Jeśli w wyniku kolizji, wypadku czy stłuczki auto zostało uszkodzone w takim stopniu, że nie nadaje się do użytkowania, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie na czas jego naprawy z samochodu zastępczego. Cześć osób rezygnuje z tej możliwości z obawy przed odmową zwrotu kosztów za samochód zastępczy. W tym poradniku wyjaśniamy, na jakich zasadach przydzielane są auta zastępcze i kiedy można liczyć na zwrot kosztów za samochód zastępczy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kiedy można dostać auto zastępcze?
Samochód zastępczy to auto, którym poszkodowany posługuje się, kiedy jego własny samochód został uszkodzony wskutek wypadku czy kolizji i jest w naprawie. Taką pomoc od ubezpieczyciela można otrzymać w ramach likwidacji szkód z polisy OC sprawcy, jak i z własnego ubezpieczenia autocasco lub assistance, pod warunkiem że zakres ubezpieczenia gwarantuje nam taką możliwość. Auto należy się poszkodowanemu zawsze, gdy jest to celowo i ekonomicznie uzasadnione. Co to dokładnie oznacza?
Na jakich zasadach zwracane są koszty użytkowania auta zastępczego?
Zapewnienie samochodu zastępczego powinno być uznawane za część likwidacji szkody, bowiem utrata możliwości korzystania z pojazdu wskutek jego zniszczenia jest szkodą majątkową. Jeśli więc poszkodowany poniósł w związku z tą szkodą koszty wynajmu pojazdu zastępczego, to powinny być one uznane przez ubezpieczyciela za skutki szkody i jednocześnie powinien wystąpić zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego.
Ponieważ zwrot kosztów za samochód zastępczy budził sporo kontrowersji, na prośbę Rzecznika Ubezpieczonych Sąd Najwyższy w dniu 17 listopada 2011 r. w sprawie zwrotu przez ubezpieczyciela wydatków na najem pojazdu zastępczego, podjął uchwałę o następującej treści:
„Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej.”
Co dla poszkodowanych jest sygnałem, że okres uzasadnionego i celowego wynajmu obejmuje rzeczywisty czas naprawy uszkodzonego pojazdu lub okres potrzebny do zakupu innego auta (przy szkodzie całkowitej). Co więcej można zgłosić się do ubezpieczyciela o zwrot wydatków poniesionych na wynajem auta zastępczego również jeśli opóźnia się wypłata odszkodowania.
Wniosek o zwrot kosztów za samochód zastępczy
Wniosek o auto zastępcze można złożyć bezpośrednio u ubezpieczyciela. Wzór wniosku o zwrot kosztów samochodu zastępczego oferuje również wiele warsztatów oraz wypożyczalni samochodowych. Część z nich dodatkowo oferuje tę usługę bezkosztowo, podejmując się rozwiązać sprawę bezpośrednio z ubezpieczycielem sprawcy. Należy pamiętać, by zaopatrzyć się w:
- dowód osobisty,
- prawo jazdy,
- dowód rejestracyjny poszkodowanego auta,
- numer i datę szkody,
- dane polisy OC sprawcy,
- dokument z Towarzystwa Ubezpieczeniowego z informacją o przyjęciu szkody do likwidacji oraz możliwości wynajmu pojazdu.
Firma ubezpieczeniowa może odrzucić roszczenia dotyczące zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego w przypadku, gdy udowodni, że poszkodowany ma inny samochód, którym może jeździć w trakcie naprawiania tego uszkodzonego. Przesłanką do odrzucenia roszczenie jest też fakt nieprzedstawienia ubezpieczycielowi dowodów na wynajem samochodu i jego eksploatacji np. faktury z wypożyczalni, rachunków za benzynę itd.