Czy można ubezpieczyć „anglika” w Polsce i ile by to kosztowało?

Samochody tzw. angliki cieszą się w Polsce dużą popularnością. Auto z kierownicą po prawej stronie może być nawet o połowę tańsze od tego samego modelu z kierownicą po stronie lewej. Jednak chcąc cieszyć się jazda anglikiem w Polsce należy ubezpieczyć samochód z kierownicą po prawej stronie, co jeszcze niedawno nie było możliwe ze względu na brak możliwości rejestracji anglika.

Rejestracja anglika – warunki

Od stycznia 2015 roku zmieniły się przepisy. Rejestracja anglika stała się możliwa i to bez wprowadzania zasadniczych zmian technicznych w konstrukcji pojazdu. Co ważne, nowe przepisy dotyczą tylko i wyłącznie pojazdów zarejestrowanych wcześniej na terenie Unii Europejskiej. Aby móc poruszać się po polskich drogach autem sprowadzonym z Wysp wystarczy dostosować światła i lusterka wsteczne, wyskalować prędkościomierz z mil na kilometry na godzinę oraz wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jakie dodatkowe koszty muszą ponieść właściciele tzw. anglików, by przystosować je do polskich warunków i ile więcej płacą za ubezpieczenie?

Jakie ubezpieczenie za anglika zarejestrowanego w Polsce?

Po wprowadzeniu nowych przepisów z zakupem ubezpieczenia dla auta z układem kierowniczym po prawej stronie nie powinno być problemu. Wszystkie działające w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe posiadające w ofercie ubezpieczenie komunikacyjne mają obowiązek udostępniać klientom również OC dla „anglików”. Co oznacza, że oferta ubezpieczeniowa dla tych pojazdów będzie równie szeroka jak w przypadku standardowych modeli aut.

Czy ubezpieczenie anglika jest droższe?

Jednak ubezpieczając samochód z kierownicą po prawej stronie trzeba być przygotowanym na zdecydowanie wyższe ceny. Ze względu na większe ryzyko wypadków ubezpieczyciele nawet kilkukrotnie podwyższają stawki za OC samochodu sprowadzanego z Wysp.

Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce?

Część ubezpieczycieli oferuje właścicielom anglików dużo wyższe składki niż właścicielom pojazdów ze standardowo umiejscowioną kierownicą. Większość ubezpieczycieli oferuje OC o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych drożej ze względu na umiejscowienie kierownicy po prawej stronie. Są towarzystwa, w których ten wzrost jest jeszcze wyższy, sięgając nawet 300% składki w porównaniu ze standardowym samochodem.

Ubezpieczenie anglika na miesiąc

Jeśli samochód został świeżo sprowadzony, mamy 30 dni na jego zarejestrowanie w Polsce. Na taki sam okres można wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Jednak nie odnowi się już ono na kolejny okres, podobnie jak nie będzie możliwości wykupienia kolejnej polisy krótkoterminowej. Gdy ubezpieczenie auta np. z UK na 30 dni wygaśnie, trzeba wykupić standardowe OC na rok.

Ubezpieczenie anglika niezarejestrowanego w Polsce

Prawo o ruchu drogowym mówi, że właściciel sprowadzanego samochodu musi zarejestrować swój nowy nabytek w Polsce w ciągu 30 dni od dnia przekroczenia granicę kraju. Jeśli będzie poruszał się po drogach autem niezarejestrowanym, a więc oficjalnie niedopuszczonym do ruchu, w razie kontroli drogowej zostanie ukarany mandatem, a samochód trafi na policyjny parking. Niezależnie od daty rejestracji, nie można poruszać się autem bez ważnego ubezpieczenia OC samochodu.

Możesz kupić ubezpieczenie OC samochodu jeszcze przed rejestracją – będzie to OC krótkoterminowe (zwane też granicznym), dostępne w przypadku, gdy pojazd jest czasowo zarejestrowany w Polsce, a także gdy pojazd jest zarejestrowany za granicą, ale państwem umiejscowienia ryzyka jest Polska. Krótkoterminowe ubezpieczenie OC samochodu jest zawierane na czas krótszy niż 12 miesięcy i pozwala na dopełnienie wszystkich formalności po sprowadzeniu auta do kraju.

Zakup ubezpieczenia OC samochodu po jego rejestracji odbywa się w normalnym trybie. Należy pamiętać, żeby – zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych OC – kupić polisę najpóźniej w dniu rejestracji auta.

Gdzie znajdziemy najtańsze OC na anglika?

Większość ubezpieczycieli oferuje OC o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych drożej ze względu na umiejscowienie kierownicy po prawej stronie. Radzimy skorzystać z kalkulatora w porównywarce ubezpieczeń i znaleźć jak najkorzystniejszą cenowo polisę. Według danych Superpolisa.pl ubezpieczenie anglika można znaleźć w cenie nieodbiegającej od cen samochodów z kierownicą po lewej stronie – są ubezpieczyciele, którzy traktują samochody z Wielkiej Brytanii jak wszystkie inne pojazdy.

Ubezpieczenie anglika po przekładce

Po zalegalizowaniu rejestracji anglików w Polsce w 2015 r. doszło do ciekawej sytuacji – okazało się, że przepisy są wadliwe, jednak wyłącznie dla anglików, których właściciele mimo wszystko zdecydowali się na przekładkę. Urzędnicy byli zobligowani, by wbić do dowodu rejestracyjnego pojazdu adnotację, że kierownica znajduje się po prawej stronie. Zapis niezgodny ze stanem faktycznym został zniesiony po kilku miesiącach na mocy nowelizacji przepisów i dziś anglik po wykonaniu przekładki kierownicy oficjalnie może występować jako wersja kontynentalno-europejska.