Dokumenty potrzebne przy sprzedaży samochodu

Przygotowując auto do sprzedaży – oprócz zadbania o jego wygląd i wystawienia ogłoszenia – należy dopełnić wiele formalności. Zaniedbanie tych obowiązków może spowodować wezwania do urzędów, a w skrajnych przypadkach także straty finansowe. Podpowiadamy jakie dokumenty potrzebne są przy sprzedaży samochodu oraz o czym powinien pamiętać każdy kto pozbywa się auta.

Dobra umowa sprzedaży samochodu

Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest dokumentem potwierdzającym transakcje i zabezpieczającym obie jej strony przed nadużyciami. Z perspektywy sprzedającego musi ona chronić przed „zwrotem” samochodu lub reklamacjami ze strony nowego właściciela. W dokumencie koniecznie powinien znaleźć się zapis informujący o tym, że kupujący przed dokonaniem transakcji zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu. W ten sposób można ograniczyć liczbę ewentualnych roszczeń. Wzór umowy sprzedaży samochodu możesz pobrać tutaj.

Zachowaj dokumenty

Umowa związana z transakcją to ważny dokument, który należy zachować i trzymać w takim miejscu, by w razie potrzeby nie mieć kłopotu z jej okazaniem. Taka konieczność dość często zdarza się w przypadku starszych pojazdów, które bywają porzucane przez nowych właścicieli. Może to być uciążliwa sytuacja dla dawnego posiadacza auta, szczególnie, gdy nowy właściciel nie przerejestrował pojazdu. W takiej sytuacji zachowana umowa wystarczy aby uniknąć konieczności ponoszenia kosztów holowania i złomowania porzuconego pojazdu.

Formalności związane z OC przy sprzedaży auta

Każda osoba sprzedająca samochód przekazuje wraz z nim przepisane do pojazdu OC. Następnie w ciągu 14 dni należy zgłosić ten fakt u swojego ubezpieczyciela. Zgłaszając sprzedaż auta należy wystosować odpowiednie pismo do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym koniecznie muszą znaleźć się dane nabywcy pojazdu – jego imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL. Chroni to sprzedawcę przed problemem w chwili, gdy nowy posiadacz auta i polisy przestanie opłacać składki, a ubezpieczyciel będzie domagał się opłaty od ostatniego jej posiadacza.

Pozostałe formalności

Poza wyżej wymienionymi dokumentami, sprzedający pojazd, musi pamiętać również o związanych z taką transakcją formalnościach prawnych. Więcej informacji o tym, jakie czynności należą do obowiązków dotychczasowego właściciela pojazdu oraz gdzie zgłosić sprzedaż samochodu, znajduje się w naszym poradniku – formalności przy sprzedaży samochodu.