Co grozi za brak ważnego przeglądu technicznego?

Dobry stan techniczny auta to podstawa. To, czy pojazd jest sprawny, trzeba kontrolować na bieżąco, jednak konieczne jest również wykonywanie obligatoryjnych badań technicznych. Warto wiedzieć, że brak ważnego przeglądu przy kontroli policyjnej może zakończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, a nawet mandatem.

Zastanawiasz sięjaki mandat za brak przeglądu technicznego grozi właścicielowi auta? Czy można spodziewać się jeszcze jakichś konsekwencji za brak ważnego badania technicznego? Jakie są ubezpieczeniowe następstwa zaniedbania tego obowiązku? Odpowiedź na te i inne ważne pytania o nieważny przegląd samochodu znajdziesz w tym poradniku.

Obowiązkowy przegląd

Badanie stanu technicznego pojazdu – potocznie nazywane przeglądem – obowiązkowo wykonywać muszą właściciele pojazdów osobowych i ciężarowych, ciągników rolniczych, a także motorowerów i przyczep. Są to badania, które mają potwierdzić sprawność auta, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa osób nim jadących i innych uczestników ruchu, ale także ochrony środowiska naturalnego.

Jaka kara za brak przeglądu samochodu?

Warto wiedzieć, że już przy zwykłej kontroli drogowej brak przeglądu technicznego samochodu może być dla kierowcy bardzo kłopotliwy. Grozi bowiem zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Taryfikator mandatów przewiduje także finansową karę za to wykroczenie.

W przypadku, gdy niewiele spóźniliśmy się z kolejnym przeglądem, możemy liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy, którzy mogą wystawić jedynie upomnienie. Jednak właściciela pojazdu nie ominie zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za brak przeglądu. W takiej sytuacji otrzyma on kwitek ze skierowaniem na badania stanu technicznego auta. Warto wiedzieć, że nie zastępuje on dowodu rejestracyjnego. Kierowca musi udać się do najbliższej okręgowej stacji kontroli pojazdów i dopełnić obowiązku potwierdzenia aktualnego stanu technicznego samochodu.

Mandat za brak przeglądu technicznego

Jazda bez ważnego przeglądu podlega finansowej karze, funkcjonariusz może wystawić mandat opiewający na kwotę od 20 do 500 zł. Choć w praktyce zdarza się to bardzo rzadko.

Warto mieć także świadomość, że pieniężna kara za brak badania technicznego to nie jedyna z możliwych konsekwencji. Podczas kontroli drogowej policjant decyduje, czy auto nadaje się do dalszego poruszania się po drogach. Jeśli stwierdzi, że pojazd stwarza bezpośrednie zagrożenie, może on trafić na lawetę, co dla jego właściciela oznaczać będzie dodatkowe koszta.

Konsekwencje jazdy bez przeglądu technicznego

Jazda bez przeglądu będzie miała jeszcze poważniejsze konsekwencje w przypadku spowodowania kolizji. Jeśli kierowca nie posiada ważnych badań technicznych i z jego winy dojdzie do wypadku, to ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie z OC. Jednak brak obowiązkowego przeglądu może uniemożliwić uzyskanie odszkodowania z tytułu AC i komunikacyjnego NNW. Powołując się na brak ważnych badań technicznych, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty rekompensaty za szkody i kierowca będzie musiał pokryć koszty z własnej kieszeni.

Natomiast jeśli właściciel pojazdu nie ma ważnego przeglądu, a jest poszkodowanym w wypadku, to odszkodowanie zostanie mu wypłacone. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczyciel może stwierdzić, że stan techniczny pojazdu miał wpływ na powstanie szkody lub na powiększenie jej rozmiary. To wystarczający powód, aby pomniejszyć kwotę wypłaconego odszkodowania.