Ubezpieczenie samochodu jako współwłaściciel

Posiadanie samochodu w ramach współwłasności jest korzystne głównie dla młodych kierowców. Cena pierwszego ubezpieczenia jest zazwyczaj wysoka. W sytuacji, gdy samochód objęty jest współwłasnością kalkulacja składki może uwzględniać zniżki starszego z właścicieli i tym samym znacznie obniżyć cenę polisy. Korzyści dla młodych kierowców są więc oczywiste. A jak wygląda sytuacja posiadającego zniżki współwłaściciela, na co powinien uważać? Czy ubezpieczenie samochodu jako współwłaściciel się opłaca?

OC samochodu z współwłaścicielem

Osoba ubezpieczająca swoje pierwsze auto może sporo zaoszczędzić, jeśli do dowodu rejestracyjnego wpisze starszego i bardziej doświadczonego kierowcę. Niższa cena to nie jedyna korzyść dla młodego kierowcy. Zyska on także zniżki za bezszkodową jazdę, które nabywa z biegiem czasu, a po osiągnięciu maksymalnego pułapu, będzie mógł samodzielnie otrzymać niską cenę polisy.

Znalezienie współwłaściciela może nie być jednak proste. Prócz niekwestionowanych korzyści rozwiązanie to ma kilka wad i obarczone jest ryzykiem. W przypadku spowodowania szkody przez jednego właściciela, zniżki traci także drugi. Dlatego decydując się na tego typu spółkę warto wybrać osobę dobrze znaną, co do której ma się zaufanie. Sprawdzić należy także, czy kandydat na współwłaściciela nie ma długów. W przeciwnym razie bank może zainteresować się pojazdem.

Warto też pamiętać, że im więcej osób wpisanych do dowodu rejestracyjnego, tym więcej formalności podczas sprzedaż pojazdu. Oczywiście można to załatwić odpowiednim pełnomocnictwem. Zgoda współwłaściciela potrzebna będzie także na wypłatę świadczeń przyznawanych po szkodzie. Sytuacja staje się skomplikowana także w przypadku śmierci któregokolwiek z właścicieli, bowiem przypadająca mu część wchodzi do masy spadkowej.