Ubezpieczenie domu w budowie

Budynek można ubezpieczyć jeszcze przed jego powstaniem, w trakcie budowy. Poniżej podpowiadamy na co zwracać uwagę decydując się na ubezpieczenie domu w budowie.

Po co ubezpieczać dom w budowie?

Budynki w trakcie budowy są zazwyczaj słabiej dozorowane. Poza tym dom w stanie surowym jest otwarty, więc jest zdecydowanie bardziej podatny na działania czynników atmosferycznych. Co więcej, instalacje techniczne są dopiero na etapie wykończenia, a ich uruchomienie może wiązać się z ryzykiem zniszczeń. Wszystko to wpływa na fakt, że ubezpieczenie domu w trakcie budowy jest produktem, który cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków.

Co jest przedmiotem ubezpieczenia domu w trakcie budowy?

Ochroną ubezpieczenia jeszcze w trakcie budowy objąć można dom jednorodzinny, wielorodzinny, domek letniskowy, budynek gospodarczy, garaż oraz inne budowle znajdujące się na placu budowy. Podstawowy zakres ochrony obejmuje zazwyczaj szkody powstałe w wyniku pożaru, uderzenia pioruna, upadku statku powietrznego czy wybuchu. Niekiedy ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie także, gdy szkody będą efektem huraganu, powodzi, osuwania się ziemi czy uderzenia pojazdu mechanicznego. Za dopłatą dodatkowej składki niektórzy ubezpieczyciele są skłonni objąć ochroną ubezpieczeniową także ryzyko związane z kradzieżą materiałów budowlanych oraz elementów składowych nieruchomości.

Decydując się na ubezpieczenie budynku w trakcie budowy, należy przeanalizować dokładnie – podobnie jak w przypadku pozostałych ubezpieczeń dobrowolnych np. komunikacyjnego AC – zakres ochrony, limity i wyłączenia odpowiedzialności. Należy mieć świadomość, że oferty różnych ubezpieczycieli mogą znacznie się do siebie różnić.