Jakie zniżki przysługują w AC?

Na etapie decyzji o zakupie polisy AC warto zrobić rozeznanie i sprawdzić wszystkie dostępne na rynku oferty. Tylko w ten sposób znaleźć można najkorzystniejsze ubezpieczenie. Ceny ubezpieczenia mogą się znacznie różnić w zależności od firmy. Wynika to z faktu, że każdy ubezpieczyciel na własnych zasadach udziela zniżek na ubezpieczenie Autocasco. Jakie więc zniżki przysługują w AC?

Na jakie zniżki można liczyć w AC?

System przyznawania kierowcy zniżek i zwyżek, czyli tzw. bonus malus zazwyczaj jest szczegółowo opisany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zasady, na jakich ubezpieczyciele przyznają zniżki w AC ustalane są przez każdą firmę indywidualnie, dlatego mogą się one znacznie różnić w zależności od ubezpieczyciela. Szukając optymalnej ochrony i jednocześnie korzystnej cenowo polisy dla swojego auta warto więc zapoznać się z szczegółami różnych ofert.

Choć zasady przyznawania zniżek zależą od polityki ubezpieczyciela, to jednak można wyróżnić kilka ogólnych czynników, które mają bezpośredni wpływ na zniżki z tytułu AC. Na obniżenie ceny ubezpieczania AC wpływa:

  • bezszkodowa jazda,
  • wiek kierowcy,
  • dodatkowe zabezpieczenia samochodu,
  • marka pojazdu,
  • zwiększenie udziału własnego w szkodzie.

Warto pamiętać także, że obniżyć składkę możemy również poprzez wniesienie opłaty za polisę AC jednorazowo. Wielu ubezpieczycieli posiada również w swojej ofercie specjalne zniżki np. dla kierowców przedłużających umowę.

Czy można przenieść zniżkę OC na AC?

Coraz więcej ubezpieczycieli udostępnia swoim klientom możliwość przeniesienia zniżek z ubezpieczenia OC także na ubezpieczenia AC. Oznacza to możliwość zakupu Autocasco korzystając z takiego samego rabatu, jakiego ubezpieczyciel udzielił w przypadku OC. Wymogiem koniecznym do skorzystania z takiego upustu jest zawarcie obu umów w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Kiedy nie stracimy zniżki na AC?

Wielu kierowców obawiając się utraty zniżki z tytułu AC rezygnuje ze zgłaszania ubezpieczycielowi drobnych szkód. Warto wiedzieć jednak, że już za niewielką kwotę do AC dokupić można ubezpieczenie ochrony zniżek. To zabezpieczenie, które ma na celu uchronić właścicieli polis przed koniecznością wyboru pomiędzy naprawą auta a utratą wypracowanych zniżek. W zależności od ubezpieczyciela, cena dodatkowej gwarancji zapewniającej utrzymanie rabatu pomimo likwidacji drobnej szkody oscyluje w granicy 100 zł i zazwyczaj obejmuje sytuacje, w których koszty naprawy nie przekroczą 1500 zł.

Trzeba wiedzieć także, że kierowcy posiadający maksymalną zniżkę za bezszkodową jazdę, w chwili zgłoszenia jednej szkody nie są pozbawiani całego pakietu zniżek. Niewielka stłuczka spowoduje spadek o jeden stopień w tabeli określającej poziom przyznawanego rabatu.