Dokumenty potrzebne do zakupu ubezpieczenia auta

Jeśli szukasz dobrej oferty ubezpieczenia OC lub AC i chcesz się odpowiednio przygotować do rozmowy z doradcą lub wypełnienia internetowego kwestionariusza, zobacz, jakie dokumenty będą potrzebne. Podpowiadamy, co należy mieć pod ręką, aby szybko i bezproblemowo zawrzeć umowę ubezpieczenia samochodu.

Dowód rejestracyjny

Niezbędnym do zakupu ubezpieczenia pojazdu dokumentem jest jego dowód rejestracyjny. W nim zawarte są informacje dotyczące ubezpieczanego pojazdu, które będą potrzebne do kalkulacji składki i zawarcia umowy ubezpieczenia. Z tego dokumentu wyczytać można takie informacje jak: marka i model pojazdu, rok produkcji, pojemność i moc silnika.

Prawo jazdy

Ubezpieczyciel zapyta także o datę wydania prawa jazdy. To czynnik, który ma duże znaczenie dla wysokości składki za polisę. Dlatego jeśli nie pamiętamy dokładnej daty wydania dokumentu, dobrze jest mieć do ze sobą.

Obecna umowa ubezpieczenia

Jeśli decydujemy się na zakup ubezpieczenia w innym towarzystwie niż dotychczas, warto mieć ze sobą aktualną umowę ubezpieczenia. Dzięki temu będziemy mogli udokumentować posiadane u poprzedniego ubezpieczyciela zniżki.

Umowa kupna-sprzedaży auta

W przypadku gdy ubezpieczamy pojazd, którego nie zdążyliśmy jeszcze zarejestrować, to należy przygotować także umowę kupna-sprzedaży pojazdu.

Pozostałe dokumenty potrzebne do kupna ubezpieczenia

W niektórych przypadkach konieczne będzie podanie dodatkowych danych. Bywa tak, jeśli ubezpieczany pojazd jest zarejestrowany na kilka osób. Wówczas należy przygotować się na pytania o PESEL, adres zamieszkania oraz daty wydania prawa jazdy pozostałych współwłaścicieli. W przypadku ubezpieczenia AC czasami potrzebne są dodatkowe informacje dotyczące zabezpieczeń m.in. producenta alarmu.

Skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów i informacji jeszcze przed spotkaniem z doradcą lub wypełnieniem internetowego kwestionariusza sprawi, że zakup ubezpieczenia będzie szybki i bezproblemowy.