Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – co to jest, co obejmuje i jaki jest jego koszt?

Ubezpieczenie kosztów leczenia jest podstawową i obowiązkową ochroną uczestników wyjazdów zagranicznych. Najtańsze ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą może nie pokryć w pełni kwoty rekonwalescencji. W zależności od wariantu, polisa KL może stanowić zarówno ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży, jak i ubezpieczenie kosztów leczenia w Polsce.

Co to jest ubezpieczenie KL?

Wiele osób zastanawia się, co oznacza ubezpieczenie KL. Skrót KL ubezpieczenie oznacza ubezpieczenie kosztów leczenia. Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą uwalnia poszkodowanego w wypadku poza krajem od konieczności samodzielnego pokrywania wszelkich wydatków związanych z leczeniem. W ramach tego świadczenia towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się pokryć koszty związane m.in. z leczeniem szpitalnym i ambulatoryjnym oraz zwrócić koszty leków czy środków opatrunkowych, a także zapewnia poszkodowanemu transport. Niektóre towarzystwa (np. Gothaer) oferują też ubezpieczenia kosztów leczenia dla cudzoziemców w Polsce.

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia?

W przypadku ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą NFZ konieczne jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Najlepiej sprawdzi się jednak prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia, którego zakres możemy dopasować indywidualnie do swoich potrzeb.

Przed wyjazdem za granicę warto wiedzieć się, co to jest i co obejmuje ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. W razie wystąpienia problemów zdrowotnych musimy wiedzieć, jak ubiegać się o pokrycie polisy kosztów leczenia za granicą. W niektórych wariantach możemy zdecydować się także na roczne ubezpieczenie kosztów leczenia. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy nie podróżujemy wyłącznie turystycznie, ale również zawodowo. Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą praca powinno obejmować całość naszego pobytu.

Ubezpieczenie od kosztów leczenia (lub ubezpieczenie od kosztów leczenia w Polsce), ubezpieczenie KL i NNW, ubezpieczenie zdrowotne KL czy ubezpieczenie kosztów leczenia chorób przewlekłych to spotykane na rynku nazwy, które zazwyczaj oznaczają to samo ubezpieczenie. Polisa ubezpieczeniowa KL może uwzględniać ubezpieczenie podstawowe KL, ubezpieczenie turystyczne kosztów leczenia, zwrot kosztów leczenia za granicą ubezpieczenie bądź ubezpieczenie pokrycie kosztów leczenia. Oznacza to, że możemy wykupić nie tylko ubezpieczenie zagraniczne, ale także ubezpieczenie kosztów leczenia w kraju.

Ile kosztuje ubezpieczenie KL?

Decydując się na zakup ubezpieczenia należy sprawdzić, czy i do jakiej kwoty ubezpieczyciel pokrywa koszty transportu medycznego z miejsca zdarzenia do placówki medycznej, a w niektórych sytuacjach, również powrót do kraju. Wybierając konkretną polisę, warto sprawdzić opinie o ubezpieczeniu kosztów leczenia za granicą panujące na temat tego konkretnego ubezpieczyciela. Porównanie kosztów ubezpieczenia leczenia za granicą też będzie przydatne – do tego celu warto wykorzystać dobrą porównywarkę ubezpieczeń, jak np. Superpolisa.pl. Trzeba też zadbać, aby w ramach świadczenia odpowiedzialność ubezpieczyciela była jak największa, gdyż w niektórych przypadkach transport do Polski, przykładowo w pozycji leżącej, może być liczony nawet w dziesiątkach tysięcy euro.

Cena ubezpieczenia na wyjazd za granicę będzie się wahała w zależności od zakresu ochrony i górnej granicy odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela.