyciela ze szkodą należy się podziewać, że zwiększy to koszt polisy.

Przy wyborze ubezpieczenia mieszkania nie należy się kierować jedynie kryterium ceny. Zdecydowanie ważniejsze jest dopasowanie zakresu ochrony odpowiadającej oczekiwaniom, aby w razie ewentualnej szkody móc liczyć na satysfakcjonujące odszkodowanie.